25 ביולי 2024 7:15
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קונצרט מס' 6 בסדרת "צלילים מהגלובוס" של הסינפונייטה הישראלית של באר-שבע – מנדולינה עברית

 

קונצרט מס' 6 בסדרת "צלילים מהגלובוס" של הסינפונייטה הישראלית של באר-שבע עם אמן המנדולינה יקי ראובן

מנצח: זיו קוז'וקרו

בקונצרט השישי והאחרון לעונה זו בסדרה הקלאסית הקלה, "צלילים מהגלובוס", תארח הסינפונייטה ידיד ותיק ואומן באר-שבעי מוערך בעל קריירה בינלאומית: נגן המנדולינה יקי ראובן, שגם ינחה את הערב.   קונצרט זה מציג את המנדולינה בקדמת הבמה, ככלי קלאסי קונצרטי: מקונצ'רטו למנדולינה ועד ביצוע מקורי ל"בעל שם" מאת בלוך. ראובן יבצע יצירות סולו למנדולינה ותזמורת ובנוסף, נבצע מיטב יצירות מהזמר העברי, בביצועים נדירים וסוחפים. מנדולינה עברית- הוא סיפור שמשלב היסטוריה של עולם אומנותי קלאסי עם סיפור ארץ ישראלי, הכל סביב כלי נגינה אשר עד לפני כעשור, היה בשולי הבמה.

יקי ראובן הוא בוגר אסכולת באר שבע לנגינה אומנותית על מנדולינה. לאחר שכבש במות ופסגות שונות כסולן, כמדריך כיתות אמן בעולם , כמורה דרך לתלמידי אקדמיה וזוכי קרן שרת במנדולינה ,מגיש ראובן בליווי הסינפונייטה, קונצרט שכולו מה שהאמן הפורט מסוגל להפיק בליווי תזמורת סימפונית. ראובן יספר את קורותיה של המנדולינה מראשיתה ככלי נאפוליטני,על התפיסה הפדגוגית של הכלי בשנות ה60-70 בארץ ישראל של אז, על המהפכה בבאר שבע וההצלחה בעולם ועל השינוי המהותי של נגינת רפרטואר לכינור על מנדולינה.

יקי ראובן נגן מנדולינה

הקונצרט הוא מסע להכרת המנדולינה: מהי מנדולינה? מה מקורותיה? מה היא מנדולינה עבורנו כיהודים/ישראלים ומה היא, בעצם, "מנדולינה עברית"? הדרך המוסיקלית מתחילה מקונצ'רטו מקורי למנדולינה מאת המלחין הנאפוליטני – עמנואל ברבלה, לאחר מכן ביצוע נדיר ל"בעל שם" של בלוך על מנדולינה. את חציו הראשון של הקונצרט מסכם המבוא ורונדו קאפרציוזו של סן-סאנס לכינור ותזמורת בביצוע על מנדולינה, יצירה שהיא נציגות שקופה של האסכולה הישראלית.

בחציו השני של הקונצרט, נגלה את המנדולינה העממית יותר, במוסיקה ספרדית: אלבניז, דה פאייה, טנגו של פיאצולה ויצירות זמר עברי מתוך הדיסק "מנדולינה עברית" הכוללות קלאסיקות כמו: "זמר אהבה לים", ריקודי הורה ועוד. זה כל מה שעושה סולן המנדולינה ללא עניבה… בין לבין, שזורים בקונצרט גם קטעי תזמורת "משלנו"- מהעולם הסימפוני עברי- יהודי- ישראלי.

 

 

מועדי הקונצרטים:

מוצ"ש 28 ביוני 2014 בשעה 21:00

יום שני 30 ביוני 2014 בשעה 20:30

הקונצרטים מתקיימים באולם הבית של הסינפונייטה, המשכן לאמנויות הבמה ב"ש.

 

שתפו את הפוסט!