1 בדצמבר 2023 12:44

להקת המחול קמע TWO

 

Gnawa צילם כפיר בולוטין
Gnawa צילם כפיר בולוטין

להקת המחול קמע שנוסדה בשנת 2002 כיוזמה משותפת של דניאלה שפירא ותמיר גינץ הינה בית ל-14 רקדנים, ישראלים ומרחבי העולם, בעלי אישיות ייחודית, המביאים לבמה ביצוע אלגנטי, וירטואוזי ורענן. כעת הם מביאים לבמה שתי יצירות חדשות מיוחדות השומרות על המסורת הגבוהה של הלהקה ובעיקר ולא בלבד על הביצועים הקבוצתיים הזכורים לנו לטוב.

 

זהו מחול עם אמירות על אהבה, וגם רמז ליציאה מהארון? זוג גברים שפותח את המחול בריקוד די חושני כשמהעבר השני חומה שמסתבר מהר מאוד שהם ארונות דו כיווניים רב צדדיים כשמעמידים אותם יוצאות משם הרקדניות, רקדנים יוצאים עוברים נכנסים ומעבר למחול ולאקרובטיקה אי אפשר שלא לחשוב האם יש כאן מסר מוסתר של "יציאה מהארון" כך או כך יש כאן פרק מחול אדיר ש 14 הרקדנים נותנים ביצוע אדיר. ראיתי במחול הזה משהו שונה, לא עוד מחול של להקה שבאה מחו"ל ומבלי לפגוע לפעמים נותנת מופע שאני אומר לעצמי עוד מחול.

מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין
מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין
מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין
מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין
מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין
מותר רק לאהוב צילם כפיר בולוטין

"מותר רק לאהוב" בכורה עולמית מאת תמיר גינץ.

מוזיקה: קולאז'.

תלבושות: תמיר גינץ.

תאורה: שי יהודאי.

 וידאו:

https://www.youtube.com/watch?v=aWKPlUOl6fg

 

היצירה Gnawa של הכוריאוגרף נאצ'ו דואטו היא הומאז' לאהבתו של הכוריאוגרף לאזור הים התיכון ולמחוזות ילדותו בוולנסיה. Gnawa הוא טקס פולחן טרנספורמטיבי וביצירה ממחיש דואטו את חושניות הנופים, מזגם של האנשים והרוחניות בפולחן. יצירתו זורמת באלגנטיות וקצביות סוחפת לצלילי מוזיקה ספרדית וצפון- אפריקאית. היצירה נחשבת לאחת מיצירותיו הבולטות של דואטו. היא הועלתה לראשונה על ידי להקת HUBBARD STREET DANCE הידועה משיקגו, ובהמשך על ידי הבלט הלאומי הספרדי ולהקות נוספות.

היצירה הזו קסומה, היא מתחילה במוסיקה של אזור המאגרב ושירה מתאימה כשזוג בבגדים דמויי עור חשוף נעלמים מקדמת הבמה מאחורי הגוף לאחור. ולארח מכן אנחנו נחשפים לגברים היוצרים חומה אליה מצטרפות הרקדניות לבושות שחור ולכאורה נוצר ריקוד דמוי דבקה ערבית. זהו מחול של חיבור בין פולקלור אתני עם תנועות די מובהקות בהתאם ויכולת אדירה, אתלטיות ניכרת לעין של המבצעים. זה ממשיך במוסיקה אחרת בתאורת אור וצל ובקונטרסט בין השמלות השחורות לבגד בצבע גוף של הבנים , ומגיע לשיא בריקוד לילה עם פנסים שכאן האפקט הקבוצתי הוא המאפיין והחותם של להקת קמע בביצוע הכי טוב שנראה על הבמה.

צילם כפיר בולוטין Gnawa
צילם כפיר בולוטין Gnawa

Gnawa צילם כפיר בולוטין (3)

GNAWA""
מוזיקה:
Hassan Hakmoun/Adam Rudolp; Juan Alberto Arteche and Javier; Rabih Abou-Khalil, Velez,

Kusur y Sarkissian.

תלבושות: Luis Devota and Modesto Lomba

תאורה: Nicolás Fischtel (A.A.I.)

 

"אני נרגש לארח את נאצ'ו דואטו בלהקת המחול קמע. דואטו הוא בגדר כוכב עליון בעולם המחול ואני מעריץ של יצירתו המתאפיינת באסתטיקה מורכבת ובכישרון ענק". הוא מוסיף כי "תמיד חלמתי להביא ללהקה את הכוריאוגרף הענק הזה, ועתה החלום הזה מתגשם." אומר גינץ . הצגתה של Gnawa במופע, מבטאת את חזונו של תמיר גינץ, לפתח את הרפרטואר הבינלאומי של להקת קמע. שיתוף הפעולה עם כוריאוגרף בסדר גודל של נאצ'ו דואטו מהווה הישג עצום לגינץ וללהקתו, ומשקף את המטרה שהציב גינץ עם מינויו למנהל אמנותי יחיד של הלהקה, לפני 3 שנים, להציג יצירות מופת של יוצרים ידועים מרחבי העולם. דואטו ניהל במשך 20 שנה את הבלט הלאומי הספרדי ומאז 2014 הוא מנהל את בלט האופרה של ברלין. הוא נחשב כסופרסטאר בעולם המחול הבינלאומי וידוע כקפדן בבחירת הלהקות המורשות לבצע את יצירותיו. בחירתו בלהקת קמע לביצוע יצירתו היא כבוד אדיר. תמיר גינץ: "להקת המחול קמע גאה להצטרף לנבחרת הלהקות הללו".

https://www.youtube.com/watch?v=EF OPJTZ3KIE

רקדנים: אלדר אלגרבלי, לוריס אשונג'ה, מקסים בורדוסול, שגיא בללי, אילן גולובוביץ, תום דויד, נעה דהאן, עלמה לאואר, לו לונדרה, פיטר סטאר, גיל עמישי, נעם עפרון, עדי שמשי, אליוט תומפסון.

