2 בפברואר 2023 0:18

מחול: לילות השמש העולה יפן ישראל בסוזן דלל

 

מרכז סוזן דלל בתל אביב, יחשוף במהלך השבוע של ה 7- 13 בספטמבר, תחת הכותרת "לילות השמש העולה", את העשייה העכשווית במחול ביפן ובתוך כך שיתופי פעולה מיוחדים ביוזמת המרכז, בין כוריאוגרפים יפנים החיים בישראל ובין כוריאוגרפים ישראלים.

 

על הפרויקט אומר יאיר ורדי מנכ"ל מרכז סוזן דלל: "כמעט בכל להקה ישראלית רקדו ורוקדים רקדנים מיפן. לרקדנים שהגיעו מיפן, נוכחות חשובה במחול העכשווי הישראלי וחלקם אף קבעו מושבם בישראל כרקדנים ויוצרים עצמאיים. מצאנו כי יהיה מעניין ומעורר השראה להציג מחול עכשווי מיפן ובמקביל לתת במה לרקדנים ויוצרים יפנים החיים בישראל וליוצרים ורקדנים ישראלים שהם שונים מאוד ברקע והמטען תרבותי שלהם- להופיע וליצור ביחד".

 

אירועי "לילות השמש העולה" יחשפו את שפת המחול היפני העכשווי, המאופיינת בתנועות, טכניקה ובקצב הייחודיים לה ומושפעת ישירות מהתרבות היפנית.

 

שני ערבים יוקדשו ליוצרים אורחים מיפן :

"הזוכים"| יום ו' 12.9.14 בשעה 17:00 | מוצ"ש 13.9.14 בשעה 20:00 – ערב המוקדש לזוכי תחרות המחול של יוקהאמה 2014 ובו שתי עבודות הסולו שזכו בתחרות המוערכת: "המופע – גוף, צורה?"שלהרקדנית שיורי טאדה ואמן הוידאו ארט ז'ונישי אקגאווה – עבודה המבוססת על שלושה אלמנטים – גוף, מראה חזותי ומוסיקה ו"מסלול אבוד"יצירה מיוחדת בה משלב הכוריאוגרף הואנג ליי אלמנטים מגוונים מתחום התיאטרון והמוסיקה מתרבותו ואיורים קליגרפיים, המאוירים על גופו במהלך היצירה.

 

"לה נוס" / "SAMON" – ערב ובו 2 יצירות| יום ב' 8.9.14 ויום ג'-9.9.14, בשעה 19:00-

"לה נוס"(החתונה) –הכוריאוגרפית און יאמאדה מתארת את האדם ואת האנושות באמצעות אירועי חתונה עם צמד רקדנים. יאמאדה משתמשת בביצוע היצירה משנת 1955 של אנסמבל פוקרובסקי.הקבוצה היא חלוצה בביצוע מוסיקת פולקלור רוסית ונוסדה כדי להביא מוסיקה זו לעידן המודרני .ביצוע: און יאמדה ,לון קאווי, מוסיקה: איגור סטרווינסקי,עיצוב תלבושות : יוקו איקדה, הפקה: להקת און ימאדה בשיתוף AICHI ARTS CENTRE .

"SAMON" דואט בסגנון אמנות ה"בוטו"-SAMON הוא הטירוף שנשחק עם תנועת ותגובת הגלים. כוריאוגרפיה: נוריהיטו איישי, ביצוע: נוריהיטו אישי ויוקו קויקי. נוריהיטו איישי הוא זוכה פרס חבר השופטים בתחרות הכוריאוגרפיה בסיאול בשנת 2013.

 

לקראת העלאת המופע חזיתי בשלושה קטעים קצרים מתוך שלושה כוריאוגרפיות:

יהודה על בסיס סויה" – כוריאוגרפיה וביצוע: אלה רוטשילד ומיראי מוריאמה (15 דקות)

בעקבות הסיפור "heed my plea" שנכתב על ידי הסופר היפני Osamu Dazai שמתבסס על יחסיהם המורכבים של יהודה איש קריות וישו נוצר דואט שהוא שילוב של תנועה, טקסט ומוסיקה.

