1 בדצמבר 2023 11:24

עוד חוזר הניגון הפילהרמונית הישראלית הצעירה חוזרת עם קונצרט קיץ

 

 

הנבחרת הלאומית של אמני המחר, הפילהרמונית הצעירה של המרכז למוסיקה ירושלים, תקיים את קונצרט הקיץ שלה ב-24 וב-25 ביולי, בירושלים ותל אביב

בקונצרט, בניצוחו של המנצח הספרדי סלבדור ברוטונס (Salvador Brutons), תבצע התזמורת את פאוואן לנסיכה שהלכה לעולמה של ראוול, סימפוניה ב דו של ביזה וסימפוניה מס' 5 של שוסטקוביץ'

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה של המרכז למוסיקה ירושלים תקיים את קונצרט סיום כנס הקיץ שלה, ב-24 ביולי בתיאטרון ירושלים וב-25 ביולי בהיכל התרבות תל אביב.

צילום יעל אילן
צילום יעל אילן

בתוכנית הקונצרט, בניצוחו של סלבדור ברוטונוס, "פאוואן לנסיכה שהלכה לעולמה" של ראוול, "סמפוניה ב דו" של ביזה ו"סימפוניה מס' 5 ברה מינור של שוסטקוביץ.

"אמרו עליה אנשי המקצוע שאין לצעירים סיכוי לבצע את הסימפוניה ה- 5 של מהלר, שהסימפוניה של ברהמס קשה מדי לנגנים צעירים מתחת לגיל 18", אומר הד סלע , מנכ"ל המרכז למוסיקה ירושלים, "אך בכל שנה מגיעים הצעירים המצטיינים האלו מכל הארץ לנגן יחד בתזמורת ומייצרים מחדש את הבלתי ייאמן – נגינה ברמה מקצועית של מוסיקה תזמורתית מאתגרת" .

"היצירות שנבחרו השנה ייפארו כל תוכנית קונצרט סימפוני", אומר יורם קליגמן המנהל הארגוני של התזמורת, "הפאוואן המפורסם לנסיכה שהלכה לעולמה מאת ראוול יכניס את המאזינים לאווירה הקסומה של מוסיקה באולם קונצרטים, לאחריו הסימפוניה בדו מאת ביזה. מי היה מאמין שנער בן 17 חיבר את היצירה התוססת הזאת? והפעם בביצוע מרגש של צעירים בני גילו, תוססים לא פחות".

גולת הכותרת של הקונצרט, "הסימפוניה החמישית של שוסטקוביץ'": בהופעת הבכורה של יצירה זו, ב- 1937, נמשכו מחיאות הכפיים יותר מחצי שעה. המוזיקה הדרמטית מבטאת היטב את רוחות המלחמה של התקופה: הרואיות מצד אחד וכאב, הרס וריקנות שהיא מותירה מהצד השני.

צילום יעל אילן
צילום יעל אילן
צילום יעל אילן
צילום יעל אילן

הקונצרט, מסכם את כנס הקיץ של התזמורת הפילהרמונית הצעירה, שבועיים של פעילות אינטנסיבית בכפר הנוער בן-שמן, שבמהלכם כ-90 חברי התזמורת למדו וניגנו בהדרכת בכירי המוסיקאים מישראל ומחו"ל, בהם הכנרים ניתאי צרי, יורם ליבנה ואורי דרור, הצ'לן הלל צרי, הויולנים גלעד קרני וצבי כרמלי, נגן הקונטרבאס מארק גילנסון, החלילן יוסי ארנהיים, נגן הבסון ריצ'רד פלאי, נגני הקרן מיכל מוסק ואסה טפני, המנצח אי אן שו, החצוצרן יגאל מלצר, נגן טרומבון הבאס מיכה דייוויס, נגן כלי ההקשה אלון בור והמנצח סלבדור ברוטונס, אשר ינצח על התזמורת בקונצרטי הסיום.

 

סלבדור ברוטונס חיבר מעל 115 יצירות, רובן לתזמורת ולהרכבים קאמריים, וקיבל 16 פרסים, ביניהם פרס התזמורת הלאומית על יצירתו "4 קטעים למיתרים", פרס העיר ברצלונה על הסימפוניה הראשונה שלו, ופרס מלכת ספרד על יצירתו Virtus לתזמורת.

רבות מיצירותיו הוקלטו ויצאו לאור בתקליטורים בחברות ידועות כ- EMI, Naxos, Albany Records, Claves ועוד.

בשנת 2010 היה מלחין הבית בפסטיבל הבינלאומי של נירטינגן, היה מנצח משנה בתזמורת הסימפונייטה של אורגון, ומנצח ראשי בתזמורת האוניברסיטה של פורטלנד, אורגון.משנת 1991 נתמנה למנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של ונקובר, קנדה, משנת 1997 היה מנהל מוזיקלי של התזמורת הסימפונית של Vallès בספרד, ומשנת 2009 הוא מכהן כמנהל המוזיקלי של תזמורת האיים הבלאריים בספרד.

הוא נמנה כיום גם על צוות המורים בבית הספר הגבוה למוזיקה בברצלונה, שם הוא מלמד הלחנה וניצוח, ומכהן גם כמנצחה של תזמורת הנשפנים של ברצלונה.

ברוטונס מוזמן לנצח על תזמורות רבות ברחבי העולם, בין היתר ניצח על התזמורת הלאומית של דרום אפריקה, הוירטואוזים של מוסקבה, הסימפונית של ברצלונה, הפילהרמונית של מונטבידאו, הסימפונית של מלגה, הסימפונית של בייג'ינג ורבות אחרות.

 

התזמורת הפילהרמונית הישראלית הצעירה היא תזמורת הנוער הסימפונית הלאומית של ישראל.
היא פועלת בניהולו של המרכז למוסיקה ירושלים בשיתוף התזמורת הפילהרמונית הישראלית, ומורכבת מ-90 הנגנים הצעירים הבולטים בישראל, בני 18-14, רובם הגדול זוכי מלגות קרן התרבות אמריקה-ישראל, אשר נבחרים ומוזמנים להצטרף לשורותיה מכל רחבי הארץ.

צילום יעל אילן
צילום יעל אילן

1

הפילהרמונית הישראלית הצעירה משרתת מטרות חינוכיות-מוסיקליות רבות חשיבות: היא מאפשרת לצעירים מצטיינים, שהכשרתם מתמקדת בנגינה סולנית, לגלות את הקסם שבעשייה המשותפת ולחוות את האנרגיה האדירה הטמונה בגוף התזמורתי – שלם הגדול בהרבה מחלקיו; היא מעניקה למשתתפיה הזדמנות נדירה להכיר את הרפרטואר הסימפוני במיטבו, לרכוש מיומנויות חיוניות להמשך דרכם ולהופיע על הבמות המרכזיות בישראל.

בשנים האחרונות ניצחו על התזמורת הנס פטר אוקסנהופר (אוסטריה), שו אי-ין (סין), אבנר בירון, זאב דורמן, אילן וולקוב, ירון טראוב (גרמניה-ישראל), ארתור פוסט (ארה"ב), אריאל צוקרמן (גרמניה-ישראל) ודניאל כהן.

הפילהרמונית הישראלית הצעירהיום חמישי, 24/7/14, בשעה 20:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים, מחיר כרטיס 55/70 ₪, לרכישת כרטיסים 02-5605755

הפילהרמונית הישראלית הצעירה, יום שישי, 25/7/14, בשעה 12:00, היכל התרבות תל אביב, כרטיס 55/70 ₪, לרכישת כרטיסים:. 1-700-70-30-30

שתפו את הפוסט!