 

נאצ'ו דואטו
נולד בוולנסיה שבספרד. את לימודיו בבלט הוא החל בגיל 18 בראמבר בלונדון, ומשם המשיך את לימודיו בבית הספר "מודרה" של מוריס בז'אר בבריסל, ובבית הספר של אלווין איילי בניו יורק. לאחר שנה כרקדן בבלט "קולברג" בשוודיה הצטרף בהזמנתו של יירי קיליאן ב 1981 לתיאטרון המחול ההולנדי (NDT) שם הפך לרקדן ראשי. בשנת 1983 יצר את עבודתו הראשונה ללהקה Jardí Tancat שזכתה להצלחה גדולה. בהמשך יצר יותר מתריסר עבודות ללהקת NEDERLANDS DANS THEATRE ומונה לכוריאוגרף הבית לצד יירי קיליאן והנס ואן מאנן

NachoCambrè יחצ
NachoCambrè יחצ

הצלחתו ככוראוגרף התפרסה לכל העולם והוא נחשב ל"סופרסטאר" בתחום, מגדולי היוצרים של דורנו. עבודותיו מועלות על ידי להקות מהשורה הראשונה וביניהן:

American Ballet Theatre, Nederlands Dans Theatre, The Australian Ballet, Les Grands Ballets Canadians, Stuttgart Ballet, San Francisco Ballet, Hubbard Street Dance Co. , The Royal Ballet (UK), Paris Opera Ballet and Martha Graham Dance Company.

במשך שני עשורים, בין השנים 1990- 2010, שימש דואטו מנהלו האמנותי של הבלט הלאומי הספרדי, מטעם משרד התרבות הספרדי ועבודותיו הקנו ללהקה שם ייחודי עולמי והצלחה ענקית.

בשנים 2011-2014 הוא ניהל את תיאטרון הבלט מיכאלובסקי שבסנט פטרבורג, בהזמנתה של ממשלת רוסיה. מספטמבר 2014 מונה למנהל בלט האופרה של ברלין, בגרמניה: Staatsballet Berlin. דואטו זכה בפרסים ועיטורים רבים לאורך השנים, בניהם: אביר מסדר האמנויות של צרפת (1995), מדליית זהב על הצטיינות באמנויות ממשלת ספרד (1998), ופרס Benois de la Danse היוקרתי בגרמניה (2010).

תמיר גינץ
מנהלה האמנותי והכוריאוגרף של להקת המחול קמע, יוצר עבודות המהוות את הציר המרכזי ברפרטואר הלהקה. עבודותיו מאופיינות בשפה אישית וייחודית, המתבססת על הטכניקות הקלאסית והמודרנית והמאתגרת את רקדני הלהקה בעוצמתה. גינץ מצליח ליצור על הבמה עולם עשיר ברבדים השואב אליו את הקהל.

קמע הינה בית ל-14 רקדנים, ישראלים ומרחבי העולם, בעלי אישיות ייחודית, המביאים לבמה ביצוע אלגנטי, וירטואוזי ורענן.

קמע זכתה להצלחה בסיורי הופעות ובפסטיבלים יידועי שם באירופה, דרום אמריקה, בסין ובהודו. הלהקה מטפחת קהל צעיר של שוחרי מחול באמצעות מופעים לנוער וילדים. בלהקה מועלות עבודות של כוריאוגרפים אורחים מהמובילים בעולם, לצד יצירה מקורית של כוריאוגרפים ישראלים ויוצרים צעירים.

רקדני הלהקה מקיימים פרויקטים חינוכיים של הוראה והסברה בבתי-ספר, מגמות ואולפנות מחול, סדנאות אמן, סדנאות רפרטואר ותכניות העשרה בכל רחבי הארץ.

קמע נוסדה בשנת 2002 כיוזמה משותפת של דניאלה שפירא ותמיר גינץ כלהקת הבית של מרכז המחול בת דור באר שבע. קמע הנה שגרירה נאמנה של העיר באר שבע בעשרות מופעים מדי שנה בארץ ובעולם. צוות הלהקה על רקדניה מתגוררים בבירת הנגב והנם חלק בלתי נפרד מהקהילה התרבותית בעיר.

בסמיכות ללהקה פועל המרכז העירוני לאמנות המחול בת דור באר שבע, בית הספר המקצועי הגדול למחול בישראל שהכשיר את הגרעין הראשוני של רקדני הלהקה. בית הספר מהווה חממה לדור העתיד של רקדני הלהקה.

במאי 2013 הושלמה בנייתו של "בית להקת המחול קמע ע"ש סברין גודמן", ובו חדרי חזרות, משרדים ושטחי מנוחה מרווחים, תודות לתרומתה האדיבה של קרן גודמן (שיקאגו), מפעל הפיס ועיריית באר-שבע.

הלהקה זוכה לפריחה בזכות תמיכתו הרציפה של מינהל התרבות שבמשרד התרבות והספורט ובזכות מדיניות פיתוח מוסדות התרבות של עיריית באר-שבע.

 

 

 

שתפו את הפוסט!