יום שני , 14 אוקטובר 2019

Home » מוסיקה » החלילן מהמלין, קונצרט מס' 2 עם הסימפונית ראשון לציון

החלילן מהמלין, קונצרט מס' 2 עם הסימפונית ראשון לציון

 

???????????????????????????????

סטיבן ד'אגוסטינו מנצח

מקסים רובצוב: חליל

בתוכנית:
אוליברו - אדאג'ו
קוריליאנו
  – החלילן מהמלין, פנטסיה – קונצ'רטו לחלילולתזמורת
צ'ייקובסקי
- סימפוניה מס' 5 במי מינור אופ' 64 

המנצח סטיבן ד'אגוסטינו החליף את ג'יימס ג'אד, אמריקני בעל שיעור קומה ונוכחות מדהימה על הבמה.

???????????????????????????????

???????????????????????????????

Pic1

מוסיקה של מלחין ישראלי כנראה בדרך כלל נשמעת פוסט מודרנית, שונה, המלודיה מסתתרת בין הצלילים שלפעמים האוזן אינה רגילה להן. אולם זהו האתגר, להתנתק לכמה דקות מהקלסיקה שגדלנו על ברכיה ולהתקדם לצלילים החדשים.

בטי אוליברו זכתה בפרס פרום  (קרן פרום למוסיקה, ארה"ב 1986), פרס ראש הממשלה בישראל (2001, 2009), פרס רוזנבלום לאמנויות הבמה (2003), פרס לנדאו לאמנויות הבמה (2004), פרס אקו"ם למפעל חיים (2004) ופרס יצירת השנה של אקו"ם (2010). במהלך שנות לימודיה בישראל נמנתה בטי אוליברו עם זוכי המלגות של קרן התרבות אמריקה-ישראל. בשנת 2000 זכתה בארה"ב בפרס קוסבציקי היוקרתי, המוענק על ידי קרן קוסביצקי למוסיקה  וספריית הקונגרס בוושינגטון. היצירות של אוליברו בוצעו על ידי תזמורות מובילות כגון הסימפונית של שיקגו, הפילהרמונית של    ניו-יורק, הסימפונית של הבי.בי.סי, הסינפונייטה של לונדון, הפילהרמונית הישראלית והקאמרטה הישראלית ועוד. היא בעלת תואר אקדמי גבוה במוסיקה, המוסיקה שכתבה נוגנה תכופות במספר פסטיבלים של מוסיקה מערבית וישראלית.

בין השנים 2004 ו-2008 היתה בטי אוליברו מלחינת הבית של התזמורת הסימפונית ירושלים רשות השידור. אוליברו היא פרופסור חבר באוניברסיטת בר-אילן.

"האדג'ו של אוליברו הוא כוראל לתזמורת כלי קשת שקיבל את השראתו מן הפתיחה הבלתי שגרתית של רביעיית הדיסוננסים של מוצארט". (אומר מנכ"ל התזמורת, אריאל כהן)

החלילן מהלין זו יצירה מיוחדת, היצירה נכתבה לבקשתו של החלילן הנודע ג'יימס גולווי שניגן את היצירה בביצוע הבכורה בשנת 1982. בעקבות אהבתו של גולוויי למשרוקית החליט קוריליאנו לחבר יצירה על פי שירו של המשורר האנגלי רוברט בראונינג שנכתב בהשראת האגדה המפורסמת מימי הביניים על החלילן מהמלין. קוריליאנו ערך מספר שינויים בסיפור המקורי. לקראת סוף היצירה, מצטרפת לחלילן הסולן קבוצת ילדים שמנגנים בחלילים ובתופים. היצירה נוגנה ברחבי העולם וזכתה לנוסחים דרמטיים שונים.

???????????????????????????????

סיפור האגדה ידוע – בעיר המלין פרצה מגפה של עכברושים. כאשר תושבי המלין נוכחו לדעת שאינם מצליחים לגבור על המכה, הגיע חלילן שהיה מוכן לגרש את העכברושים תמורת תשלום. התושבים לעגו לו אולם בסופו של דבר הסכימו אולם משהצליח במשימתו לא שילמו לו!    זה העלה את זעמו ואז נטל החלילן את חלילו והחל מנגן נעימת קסם שונה שגרמה לילדים מכל הרחובות והבתים לצאת. מכושפים הלכו אחריו ללא התנגדות. כולם יצאו אחרי החלילן את העיר ומשם המשיכו אל תוך הר גדול ונכנסו ילדי העיר אל ההר ונעלמו. כך איבדה העיר המלין את כל ילדיה בשל אי-התשלום.

היצירה של המלחין האמריקני ג'ון קוריליאנו שנכתבה ב-1982 גם היא מאופיינת   במוסיקה המודרנית, יותר פוסט קלאסית אני מגדיר אותה אולם היא עשירה במלודיות.

ליצירה שבעה פרקים:

זריחת החמה ושיר החלילן, צליל האבוב ותרועת החצוצרות סוחפות את התזמורת לצלילים בעלי עוצמה רבה. החלילן מפתיע את הקהל כשהוא יורד במדרגות האולם ומגיש ממש הצגה עד עלייתו לבמה.

העכברושים, כאן כלי הנשיפה מוציאים צלילים מיוחדים, אולי מפחידים אולי מוזרים, כלי הקשת יוצרים צווחות.

בקרב עם העכברושים,