28 בספטמבר 2021 19:22

פאנטסטיקו FUNTASTICO

המלצה לתערוכה במוזיאון העיצוב בחולון

מוזיאון העיצוב חולון מציג:

פאנטסטיקו FUNTASTICO

חיימה חיון

 

 

במיוחד למוזיאון העיצוב חולון:

עבודה חדשה בחשיפה בינלאומית

פני מראה (2015)

צמד מראות קיר בקנה מידה גדול, המאזכרות מסיכות ענק פרימיטיביות.

בפרויקט זה עושה חיון שימוש במראות ובאבני קוורץ ומייצר מעין מסכות פסיפס עתיקות המספרות סיפור מעולם הפנטזיה שלו

המראות נתרמו לאוסף הקבע של המוזיאון באדיבות המעצב ובתמיכת אבן קיסר

 

בFuntastico-הופך המוזיאון למגרש המשחקים של חיון: ליצנים שהיו למנורות, שולחנות שמגדלים רגליים, כלי שחמט בגודל אדם, תרנגולות ירוקות מתנדנדות, כסאות בהשראת נקניקיות אמריקאיות, ספלים בצורת גורדי שחקים בניו יורק ועוד..

אוצרים: מארק ווילסון, סו-אן ואן דר זיפ, מוזיאון חרונינגר, הולנד

 

30.11.15 – 30.4.16

 

 

חיימה חיון, מעצב העל הספרדי, אחד מעשרת המעצבים המובילים בעולם, חוזר למוזיאון העיצוב חולון עם תערוכת יחיד רחבת היקף, כחמש שנים לאחר שנשא דברים באירוע הפתיחה ב-2010.

 

התערוכהFuntastico, שנוצרה עבור אוסף מוזיאון חרונינגר בהולנד בשנת 2014, מציגה מגוון רחב מעבודותיו של חיון, מהמעצבים המובילים בעולם בעשור האחרון. בתערוכה יוצגו פריטים מסחריים לצד מייצבים אומנותיים, הנעים על קו התפר שבין עיצוב לאמנות, פנטזיה ומציאות. כולם כאחד משקפים את סגנונו הייחודי של חיון.

 ??????????

חיון יצר במיוחד לתערוכה פרויקט חדש בחשיפה בינלאומית : פני מראה (2015) . מראת קיר בקנה מידה גדול, המאזכרת מסיכות ענק פרימיטיביות. המסיכה, אותה יצרחיון בעבודת שיבוץ באבן קיסר, כתרומה לאוסף הקבע של המוזיאון, מייצרת מרקמים ותחושות שונים כאילו הייתה מסכת פסיפס עתיק. העבודה מהווה מבחינתו "מראה של ההיסטוריה". לדבריו, "כל התרבויות, מהעמים העתיקים במזרח התיכון ועד לאצטקים באמריקה, עשו שימוש במסכות, וכל מסיכה מספרת סיפור. מאוד רציתי ליצור מסיכה המייצגת דמויות מהקוסמוס שלי, כזו שמשלבת פנטזיה ואיזו משחקיות קלילה, עם עבודת אמנות ואיכות".

 ??????????

חיימה חיון נולד במדריד בשנת 1974. ב-1997, עם סיום לימודי עיצוב תעשייתי במדריד ובפריז, הוא הצטרף ל-Fabrica, מרכז המחקר של חברת בנטון, שם ניהל את המחלקה לעיצוב עד שנת 2003. ב-2000 הקים חיון את הסטודיו שלו וב2003 פרץ לזירה הבינלאומית עם המיצב Mediterranean Digital Baroque.

חיון חתום בין היתר על עיצובים לחברות גדולות כמו קוקה־קולה, אדידס ונעלי קמפר, וכן למותגי עיצוב בוטיקיים יותר, כמו יצרנית הקריסטל הצרפתית Baccarat, חברת כלי הפורצלן היפנית Choemon וחברת הקרמיקה האיטלקיתBosa .

מגזינים נחשבים בעיצוב ובאמנות מסקרים את עבודותיו בקביעות ואף הכתירו אותו בשלל תארים לאורך השנים האחרונות. המגזינים Time ו- Wallpaperכללו את חיון ברשימת מאה היוצרים החשובים והמשפיעים של זמננו.

התערוכה במוזיאון העיצוב חולון משקפת עשור בעבודותיו של חיימה חיון. Funtastico היא הזדמנות יוצאת דופן לצלול לעולמות הפנטזיה אותם הוא יוצר: מוצרים, רהיטים, פריטי עיצוב פנים, ספרי סקיצות, רישומים וציורים פרי מכחולו, ומשחק שחמט ענק ממדים, המוצגים בתערוכה מדגישים את הממדים הפנטסטיים, ההומוריסטיים, ה-פּוֹפּיים והקיטשיים בעבודותיו של חיון.

