9 בדצמבר 2021 6:18

ביקור ראשון בישראל של בית האופרה בולשוי מרוסיה באופרה הישראלית

האופרה הישראלית נועלת את העונה :

בביקור ראשון בישראל

של בית האופרה בולשוי

עם

יבגני אונייגין

 

מאת צ'ייקובסקי על פי פושקין

הפקת הדגל של בית האופרה הנודע מרוסיה

 

24.6.13 -6.7.13

בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה תל אביב.

האופרה הישראלית תנעל את עונת 2012/13 באירוע אופראי יוצא דופן וחגיגי: ביקור ראשון בישראל של בית האופרה בולשוי מרוסיה – עם הפקת הדגל שלו "יבגני אונייגין" מאת צ'יקובסקי על פי הרומן המחורז של המשורר אלכסנדר פושקין.

בית האופרה הרוסי יגיע עם המקהלה, התזמורת והסולנים בניצוחם לסרוגין של וסילי סינאייסקי ואלן בוריבייב. את האופרה ביים דמיטרי צ'רניאקוב. והיא  תועלה בתאריכים  24.6.13- 6.7.13 בבית האופרה במשכן לאמנויות הבמה תל אביב.

בואו הבולשוי לישראל הוא אירוע תרבותי חשוב.

"הבולשוי" הוא בית אופרה היסטורי הממוקם במרכז מוסקבה  ומעלה אופרות ומופעי בלט. להקת בית האופרה כוללת 300 רקדנים, 90 זמרים, 200 חברי מקהלה, 230 נגנים, ו-500 טכנאים. בבית הספר של התיאטרון לומדים כ-600 תלמידים תחת כ-60 מורים.

הוא  הוקם בשנת 1776 בעקבות רישיון שנתנה הצארינה יקטרינה הגדולה לנסיך פטר אורוסוב וביוזמת היזם האנגלי מייקל מדוקס. משנת 1824הוא פועל במבנה הנוכחי, הממוקם בכיכר התיאטרון. בתקופת הצאר הוא כונה התיאטרון הקיסרי הגדול. לאחר מהפכת אוקטובר בשנת 1917 שונה שמו  ל"תיאטרון הממלכתי הגדול", ובשנת 1919  הוא נסגר ואף הוצע להרסו, אולם התוכניות לא יצאו אל הפועל והוא שב לפעול כאשר ההצגות המועלות בו פוקחו על ידי הממשל.

לאחר מותו של סטלין נשלח התיאטרון להופיע בכל רחבי העולם. בית האופרה זכה להצלחה רבה והפך לאחד מסמליה של ברית המועצות.

 עד נפילת ברית המועצות ממשיך הבולשוי בפעילותו ומציג מדי  ערב שני מופעים כאשר בכל שנה מתווספות כארבע אופרות ומופעי בלט לרפרטואר. התפאורות והתלבושות מיוצרים בבית המלאכה של בית האופרה .

"יבגני אונייגין", מיצירות המופת של צ'ייקובסקי, היא האופרה הרוסית החשובה ביותר של עידן הצאר האריסטוקרטי ושל עולם האופרה הרוסי. היא גם נחשבת ליצירתו הגדולה והאהובה ביותר של פושקין וכונתה ברוסיה ומחוצה לה  כ-"הרומן הרוסי המודרני הראשון".  פושקין חיבר את הסיפור כרומן מחורז ובו שמונה פרקים, כשבכל פרק חמישים בתים בני 14 שורות כל אחד, סך הכל 5,600 שורות. ביצירה זו כותב פושקין לא רק על הגיבורים אונייגין, טטיאנה אולגה ולנסקי המוכרים מהאופרה של צ`ייקובסקי אלא גם על עצמו ועל המוזה שלו.

צ'ייקובסקי השתמש בליברית במשפטים מהרומן, ובחר סצנות אשר יראו את העולם הרגשי של הגיבורים.

האופרה מתרחשת ברובה באחוזת הכפר של משפחת לרין. טטיאנה הצעירה מתאהבת ממבט ראשון באונייגין, האורח המגיע לבקר מהעיר הגדולה. באריה המכתב הגדולה שלה היא מתלבטת איך לכתוב לאנוייגין ולספר לו את רגשותיה. בסופו של דבר היא כותבת לו את האמת אך הוא בתגובה דוחה אותה בבוז.

