23 במרץ 2023 12:14

פ י ל ו ב ו ל ו ס מופע מחול מיוחד

111Grant Halverson - Automaton_L_021
111Grant Halverson – Automaton_L_021

השבוע צפינו במשכן אומניות הבמה במופע המחול של להקת המחול האמריקנית פילובולוס. כאשר להקה חוזרת שוב ושוב לארץ זה אומר שהיתה לה הצלחה ושהקהל אוהב. ואכן זה היה מופע מיוחד, מגוון, שונה ומרתק.

הקהל הישראלי ופילובולוס הם סיפור אהבה הנמשך כבר שנים רבות. מופעי הלהקה בארץ זכו להצלחה גדולה והקהל נהנה מהשילוב המנצח שמביאה פילובולוס, חגיגה לעיניים של דמיון, הומור, שליטה וירטואוזית בגוף, עיצוב אסתטי מדהים של צורות וצבעים באמצעות תלבושות, תאורה ופסקול וכמובן השאלה המתמדת במופעי פילובולוס: איך הם עושים את זה?

 

כל פרק מחול היה שונה מהאחר, דבר שלפעמים נדיר במופעי מחול של להקות אורחות, היכולות שהרקדנים הפגינו על הבמה היו מדהימות והתוכן שעמד מאחור היה מעולה, הם הצליחו להעביר סיפור שלם במחול ובתנועה. ערב המחול היה מלווה בקטעי וידאו-ארט שגם חיברו את הקהל לבמה וגם איפשרו את בניית הבמה לקטע הבא.

 

המחול הראשון מחזיר אותנו לציורי החרס של קרבות האבקות ואחרים שהיינו רואים על כדי חרס יוונים או פסלים יוניים שהתגלו. כך ביצירה "על טבע הדברים" On The Nature of Things

שלושה רקדנים, שני גברים ורקדנית בלבוש הרבה פחות ממינימלי פועלים על משטח קטן ורוקדים כאילו הם הפסלים בתנוחות שונות. היכולת האלסטית שלהם תוך שמירה על שיווי משקל מפגינה יכולת לא רק של שרירים אלא של מחול שמקרב אותך למציאות של אותם ציורים או פסלים ומעבירה אותך לתוך הסיפור שמלווה גם בפסקול מדהים.

111Pilobolus_On the Nature of Things_Grant Halverson4
111Pilobolus_On the Nature of Things_Grant Halverson4

היצירה משנת 2014

רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת, איתמר קובובי בשיתוף הרקדנים.

על עמוד לא רחב במיוחד העולה המן הבמה שלושה רקדנים לצלילי ויולדי, היצירה חוקרת את עוצמתו של הגוף האייקוני ומספרת סיפור על לידתה של התשוקה.

 

המחול השני "לא הכל אבוד" – All Is not Lost הוא מחול המשלב טכנולוגיה ברמה גבוהה ובעצם יוצר באמצעות מצלמה תחתונה למשטח ריקוד שקוף מראות של קלידוסקופ והרבה יותר מזה. זה משהו חדשני ומופלא שכמותו טרם נראה על הבמה. המחול אינו חדש הוא מ-2011 אבל נחשב ללהיט שאי אפשר היה לוותר עליו.

111Pilobolus_All Is Not Lost_Nadirah Zakariya
111Pilobolus_All Is Not Lost_Nadirah Zakariya

היצירה נוצרה על ידי להקת OK Go., טריש סיי בשיתוף עם רקדני פילובולוס.

העבודה משנה את ההתייחסות שלנו כקהל למחול באמצעות מבט קלדייסקופי על חיבור אנושי תוך שימוש במוזיקה מדליקה.

הוידיאו לעבודה נעשה בשיתוף גוגל www.allisnotlo.st, והיה מועמד לפרס הגראמי. זה מיצג אינטראקטיבי בו אפשר להקדיש הודעות אישיות לחברים שמבוצעות על ידי רקדני פילובולוס. העבודה מתאימה במיוחד לרוח הרשתות החברתיות.

גם המחול השלישי "בובה מכנית" Automaton השתמש בטכנולוגיה והפעם של מראות, משהו שאמור לתת לנו תחושה של מסתורין ומתח והעביר אותנו לעולם דמיוני שבין "טרון" ל -"בלייד ראנר" יצירה הבודקת את ההבדלים בין בני האנוש למכונה, ומציגה את העולם המיוחד שנברא בכמה זוויות בו זמנית. היצירה משנת .2012

111Grant Halverson - Automaton_L_016
111Grant Halverson – Automaton_L_016

ביצירה "המדוושת המשבשת" (The Inconsistent Pedaler) עבודה שנוצרה על ידי שירה גפן ואתגר קרת בשיתוף המנהלים האמנותיים של הלהקה: רובי ברנט, רנה יבורסקי, מאט קנת ואיתמר קובובי ועם הרקדנים היה ממש סיפור והמון הומור. זה סיפור על יום הולדת לקשיש בן 99 כשהמדוושת מפיחה חיים במשתתפים ויש שם גם תינוק מגודל שמחרב קצת את השמחה, מלא חן שנינות והומור סוריאליסטי משהו.

יצירת הסיום Megawatt היא יצירה משנת 2004 מחול מודרני כמשמעותו המפגין את היכולת של הרקדנים חברי הלהקה.

חוויה מחשמלת שהוצגה בהצלחה אדירה בארץ וזכתה לשבחי הביקורות ולהתלהבות הקהל

מאת ג'ונתן ווקן בשיתוף עם רקדני הלהקה.

זו יצירה עוצרת נשימה שמציגה את רקדני פילובלוס בשיא יכולתם עם תנועה אולטרה דינמית לצלילי המוזיקה של פרימוס, רדיו הד וסופר פושר.

