יום שני , 14 אוקטובר 2019

Home » מוסיקה » הסימפונית ראשון לציון מגישה חגיגה משולשת עם משפחת מאיסקי

הסימפונית ראשון לציון מגישה חגיגה משולשת עם משפחת מאיסקי

??????????

התזמורת הסימפונית ראשון לציון הגישה קונצרט חגיגי עם צלילים נהדרים ואורחים מיוחדים משפחת מאיסקי . לילי וסשה ביחד עם אביהם, מישה, נגנו את הקונצ'רטו המשולש מאת בטהובן לפסנתר, לכינור, לצ'לו ולתזמורת. מישה, זוכה תחרות צ'ייקובסקי הבינלאומית הוא אחד מהצ'לנים המפורסמים והמשפיעים בעולם.

Maisky Trio - Bernard Rosenberg1

Maisky Trio – Bernard Rosenberg1

התכנית

  • קפריצ'יו איטלקי אופ' 45 מאת צ'ייקובסקי
  • קונצ'רטו לצ'לו מאת בנימין יוסופוב
  • הפתיחה לאופרה "העורב הלקחן" מאת גו'אקינו רוסיני
  • קונצ'רטו לפסנתר, לכינור, לצ'לו ולתזמורת אופ' 56 ("קונצרטו משולש") מאת בטהובן

המנצח היה ממש מיוחד, נמרץ וחינני שנראה שהכין את התזמורת במקצועיות רבה והתזמורת במיטבה.

 ??????????

קפריצ'יו איטלקי אופ' 45 מאת צ'ייקובסקי

בינואר 1880 צ'ייקובסקי ביטא את רצונו לחבר סוויטה איטלקית שמקורותיה הם נעימות עממיות. בתוך שבוע ימים היצירה הייתה כתובה, תחילה בנוסח לפסנתר ובחודש מאי לאחר ששב לרוסיה, הושלם גם הנוסח התזמורתי. מרשימותיו של צ'ייקובסקי עולה שהנעימות מקורן באנתולוגיות של מוסיקה עממית וכן במוסיקה שהוא שמע ברחובות איטליה. מבחינה מבנית, הקפריצ'יו האיטלקי הוא רצף קליל של שירים ומחולות מאיטליה – ספר מסע מוסיקלי. צ'ייקובסקי לא היה רק מתבונן סבלני, אלא גם מאזין חד-אוזן ותמיד חריף וחד באבחנותיו. התיזמור עתיר דמיון, צבעוני ומאד מעורר. צ'ייקובסקי גילה במהירות שאפילו זיכרונות עתירי עוצמה, כאלה שהיו לו מאיטליה, נמוגים בסופו של דבר, אבל הסוויטה התזמורתית שלו היא מעין פורטרט של ארץ שממשיכה לחיות באולמי הקונצרטים מאז ועד בכלל.

??????????

??????????

אי-אפשר שלא לזהות את צ'ייקובסקי לפי תרועת החצוצרות הפותחת את היצירה, העוצמה שהוא מפגין בהלחנה של הקפריצ'יו האיטלקי מגיעה מתרועות החיילים ברומא היישר לכלי הנשיפה שבתזמורת ואלו נשפנים מעולים, קצב רודף קצב והתזמורת תוססת ולא רק הנשפנים הכבדים, גם הכלים הקטנים, האבוב וחליל הצד והקלרנית נותנים בקצב המנגינה והמלודיה אדירה כאילו אנחנו בחגיגה איטלקית באקצנט רוסי של צ'ייקובסקי. אדיר!

??????????

קונצ'רטו לצ'לו מאת בנימין יוסופוב

לקונצ'רטו ארבעה פרקים המנוגנים ברציפות. הוא מספר את סיפורו של אמן החי תוך סבל ומאבקים בעולמנו רווי הפחדים, בנסותו למצוא את הדרך לביטוי עצמי. בפרק הראשון האמן עתיר רגשנות, כוחות, תקוות, כוונות ורעיונות מוסיקליים ממלאים אותו. השגרה הורסת את חלומותיו המתוקים, את הנעימה התמימה והבלתי גמורה. ביטוי למאבק המתמיד שמתפתח ומביא את האמן אל סף הייאוש נשמע היטב בקדנצה שבפרק. בפרק השלישי הגיבור, שבור ממאבקו, מנסה להתנהג לפי אמות המידה המצופות ממנו בחברה, לקבל עליו את חוקיה ואת אורחות חייה. בפרק הרביעי, אפילוג, נשמעים צלילים מענגים של יופי בודד, כמו חלום מרוחק שלאורו ולאורכו האמן יתקדם במהלך חייו. את חלומו חולק האמן עם העולם.

 ??????????

כאן כבר נפגשנו עם מישה מאיסקי הצ'לן הנודע עם ההופעה המאוד מרשימה אבל מעל זה הביצוע שלו ליצירה הוא ממש מתנה לקהל.

היצירה היא יצירה מודרנית משולבת קטעים נאהבים ואחרים ועם המון חן של פעם.

הפתיחה בצליל עגמומי ארוך ומתמשך מציגה את היכולות של הצ'לו להביע רגשות. הנגינה הדקיקה הזו שמתנגנת בווירטואוזיות שאין שני לה מציגה את היכולות האדירות של הנגן.

??????????

התזמורת עצמה עשירה בכלי הקשה קטנים, אם אפשר לקרוא כך לכל הפעמונים ל