התרנגולת הירוקה (The Green Chicken, 2006-2013): באובייקט הירוק ומתנדנד זה מציג חיון את הציפור הנפוצה כאובייקט סנסציוני ע"י הגדלת מאפייניו וממדיו והופך אותו ליצירה מודרנית המשלבת שני דימויים פסלי פרשים וסוס נדנדה לכדי דימוי אחד. מעניין לציין שהתרנגולת הירוקה, שנוצרה בהזמנת הגלריסטית פרל לאם משנחאי, תואמת את קישוטי הגגות הסינים המסורתיים: שורה של חיות מיתולוגיות מוצבת לעתים קרובות בשולי הגגות המגולפים, כאשר החיה האחרונה רוכבת כמעט תמיד על תרנגולת.

??????????

סט שחמט בגודל אדם (The Tournament, 2009) בהשראת קרב טרפלגר אותו יצר וצבע חיון בעבודת יד עבור פסטיבל העיצוב של לונדון, 2009. מה שהצית את דמיונו של חיון היה הגילוי שכיכר טרפלגר קרויה על שם הקרב הימי שבו לחם הצי הבריטי תחת פיקודו של האדמירל נלסון נגד ברית ספרדית-צרפתית. הבריטים חבו במידה רבה את ניצחונם לאסטרטגיה מסוימת, שהזכירה לחיון טקטיקה של משחק שח. הוא עיבד אייקונים וסמלים שונים של התרבות הבריטית לכלי השח, כולל מגדליה וכיפותיה של לונדון. אחר כך הוסיף על אלה מוטיבים ופרטים נוספים, כמו מלך שמחליק על קליפת בננה.

??????????

פאנטסטיקו. חיימה חיון. בן קלמר
פאנטסטיקו. חיימה חיון. בן קלמר

 

Mediterranean Digital Baroque, 2003, המיצב העצמאי הראשון שיצר חיון בקנה מידה גדול. המיצב, בהזמנתו של הגלריסט דיוויד גיל, כולל קקטוסים, חזירים וציפורים, מעורר מחשבות על גינה או על נוף. זהו זיכרון קפוא של ביקור בגן קקטוסים באי לנזרוטה. הרישומים משקפים את הקוסמולוגיה האישית של חיון, וגדושים בדיחות ופרטים, יחד עם השפעות ברורות מההיסטוריה של האמנות הספרדית, כמו הסוריאליזם ופיקאסו. לפי חיון זו מעין "בראשית", שבמקרה זה עוסקת ביצירתיות, קקטוסים וחזירים ועלילות שופעות מאבקים, אהבה וגאולה.

??????????

ב-Mon Cirque, 2006, בורא חיון מחדש את עולם הקרקס כעולם של פנטזיה בו מתרחשים אירועים בלתי צפויים. זהו ייצוג של עולם סוריאליסטי שחפצים שונים מתעוררים בו לחיים: כדים מתגלים כיצורים חיים, והשולחן מרובה הרגליים כאילו רוקד. בחדר יש גם ליצן. חיון יצר את כל החפצים באופן ידני ללא שימוש בתבניות. זו גם אחת הסדרות הראשונות שתורגמו לגרסה מסחרית. הרוכשים יכולים אפילו לבחור רגליים לפי טעמם, כך שכל שולחן הוא ייחודי.

?????????? ?????????? ??????????

גלית גאון, האוצרת הראשית של המוזיאון "אנחנו שמחים לארח בחולון את Funtastico ואת חיימה חיון. לאחר רצף תערוכות מורכבות וחברתיות, זוהי הזדמנות לחזור ולעסוק ביצירה עכשווית, דינאמית ומלאת השראה. עבודתו של חיון היא הזדמנות להיפגש עם אחד הכוחות הייחודיים בעולם העיצוב והאמנות העכשווית, להיזכר כי אדם יוצר – ואין זה משנה אם הוא אמן, אומן או מעצב – זקוק אמנם למרחב של חופש חומרי, צבעוני ויצירתי, אך מגיע לשיאו כאשר הוא מצליח לשלב עבודה עם אנשי מקצוע, טכנולוגיות ותעשיה יציבה המאתגרת אותו, מעוררות את המחשבה שלו ומאפשרות לו להטיל ספק בסטרוקטורות המוכרות. צפייה בתערוכה של חיון היא כמו הזמנה למגרש המשחקים הצבעוני המעורר והיצרי ביותר שיכולנו להציע למבקרים במוזיאון בחולון", אומרת גאון ומוסיפה, "אנחנו שמחים שחיון נענה להזמנתנו ליצור עבודה חדשה וייעודית למוזיאון ולתערוכה, שתיתרם לאוסף, הודות לתמיכתה הנדיבה של אבן קיסר".

?????????? ??????????