הקטע שראיתי מאוד איטי אך יש והוא מבטא רעיון ומחשבה עמוקה בדואט שנוצר שם. חיבור מעניין בין רקדנית ישראלית שהכירה בין את הרקדן היפני וביחד מגישים את המחול בכוריאוגרפיה שלהם.

צילום גדי דגון
צילום גדי דגון

 

DSCN4181A DSCN4200AZ DSCN4189A DSCN4186AZ

זה קטע קטן מתוך מחול שלם של שלושה פרקים.

 

מחול מרשים מאוד היה " מלח " כוריאוגרפיה וביצוע: טאקאנורי קוואהרדה ושני בן-חיים (15 דקות) "מלח" היא עבודה בהשראת מסעם של חבורת בני שבט בטיבט אל עבר אגם מלח מקודש.

עריכת מוסיקה: דניאל מאיר, עיצוב תלבושות: ענבל בן-זקן, צילום: קוואהרדה.

היצירה מבטאת את הקצב הטיבטי, את היאק המשמש למשא, את חשיבות המלח כחומר שנחוץ לגוף מחוץ לגוף, הקצב השונה בחיים בטיבט והפיזיות של האדם .

צילום gadi-dagon
צילום gadi-dagon

 

DSCN4206AZ DSCN4215A

 

 

 

קצב שונה לחלוטין אפילו סוער ופרוע היה המחול "רוח"-כוריאוגרפיה: מאמי שימיזאקי (10 דקות)."כשאני רוקדת הרוח סוחפת אותי גם מילדות לזיקנה, מהעבר אל העתיד. החלק השני של היצירה מדבר על ניצחון, על המימוש של איך שהייתי רוצה להיות. בקטע זה אדם קלדרון (שהלחין וכתב את השירים) מצטרף לבמה".

כוריאוגרפיה וביצוע: אדם קלדרון, רועי אפרת, מאמי שימיזאקי, מוסיקה ותלבושות: אדם קלדרון.

צילום gadi-dagon
צילום gadi-dagon

"ארבע סונטות" ערב ובו 4 יצירות | יום א' 7.9.14, בשעה 19:00 –

 

"סונטה בארבע תנועות" –כוריאוגרפיה: שלומי פריג' (15 דקות)סונטה לשני אנשים בחדר אחד בארבעה קירות מתקלפים, בטעם חמצמץ. רקדנים: מאי ערמון, מאמי שימאזאקי, עיצוב תנועה: ממי שימאזאקי, מוזיקה: ג׳ון זורן, וידאו ארט: איתמר לוריא.

 ארבע סונטות  לאס מנינאס  קרדיט צילום יחצ

"יהודה על בסיס סויה" – כוריאוגרפיה וביצוע: אלה רוטשילד ומיראי מוריאמה (15 דקות)

בעקבות הסיפור "heed my plea" שנכתב על ידי הסופר היפני Osamu Dazai שמתבסס על יחסיהם המורכבים של יהודה איש קריות וישו נוצר דואט שהוא שילוב של תנועה, טקסט ומוסיקה.

"לאס מנינאס" Las Meninas”-כוריאוגרפיה וביצוע: טומו סון (15 דקות)."לס מנינאס" הוא התמודדות עם שבריריות זהותו של הפרט בתוך הדינאמיקה הקבוצתית במאבק שלא נגמר כדי לשמור על האושר פנימי. רקדן/כוריאוגרפיה: טומו סונה, צילום: אבידן בן גיאת.

 

"מלח" – כוריאוגרפיה וביצוע: טאקאנורי קוואהרדה ושני בן-חיים (15 דקות)

"מלח" היא עבודה בהשראת מסעם של חבורת בני שבט בטיבט אל עבר אגם מלח מקודש.

