21 באפריל 2021 22:50

משל המערה – מופע פלמנקו עם מיכל ברט ואנסמבל פאיסטו

 

מיכל ברט
מיכל ברט

מיכל ברט ואנסמבל פאיסטו Paisto עושה זאת שוב, שוב עולם מחול הפלמנקו בישראל מקבל גוון מיוחד במופע "משל המערה", מופע פלמנקו מקורי ומתריס, ריקוד, שירה ומוזיקה חיה.

משל המערה: "On the walls of the cave, only the shadows are the truth" (Plato)  שנכתב לפני    2200  שנה על ידי אפלטון, מבטא במילים יסודות עמוקים ומרתקים בחוויה הבסיסית של תפיסת המציאות. משל זה מקבל גוף, מרחב וחיים במופע פלמנקו מודרני זה של מיכל ברט, עם מוסיקה מקורית של גיטריסט הפלמנקו הספרדי Jose Carillo (El Fyty).

היצירה מעלה לדיון את השאלה בדבר "המציאות האמיתית" בעידן המידע הקפיטליסטי  ומשקפת היבטים שונים מחיי היום-יום של הסובייקט הכלוא בתוך נורמות חברתיות,  בפולחן אישיות,  במרדף אחר המעמד והממון,  שעה ש"הצלליות  חולפות על הצגים מולו, והוא נושא עיניו אליהן – בעיוורון".

המופע שהחל במצעד מתריס של הרקדניות אשר מפגינות את השחרור מהשלשלאות של הנורמות החברתיות הכובלות מקבל ביטוי בזריקת העמוד שהן נושאות ומעבר לעמדת כח שמופגנת בסיום הקטע.

??????????

הכוריאוגרפיה המקורית והייחודית של ברט – המבוצעת על ידה ועל ידי רקדניות האנסמבל שלה,  מבטאת  ברגישות, בעצמה וגם בהומור שטרם ראיתי על הבמה, ביקורת למעשה על ההתמכרות למסכים הדיגטליים.

במיוחד אהבתי את הביקורת ההומוריסטית על הפרסומות בטלוויזיה, על הרינגטונים שמפריעים תמיד בזמן הלא מתאים ועל מצבי צילום הסלפי בסלולריים הנפוץ. מה עוד שממצב ישיבה מתריסה עוברות הבנות למחול נפלא.

גם מקומו של הזמר והליווי בגיטרות פשוט נפלא, הקטעים מתחילים כאימפרוביזציה ועוברים לשירה נוגעת, עוצמתית ומקצועית.

??????????

הפנינה שבמחול היא ריקוד הסולו של מיכל ברט למול מקבצי הנדבות, פשוט מהמם, ביצוע מבריק, מלוטש ומקצועי מאין כמוהו עם המון הבעות תנועה ולבוש וגם קריצה של הומור.

??????????

לא להחמיץ!

התלבושות ראויות לציון לשבח מיוחד. ( מיכל ברט)

מיכל ברט הקימה את סטודיו PAISTO – בית של פלמנקו בפלורנטין, תל אביב, שם היא יוצרת ומלמדת. הבית לפלמנקו הוקם מתוך אהבה לאומנות זו ורצון להבינה לעומק וכמו- כן, כדי ליצור סביבת עבודה ולימוד הוליסטי של הפלמנקו על כל אופניו – ועם כל השותפים בו:  ריקוד, שירה, גיטרה וקחון. כחלק מתהליך היצירה, הקימה מיכל את אנסמבל פאיסטו המונה שש רקדניות ועמו היא עובדת ומופיעה באופן קבוע.   במקביל  למופעים שלה, השתתפה ככוריאוגראפית ורקדנית בהפקות שונות של סילביה ברוא ויגאלי יהודה.

כוראוגרפיה: מיכל ברט

מוסיקה מקורית Jose Carillo   (El Fyty)   :

מילים מקוריות (Letras)  :מיכל ברט, שוקי שוויקי Jose Carillo   ,

אפקטים קוליים:  גל רודיטי, יאיר קמפל, אסף פורמן

מוזיקאים גיטרה:  ,Jose Carilloשירה  :שוקי שוויקי, גיטרה בס – עופרי יבזורי

רקדניות: מיכל ברט, אלינור בן חנן,  ניבה חיים,  אילת טיבי,  בת אל פדידה , שירן פינקלשטיין

תלבושות:  מיכל ברט

תאורה:   יעקב ברסי

ניהול הפקה:  תומר וינר סוזן דלל

ניהול הצגה:   איה קנת גליק 91 באפריל

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email