תערוכה מתוך האוסף: סטודיו בייקרי "שטוח תלת ממדי"

לצד התערוכה פאנטסטיקו| חיימה חיון, תוצג במעבדת העיצוב, תרומה חדשה שהתקבלה באחרונה לאוסף המוזיאון – פריטים מסדרת הרהיטים NOM של סטודיו בייקרי, שהוקם בשנת 2009 על ידי המעצבים גילי קוצי'ק ורן אמיתי. התצוגה של תהליך פיתוח הסדרה, שאב הטיפוס שלה הוצג לראשונה בשבוע העיצוב במילאנו בשנת 2010 וחברת קפליני האיטלקית רכשה את זכויות הייצור שלה, יהא תחת הכותרת "שטוח תלת ממדי| סטודיו בייקרי מקפלים כסאות במוזיאון העיצוב".

 

***

חנוכה במוזיאון: פאנטסטיקו לכל המשפחה

 

ילדים, הורים, סבים וסבתות מוזמנים לביקור בעולם של פנטזיה וקסם בתערוכה Funtastico של מעצב העל הספרדי, חיימה חיון: ליצנים שהיו למנורות, שולחנות שמגדלים רגליים, כלי שחמט בגודל אדם, תרנגולות ירוקות מתנדנדות ועוד.

מלבד סיור בעולם של קסם ופנטזיה, מוזמנים הילדים ליצור את הקסם בעצמם בשתי סדנאות מעוררות דמיון בהשראת עולמו של חיון:

מטריושקה בהפתעה ! סדנת עיצוב בובת המטריושקה המוכרת והאהובה שהופכת באמצעות הרכבה מחדש והרבה דמיון יצירתי לדמות חדשה ומפתיעה, המחביאה בתוכה הפתעה…

מסתובבים בחלום – בניית סביבונים בעלי פרופורציות לא שגרתיות, מחומרים ובחיבורים מפתיעים ובעיטורים בהשראת עולם הדמיון של המעצב חיימה חיון.

ההשתתפות בסדנאות העיצוב לילדים מגיל 5 ומעלה, בליווי הורים.

במיוחד לחנוכה – הנחה לילדים בסדנאות 40₪ (במקום 50₪), כולל כניסה לתערוכה, והורה מלווה ב-35₪.

בילוי של יום תרבות משפחתי בחולון בחנוכה: תערוכה והצגה

למשפחות המבקרות במוזיאון במהלך חופשת חנוכה – תנתן הנחה של 50% ממחיר הכרטיס להצגות תיאטרון המדיטק הסמוך (45₪ במקום 90₪). הצגות התיאטרון עטור השבחים מתאימות לצפיה משפחתית החל מגיל 4. פרטים ושעות ההצגות – אתר המדיטק www.mediatheque.org.il,

הסדנאות לחנוכה יתקיימו בתאריכים:

ג'-       8.12.15        בשעה 11:00

ד'-      9.12.15        בשעה 11:00

ה- ו'     10-11.12.15 בשעות ,11:00 12:30

א'- ב'   13-14.12.15 בשעות 11:00, 12:30

ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש מול קופות המוזיאון ובמספר משתתפים מינימאלי.
שיחי עיצוב בתערוכה:

במהלך התערוכה יתקיימו שיחי עיצוב בהנחייתמעצביםישראליםהפועליםבתחום המרתקשביןאמנותלעיצוב.

 

שיחי העיצוב שיתקיימו בחודש דצמבר הינם:

 

שבת, 5/12, שחר פלג, Peleg design  בנושא "עיצוב לתעשייה"

 

שבת, 12/12 ,גילי אונגר, מעצב פנים ומלביש בתים בנושא "חיבור חומרי וצבעוניות בעיצוב פנים"

שבת, 19/12 , עודד פרידלנד, Monkey business, בנושא "מוצר- מסקיצה לייצור"

שבת, 26/12, סיגל נמיר, כתבת עיצוב Re-Design, בנושא  "עיצוב ודמיון- מעצבים בחו"ל"

המפגשים יתקיימו בימי שבת בשעה 12:00 ופתוחים למבקרי התערוכה, במחיר הכניסה לתערוכה

 

מוזיאון העיצוב חולון

רחוב פנחס איילון 8

חניה חינם בחניון מדיטק חולון

שעות פתיחה מיוחדות בחנוכה:

יום שלישי 8.12 – שני 14.12, 10:00 – 18:00,

מלבד שישי 11.12, 10:00 – 14:00

שעות פתיחת המוזיאון:

ימים ב' וד': 10:00 – 16:00;

ימים ג' ה' ושבת: 10:00 – 18:00

יום ו': 10:00 – 14:00

יום א': סגור

ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן:

ב': 10:00 – 16:00; ג' וה': 10:00 – 18:00, ו': 10:00- 14:00

שבת: 10:00 – 18:00

www.dmh.org.il

קופות המוזיאון: 073-2151500

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email