עריכת מוסיקה: דניאל מאיר, עיצוב תלבושות: ענבל בן-זקן, צילום: קוואהרדה.

photo-by-gadi-dagon
photo-by-gadi-dagon

"חמישה בתים" ערב ובו חמש עבודות | יום ה' 11.9.14, בשעה 19:00 –

ערב זה ייפתח עם מופע החוצות "היבי"שיתקיים מחוץ לאולם כמופע ללא תשלום לקהל הרחב, ויועלה במעבר הציבורי במתחם סוזן דלל. כוריאוגרפיה וביצוע: מיראי מוריאמה, טקאנורי קוואהרדה ,סאו מאטצואה (15 דקות).רקדנים: מיראי מוריאמה, טקאנורי קוואהרדה, אמן וידיאו: סאו מאטצואב, צילום: נעמה נח.

 

באולם סוזן דלל יועלו המופעים:

Arche" –כוריאוגרפיה וביצוע: אסאמי אידה (10 דקות)."תחושה של אי נוחות לבדידות/דחף פראי/הרצון להיות נאהב/תענוג/כעס/צער ….תחושות שונות אשר מאפשרות את תחושת החיים שבי…"

כוריאוגרפיה וריקוד: אסאמי אידה, עיצוב מוסיקלי: טאקאשי אייקואה, עיצוב תאורה: דאישי קוטסומי, צלם: Bozzo.

 

"בית"מאת ובביצוע יוקו אימזאייקה , ארי פסטמן והילה ליזר בג'ה (12 דקות),"אני = עובדה = להיות מושפע מכל שניות של העבר". מוסיקה: השראה מתוך שיר של Misuzu Kaneko.

 

"רוח"-כוריאוגרפיה: מאמי שימיזאקי (10 דקות)."כשאני רוקדת הרוח סוחפת אותי גם מילדות לזיקנה, מהעבר אל העתיד. החלק השני של היצירה מדבר על ניצחון, על המימוש של איך שהייתי רוצה להיות. בקטע זה אדם קלדרון (שהלחין וכתב את השירים) מצטרף לבמה".

כוריאוגרפיה וביצוע: אדם קלדרון, רועי אפרת, מאמי שימיזאקי, מוסיקה ותלבושות: אדם קלדרון.

 

"mm"כוריאוגרפיה: ריו טאקנושיטה , סאו מאטצואה (10 דקות) ,פסל בתנועה. רקדן: ריו טאקנושיטה.

 

"אטום" –כוריאוגרפיה וביצוע: קאזויו שיהונורי ועודד צדוק.Atom הוא סיפור בלי מילים של מערכת יחסים בין גבר ואישה, כאשר במרוצת השנים, האיש נעשה כנוע והאישה שתלטנית. במהלך ארוחת ערב שגרתית תהליך אלים של שינוי מתחיל.מאייר: נטע כנפי, מוסיקאי: ג'וני טל.

 

לינק לסרטון יוטיוב מן המופעים :

https://www.youtube.com/watch?v=k6-y_Pz2kHw&feature=youtu.be

 

 

"לילות השמש העולה" בתמיכת: משרד החוץ, עיריית תל אביב –יפו, עיריית יוקהמה, יוקהמה דאנס קולקשן, ארטס קאונסול יפן, שגרירות יפן בישראל.

"לילות השמש העולה"
7-13 בספטמבר 2014 | בשעה : 19:00 | מחירי כרטיסים : 130-160 ₪ | מחירים מוזלים במכירה מוקדמת ( עד ה-1.9 ) 95-130 ₪ | "היבי" – מופע חוצות ללא תשלום לקהל הרחב: יום ה' 11.9 בשעה 19:00

להזמנת כרטיסים: 035105656 , www.suzannedellal.org.il
או בעמוד הפייסבוק:
https://www.facebook.com/suzannedellalcentre
מרכז סוזן דלל למחול ולתיאטרון – יחיאלי 5, נווה צדק, ת"א.

 

 

 

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email