20 ביולי 2024 3:01
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הסופרת צביה דובריש פריד – מעיל הקסמים של יובל.

??????????

 

הסופרת צביה דובריש פריד מוציאה בימים אלו את ספרה השישי והפעם זהו ספר ילדים, מעיל הקסמים של יובל. בספר ציורי ילדים קסומים שצייר הצייר אורי ליפשיץ לבן זקונים שלו , נדב.

צביה דובריש פריד צילום אוריאל מסה
צביה דובריש פריד צילום אוריאל מסה

"ביום שהתקדרו השמים, עוד לפני שירדה טיפת גשם אחת ואפילו עוד לא היה קר, סבתא התפרצה אלינו הביתה כאילו היא הסופה שהעננים מבשרים עליה".

בפיסקה זו נפתח סיפרה השישי של צביה פריד שעיקרו סיפור מנקודת מבטו של ילד לא על החורף ולא על הגשם, אלא על הסבתא שלו על הציפייה אליה כמו ההמתנה אל היורה.

בקריאה שנייה הגיבור של הסיפור אינו הילד ממש אלא דמותה של הסבתא שסורגת חלומות, הרי שהסיפור כולו סובב כמעט סביב הכוח המניע של הסבתא לעטוף בחלומות את הנכד ולהוליך אותו בדרך איתנה של דימיון וביטחון עצמי.

הספר מתאר את מאמציה של סבתא  להיות רלוונטית בעולם המתקיים בתוך מתח בין ילדי הדור הדיגיטלי לדור שלא מבין בזה כלום!

הסיפור מסופר בגוף ראשון של ילד אך השפה אינה ילדותית כלל, ונראה שהסבתא היא המספר האמיתי כאן.

בספר סבתא מנסה לסרוג לתוך המעיל את כל מה שהיא יודעת….ובעיקר קסמים שיהפכו את הנכד יובל לבעל כוחות על ובמיוחד מעיל שנותן דרור לדימיון ולחלומות.

הספר מעלה תהייה על מקומה של הסבתא היום בתוך המשפחה ומעלה שאלה פתוחה על היעדרותה של הסבתא מסוף הסיפור.

הספר מתאר את ניסיונותיה של סבתא לשכנע את הנכד שלה לשמור על עצמו בימי החורף הקרים ולא לפשוט מעליו את המעיל בכל הזדמנות. לשם כך היא מוכנה אפילו לסרוג לו מעיל שאם רק יקשיב לה יהפכו אותו חוטי הצמר לקוסם ממש, או בשפתו של הנכד, לגיבור על שמגשים לעצמו את כל המשאלות.

ואכן, בין חוטי הצמר סורגת הסבתא האוהבת קסמים וכך, בעוד יובל ניזהר שלא להתקרר הוא מטייל במקומות קסומים,  פוגש סוסי פרא, גמלים משולשי דבשת, פילים צבעוניים ובעיקר זוכה להתיידד עם צמד דרקונים חביבים שמרכיבים אותו על גבם ומראים לו את העולם.

כשדובריש פריד נתקלה בסדרת ציורי הילדים של אורי ליפשיץ, היא הרגישה שצוירו במיוחד עבור ספרה. הכל התאים בדיוק. בנוסף, היא הבינה שנפלה בידה הזכות לחבר בין ילדי העידן הדיגיטלי לאמנות איכותית ולציוריו מעוררי הדימיון של אורי ליפשיץ .

 

"היום הסבתאות שונה בתכלית ממודל הסבתא עליה גדלנו. פעם לסבתות היה קל. הן התמודדו מתוך עולם המוכר להן, בישלו לנכדים, שמרו על הנכדים תקנו את בגדיהם… היום לסבתות תפקיד הרבה יותר קשה והוא להדביק את  הקצב  ולא להישאר מאחור בעולמם התזזיתי של נכדיה.

כך או כך, דבר אחד לא השתנה-הדאגה שבלב ובספר הסבתא לא רצה אחרי הנכד עם צלחת מרק אך דואגת לו לא פחות. באמצעות דימיונה ותושייתה זה מצליח לה!" כך מסכמת דובריש פריד.

"מעיל הקסמים של יובל" מיועד לגילאי 5-8 (*הספר מנוקד ומתאים גם לילדים שיודעים לקרוא.)

 

מחיר הספר – 68 ₪ וניתן להשיגו ברשת ספרים סטימצקי.

 

ערכה: יפעת

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שתפו את הפוסט!