 

"פילובולוס" רקע:

הלהקה נקראת על שם פטרייה אוהבת שמש, פטרייה בגודל זעיר בעלת שורשים עמוקים יחסית, ומה שמייחד אותה הוא תהליך ההתרבות.

כבר מן הימים הראשונים להקמתה של הלהקה בשנת 1971 התברר שמדובר בתופעה מיוחדת, ששימשה כר יצירתי ליוצרים רבים בעולם המחול.

 

באוניברסיטת דרטמות בניו המפשייר בשנת 1971, המורה למחול אליסון צ'ייס הטילה על ארבעה סטודנטים שלה ליצור עבודת מחול אותה הם כינו פילובולוס.

ג'ונתן וולקן, מוזס פנדלטון, רובי ברנט, לי האריס יצרו יצירה שהתגרתה בחוקי הכבידה עד קצה היכולת האנושית.

 111Sara-Davis-All-is-Not-Lost5.

111Sara-Davis-All-is-Not-Lost5.

מה שהחל כתרגיל מחול, פיסולי, אקרובטי מאד, תיאטרלי ומקורי ביותר הפך לתפיסה כוריאוגרפית מורכבת וייחודית. הלהקה הפכה לשם דבר בעולם המחול המודרני. פילובולוס מאופיינת בשליטה גופנית מוחלטת של הרקדנים בעלי הכשרה בבלט קלאסי, מחול מודרני, אתלטיקה ואקרובטיקה, לוליינות ואמנויות לחימה. ועיצוב אסתטי של צורות וצבעים באמצעות תלבושות, תאורה ופסקול.

פילובולוס פועלת קרוב ל- 45 שנה, והרפרטואר הענק מעיד על מקומה החשוב של הלהקה בעולם המחול העולמי. הלהקה מרבה לשתף פעולה עם גופים אמנותיים רבים מתחום המוזיקה והתיאטרון. יצירות של הלהקה היו לחלק מהרפרטואר של להקות רבות בעולם. יוצרי פילובולוס זכו בפרסים רבים, ביניהם פרס ברנדייס, פרס המבקרים של ברלין, פרס אמי להישגים בתחום תכניות התרבות המשודרות בפריים טיים. המוזיקאי פרנק זאפה הזמין אותם לפתוח את המופע שלו, האופנאי פייר קארדן הזמין אותם להשתתף בתצוגות האופנה שלו, והשתתף במימון ההופעות הראשונות שלהם בברודווי.

 

לפני מספר שנים פתחה הלהקה את שעריה ליוצרים מחוץ ללהקה. הראשונים שהוזמנו ליצור עבור הלהקה היו ענבל פינטו ואבשלום פולק שיצרו ביחד עם רובי ברנט את Rushes, עבודה זו הוצגה על ידי הלהקה באחד מביקורה הקודמים בארץ וזכתה לביקורות נלהבות, בינתיים הצטרפו לרפרטואר הלהקה יצירות נוספות מאת יוצרים מחוץ ללהקה, וביניהן יצירה נוספת של פינטו ופולק 2BE .

עתה נוספה לרפרטואר עוד עובדה של יוצרים ישראליים היצירה של שירה גפן ואתגר קרת אך זה אינו הקשר הישראלי היחידי של הלהקה. מזה מספר שנים משנת 2004 המנהל בפועל והמוביל של הצוות האמנותי של הלהקה הוא איתמר קובובוי שהגיע מישראל.

 

בשני הביקורים הקודמים הציגה הלהקה את העבודה SHADOWLANDS

שנוצרה בשיתוף מרק פוסיק. עבודה זו היתה שם דבר ואבן דרך ביצירה של פילובולוס.

כיוון חדש ומיוחד שאליו פנתה הלהקה המשלב מחול מוזיקה וצלילות. המופע מוצג במקביל למופעים הרגילים של פילובולס בהצלחה ברחבי העולם. הלהקה עובדת על מופע המשך ל- SHADOWLANDS.

 

פילובולוס יוצרים ומנהלים אמנותיים:

רובי ברנט מנהל אמנותי, סיים את לימודיו בקולג' בדארמות בשנת 1972, בנוסף לעבודתו בפילובולוס עבד גם כפועל מתכת, וכמעצב גנים ונוף. ולימד סקי ואמנות בתיכון. הוא גר בקונטיקט עם אשתו ושני ילדיו.

 

מייקל טרייסי מנהל אמנותי ,נולד בפירנצה וגדל בניו אינגלנד. פגש את שאר מקימי פילובולוס בשנת 1969, והפך למנהל אמנותי כשסיים את לימודיו בשנת 1973, סייר עם הלהקה במשך 14 שנים והמשיך לנהל וליצור כוריאוגרפיות. טרייסי יצר לבלט ג'ופרי, וללהקות הבלט של אוהיו, ננסי, וורונה, לאופרה חליל הקסם בניצוח גרדינר, ולהפקה של התיאטרון הלאומי של החירשים בארצות הברית. כיום הוא מלמד באוניברסיטת ייל וגר עם אשתו ובנו בקונטיקט.

 

ג'ונתו וולקן (נפטר בשנת 2010) מנהל אמנותי. מייסד שותף של פילובולוס. הגיע לשם פילובולוס כשעבד במעבדתו של אביו החוקר הביופיזי. סיים את הקולג' עם תואר בפילוסופיה, יצר כוריאוגרפיות לפסטיבל גלינדבורן באנגליה ולבלט הלאומי הדני. והפך למנהל הפיתוח של פילובולוס. הותיר אישה וארבע בנות.

 

שני מנהלים אומנותיים שותפים נוספים: רנה יבורסקי ומאט קנת.

 

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email