22 ביוני 2024 18:50
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"עץ תאנה" – סרט אתיופי

יחצ
צילומים: דניאל מילר.

"עץ תאנה" מחזיר אותנו אחורה בזמן לשנת 1989, רחוק לאתיופיה, סוף מבצע משה וימי משטר מנגיסטו, כאשר החל מסוף שנות השבעים הפכה עליית יהודי אתיופיה לארץ לעליית הצלה, כיון שהיהודים הפכו לפליטים. משפחות נחצו לשתיים ושלוש ובני אותה משפחה נותרו באתיופיה קרועים בין ארץ לארץ ובתווך החיים הפרטיים של כל אחד. לפנינו בעצם סיפור אהבת נעורים.מינה היא נערה צעירה החיה עם משפחתה בכפר קטן בפאתי אדיס אבבה. היא אוהבת לבלות יחד עם אלי חברה הקרוב בגןהעדן הפרטי שלהם – באזור הנהר ותחת עץ התאנה המבודד, לשם הדיוק זהו עץ שקמה ולא עץ תאנה. הסרט נוגע בנימים של נפש התבונן ומצליח לגרום לו תחושות של הזדהות.

J34VkLBc
צילומים: דניאל מילר.
יחצ
צילומים: דניאל מילר.

"עץ תאנה" הוא הסרט הישראלי הראשון שצולם כולו באתיופיה והצילום המרהיב של המראות המפעימים והנופים עוצרי הנשימה של אחת המדינות היפות ביותר ביבשת אפריקה, זיכה את הצלם דניאל מילר בפרסי צילום יוקרתיים.

הסרט זכה בפרס AUDENTIA לסרט הטוב ביותר שבוים ע"י אישה בפסטיבל טורונטו 2018.

הדמויות  מאוד מעניינות ובעלות מאפיינים בולטים: כך הסבתא שמגדלת את מינה, הדמות שלה כל כך אוטנטית ומיוחדת והמשחק שלה משכנע, מצד אחד הקשיחות שלה, מאידך הדאגה שלה יוצרים דמות מאוד משכנעת בטבעיות שלה המאפיינת את החיים שם. בכלל כל השחקנים, אם הם שחקנים מקצועיים, הם מאוד נאמנים למקום ולמצב. אבל התעלתה על כולם  בית לחם  אסמאמאווה – מינה במשחק משכנע, בחורה עם אהבת נעורים המנסה לגונן על אלי, הבחור שהיא אוהבת מהרדיפה של כוחות השלטון של מנגיסטו שלא בוחלים בשום אמצעים לתפוס גברים ולחטוף אותם לצורך גיוס. מינה מעדיפה לדאוג לאלי (בן השכנים) מאשר לדאוג לעצמה ובעצם הבחינה היא בהיענות שלה לרגע הגורלי – העלייה לישראל.

צילומים: דניאל מילר.
צילומים: דניאל מילר.

הסרט אולי מדגיש פרטים ומאפיינים אתיופיים שאינם מוכרים לנו, אבל הצילום והדמויות כובשות והוא בהחלט משאיר סוג של משקע ומעורר מחשבה על יהודי אתיופיה שנותרו עד היום מאחור.

זוכה:

פסטיבל טורונטו 2018     זוכה פרס AUDENTIA  לסרט הטוב ביותר שבוים ע"י אישה

פרסי אופיר 2018            זוכה פרס הצילום הטוב ביותר – דניאל מילר

פסטיבל חיפה 2018        זוכה פרס הצילום הטוב ביותר – דניאל מילר

"עץ תאנה", סרט הביכורים הייחודי והעוצמתי שכתבה וביימה עלמוורק דוידיאן וצולם כולו באתיופיה, מספק הצצה לעולם מרתק וחושף אירועים היסטוריים וסיפורים אנושיים אשר טרם סופרו. ברגישות ובכישרון רב עובר הסרט בין העולם הפנימי הקסום של נערה צעירה לבין המציאות הקשה בה היא ומשפחתה חיים  ומצליח להעביר לצופים חוויה מרהיבה ומרגשת.

צילומים: דניאל מילר.
צילומים: דניאל מילר.

עץ תאנה Fig Tree

ישראל/גרמניה/צרפת 2018

93 דקות | אמהרית | תרגום לעברית ואנגלית

בימוי ותסריט: עלמוורק דוידיאן

משחק: בית לחם אסמאמאווה, יוהנס מוסה, וויינשיט בלאצ'ו, מרתה גטאצ'הו, מטקו היילו

צילום: דניאל מילר / עריכה: אריק להב ליבוביץ'

מוסיקה: ג'ון גירטלר, יאן מיסרה  / עיצוב פסקול: דניאל איריבארן, פול רישר

מפיקים: נעמי לבארי, סער יוגב – בלאק שיפ הפקות סרטים

מפיקים שותפים: פיקס אייסלב, סנדרין בראואר

 

הסרט הופק בתמיכת קרן רבינוביץ', משרד התרבות והספורט, המועצה הישראלית לקולנוע, קרן אבי חי, קרן גשר לקולנוע רב תרבותי, MFG , Berlinale World Cinema Fund,

,AIDE AUX CINÉMAS DU MONDE  מפעל הפיס וחממת סם שפיגל לקולנוע בינלאומי.

https://www.youtube.com/watch?v=HUcIr4fyBaM

שתפו את הפוסט!