בהמשך אונייגין מפלרטט עם אולגה, אחותה של טטיאנה המאורסת לחברו הטוב לנסקי. לנסקי נפגע ומזמין את אונייגין לדו קרב בו אונייגין הורג את חברו הטוב.

בתמונת הסיום אנו פוגשים את טטיאנה כאישה נשואה בעיר הגדולה. היא התחתנה עם הנסיך המבוגר גרמין. אונייגין שב לרוסיה לאחר מסע בחול ומתנן בפני טטיאנה שתשיב לו אהבה ומתנצל על התנהגותו בכפר.

למרות שהיא עדיין אוהבת אותו היא משלחת אותו מעליה ונשארת נאמנה לבעלה וסובלת בייסורי אהבתה שמעולם לא התממשה

באחד ממכתביו של צ'ייקובסקי לפטרוניתו נדזדה פון מאק כותב המלחין: "אני מאוהב בגיבורה טטיאנה, אני מכושף על-ידי הפואטיקה של פושקין". ביחס למוסיקה אוכל לומר כך: אם אי פעם מוסיקה חוברה בתשוקה אמיתית, עם אהבה לעלילה ולדמויותיה, הרי זו המוסיקה ליבגני אונייגין. נמס ורועד מעונג בלתי ניתן לביטוי, חשתי שעה שעסקתי בהלחנת המוזיקה. ואם רק מעט ממה שחשתי בזמן שחברתי את האופרה יהדהד בקרב המאזינים, אבוא על שכרי ואינני זקוק לשום דבר נוסף".

בהפקה סולני הבולשוי ממוסקבה : בתפקיד טטיאנה , תופענה לסירוגין שלוש זמרות הסופרן – טטיאנה מונוגרו , יקטרינה שצ'רבצ'קו ואנה קרייני קובה ,  את תפקיד יבגני אונייגין יחלקו סולני הבריטון אודון איברסן , וייצ'סלב סולינסקי ו- וסילי לדיוק.
בתפקיד לנסקי יופיעו הטנורים אלכסיי דולגוב ורומן שולאקוב , את תפקיד אולגה תחלוקנה זמרות המצו- סופרן  מרגריטה מאמסירובה וסבטלנה שילובה , ותפקיד גרמין יבוצע על ידי סולני הבס מיכאל קזקוב ואלכסנדר נאומנקו

בהשתתפות מקהלת ותזמורת בית האופרה בולשוי ממוסקבה

 מופעים :


יום ב' * 24.6 20:00 | יום ג' 25.6 20:00 |  יום ד' 26.6 20:00 |יום ה' 27.6 20:00 | יום ו' 28.6 13:00| מוצ"ש 29.6 21:00 | יום ב' 1.7 20:00 | יום ג'  2.7 20:00| יום ד' 3.7 20:00 | יום ו' 5.7 13:00 | מוצ"ש 6.7 21:00

 
שירה ברוסית- תרגום מוקרן בעברית ובאנגלית |  משך המופע: כשלוש שעות

שעה לפני תחילת כל מופע מתקיימת הרצאת מבוא באורך חצי שעה באולם, הכניסה להרצאה חינם לבעלי הכרטיס באותו הערב.

להזמנת כרטיסים: 03-692777, www.israel-opera.co.il

בית האופרה – המשכן לאמנויות הבמה, שד' שאול המלך 19 ת"א

 

Conductor Vasili Sinaiski
Alan Buribaev
Director & Set Designer      Dmitry Tcherniakov
Costume Designer Maria Danilova
Lighting Designer Gleb Filshtinsky

 

Tatyana           Tatiana Monogarova
Ekaterina Shcherbachenko
Anna Kraynikova
Onegin Aodun Iversen
Viacheslav Sulimsky
Vassily Ladyuk
Lenski Alexey Dolgov
Roman Shulakov
Olga  Margarita Mamsirova
Svetlana Shilova
Gremin  Mikhail Kazakov
Alexander Naumenko
Larina Makvala Kasrashvili
Irina Rubtsova
Filipievna Nina Romanova
Irina Udalova
Zaretsky Valery Gilmanov

Soloists, Orchestra & Chorus of the Bolshoi Opera, Moscow

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email