7 בדצמבר 2023 6:32

יקב פסגות

היישוב הקהילתי פסגות נמצא בסמוך לאל בירה לא רחוק מפסגות זאב , 7 דקות מירושלים, זו התנחלות בארץ אבות מעבר לקו הירוק. שם נמצא היקב, יקב פסגות בארץ בנימין.

יקב פסגות הינו היקב היחיד בארץ המשלב ערכים, תנ"ך, נוף ויין. במקום מרכז מבקרים מרשים ומעניין המשלב הסבר על דרך ייצור היין מלפני 3000 שנה ועד היום, חוויה ייחודית לכל המשפחה, כולל משחק טריויה מעניין, הסבר על אזור מטה בנימין וכמובן גם טעימות יין וגבינות.

יקב פסגות הוקם בשנת 2003 ומאז גדל בהתמדה. בבציר 2012 הגיע ייצור הבקבוקים לכ-200,000 בקבוקים בשנה, כאשר למעלה מ- 60% מהם מיוצא לעשרות מדינות בעולם. כרמי היקב נטועים על טרסות גיר ציוריות בגובה 900 מטר מעל פני הים בישוב פסגות שבבנימין, תנאים המייצרים טרואר המצמיח פרי מרוכז ואיכותי.

הגעתי לשם בסיור לתקשורת ולטעימות

מרכז המבקרים מרשים ביותר, פשוט מקום רחב, חמים עם נוף ואווירה נעימה.

ביקב עצמו למטה יש גם שולחן טעימות או מבט לסרט המתאר את המקום, הארץ והיקבים בארץ יהודה ובנימין בתלת מימד.

זה המקום שצריך לשאול את השאלה " האם יש בארץ תיירות יין " אני לתומי חשבתי שכן, אני יודע על כמה סיורי יין ביקבים, אלא שיעקב מבעלי היקב אומר שלא. ז"א יחסית למספר התיירים הנכנסים תיירות יין קטנה מאוד. זאת בעוד ישראל, ארץ יהודה ובנימין היו בעלות ההיסטוריה העתיקה ביותר ליצור יין ( זוכרים מה נח עשה כשיצא מהתיבה אחרי המבול?  התנ"ך החל את תרבות היין בעולם ויש כאן ובשאר הסביב עדויות לכך בגתות עתיקות וגם ההיסטוריה מדברת על כך.

כאן ביקב פסגות ערוכים במקום ובתכנים לתיירות זאת.

יין זו אדמה, תמיד אני אומר אדמה- רוח- אדם, יעקב מדבר על רוחניות ועל הסמל של ארץ ישראל הנמשלת לגפן. זאת ועוד אתם יודעים מה סמל של התיירות בארץ? נכון המרגלים חוזרים  עם אשכול ענבים ענק.

כאן בארץ בנימין התנאים לכרמים, מזג האויר והאדמה הופכים את הסביבה הזו טרואר מתאים ליין ואכן ביקב פסגות מגדלים כאן את הכרמים שלם ומפיקים יינו מעולים.

כיום, מייצר יקב פסגות תשעה סוגיי יינות שונים: קברנה סובניון מכרם יחידני, קברנה סובניון פרת, שיראז, קבנורנה פראנק, מרלו, שארדונה ופסגות אדום 2011- יין הדגל של היקב. פסגות אדום הינו יין המורכב משילוב ייחודי של ענבי קברנה סוביניון, ענבי מרלו, ענבי קברנה פראנק וענבי פטיט וורדו. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות במשך 14 חודשים ומתאפיין בגוף מלא ועשיר עם תיבול עדין וניחוחות וניל המשתלבים עם טעמי פירות יער וצימוקים.

לאיכות כרמי יקב פסגות הכרה עולמית. יינות היקב מתמודדים בתחרויות עולמיות רבות במהלך השנה, וגורפים עשרות פרסים ומדליות. בחודש שעבר קיבלו כל יינות יקב פסגות מדליות זהב וכסף בתחרות היינות השנתית שערך אתר 1001degustations.com. אל האתר, שהוקם על ידי יינים צרפתיים במטרה להגדיל את החשיפה לתחום היין בעולם, נכנסים בממוצע למעלה מ- 2 מיליון גולשים ביום.  בתחרות השנתית השתתפו עשרות יקבים מכל העולם, ביניהן מעצמות יין מובהקות כמו צרפת, איטליה, ספרד, ארגנטינה, גרמניה, ,ארה"ב, אוסטרליה ודרום אפריקה. זוהי הפעם הראשונה בה כל יינות היקב שנשלחו לתחרות זכו באחד משלושת המקומות הראשונים.

אז מה לגמתי בלי הגבלת נהיגה…

קברנה פראנק 2011 , מי שמכיר אותי אני  מעריץ את היין הזה ומעריך מי שמייצר מענבי קברנה פראנק יין זני ולא רק בלנד. כאן היין זני טהור הוא היה מעולה, צעיר אמנם ובעוד שנתיים יהיה יין מצוין. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתיות למשך 13 חודשים והינו קברנה פראנק קלאסי במיטבו. היין מתאפיין ברמיזות פלפל בתיבול עדין ובארומות ירוקות ובוסריות האופיניות לזן זה.

אם אני לא טועה מחירן 100 ₪

" אדום" זהו יין הדגל של היקב, בלנד של קברנה סובניון, מרלו, קברנה פראנק, ופטיט וורדו. 14.4% אלכוהול. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתיות ואמריקאיות במשך 14 חודשים ומתאפיין בגוף מלא ועשיר עם תיבול עדין וניחוחות וניל המשתלבים עם טעמי פירות יער וצימוקים. אפיצות גבוהה מאוד לטעמי. בלנד קלאסי שהלך מצוין עם הגבינות של משק יעקבס במיוחד הגמלא…

אהבתי את היין הזה המעוטר במטבע עתיק שנמצא במקום. היין זכה במדליות.

מחיר 120 ₪

שיראז 2010 נראה לי לדעתי הדלה ביין שבאוסטרליה לעני סירה קוראים שיראז, אולי. השם שיאז מזכיר סיפורי אלף לילה ולילה , אולי חשתי כך בשל כמויות היין ששתיתי, אולי בגלל מתקתקות היין, 14.8 אלכוהול. היין יושן בחביות עץ אלון צרפתיות במשך 13  חודשים. הכרם נטוע על פסגות ברום של 90 מטר מעל פני הים באדמת סלעי גיר. אם רציתם להבין מה זה אדמה ויין החיבור הזה יחד עם הכורם מתמצה ביין. לא בכדי הוא זכה במדליה זהב בתחרות אשכול הזהב. 110 ₪

המרלו  2011 יין קצת " עממי" יין יושן בחביות עץ אלון צרפתיות במשך 13 חודשים.פסגות מרלו 2011  הינו יין עשיר המתאפיין במרקם קטיפתי וטעם של פירות סגולים אדומים עם ארומות של שזיפים ודובדבנים בשלים , מרגע הטעימה ניתן לחוות את הנוכחות של יין אלגנטי זה עם  סיומת עדינה ומתובלת הנשארת בפה לאורך זמן. פסגות מרלו 2011. זה  באמת יין חנות ולא יין בוטיק, 79 ₪ ויש לכם יין עם כוכב זהב!

קברנה סובניון , כרם יחידני 2011  היה היין הבא, קשה להנות מטעימות כל כך צמודות, עוד יותר קשה למי שכבר נמאס לו מקברנה סובניון כאילו אין לנו גפנים אחרים בארץ גפנים אחרים שמהם אפשר להפיק יין. הריח של היין היה לי חלש, מורגש טעם החבית, צבעו סגול-ארגמן והוא מתאפיין בארומות וטעמים של פירות יער בשלים שהתפתחו במשך היישון הממושך ובסיומת עמוקה שנשארת לאורך זמן. את החביות ראינו בתוך מערה עתיקה מתקופת בית שני שהתגלתה במהלך הקמת היקב. תנאי הלחות הטבעיים והטמפרטורה הקבועה, סייעו בתהליך היישון האיכותי של יין זה. 220 ₪ והוא שלכם.

פרת הוא יין בסגנון פורת יין קינוח מעולה וטעים,

ועם על האדים של האלכוהול נזכרתי שהיה גם שרדונה. פסגות שרדונה 2012  הופק מענבי שרדונה אשר נבצרו בכרמי הרי ירושלים. התירוש הותסס בטמפ' נמוכה בחביות עץ אלון צרפתיות 8 חודשים. יין לבן רענן וטעים.

בסיום הטעמות עוד הלכנו בשטח בין סלעים ורקפות למערות היקב…

ועל זה כבר נאמר" אויר הרים צלול כיין" …

קצת אינפורמציה נוספת כי באמת יקב שמציג יינות "חנות" ברמה כזו כנראה שיש לו גם יינות מעולים

כל 8 יינות יקב פסגות שנשלחו לתחרות היינות השנתית שערך אתר 1001 degustations.com זכו בכוכבי זהב. אל האתר, שהוקם על ידי ייננים צרפתיים, במטרה להגדיל את החשיפה לתחום היין בעולם, נכנסים בממוצע למעלה מ- 2 מיליון גולשים ביום

להלן רשימת היינות הזוכים בקטגוריות השונות:

Psagot – Prat – 2011     זכה בשלושה כוכבי זהב וציון חביב השופטים

Psagot – Cabernet Sauvignon Single Vineyard – 2011  זכה בכוכב אחד

Psagot – Shiraz – 2011  זכה בשלושה כוכבי זהב וציון חביב השופטים

Psagot – Chardonnay – 2012   זכה בכוכב אחד

Psagot – Merlot- 2011   זכה בכוכב זהב

Psagot – Edom – 2011   זכה בשלושה כוכבי זהב

Psagot – Cabernet Sauvignon – 2011   זכה בשני כוכבי זהב

Psagot – Cabernet Franc – 2011   זכה בשני כוכבי זהב

שתפו את הפוסט!