7 בדצמבר 2023 5:24

תערוכת שפת התכשיט במוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים

??????????

תכשיטים היו עוד מימי קדם אביזר קישוט, אמונה ופולחן המחבר בין בני אדם ותרבויות. אנו ערים לקיומן של תכשיטים בצורת עשתורת , קמיעות, חרפושיות שרשראות עגילים ועוד.

טבעת של רועה רוחני. מוצא לא ידוע המאה ה-19. זהב סיטרין ויהלומים. צילום שי בן אפרים2
טבעת של רועה רוחני. מוצא לא ידוע המאה ה-19. זהב סיטרין ויהלומים. צילום שי בן אפרים2

צורפות היא שפה. שפה, שאוצר המילים שלה הוא מתכות שונות, אבנים יקרות וחומרים חדישים ועכשוויים, המצטרפים זה לזה באינסוף דרכים, כשם שמילים מצטרפות למשפטים.

צורפות ותכשיטים זו שפה, תחשבו על טקס אירוסין ובקשת ידה של כלה זה מלווה בטבעת שהיא תכשיט, באהבה מעניקים תכשיטים. צורפות משחר הימים מביאה עימה ערכים יוצרת דיאלוגים בין תרבויות, יוצרת פתיחות וסקרנות.

המוזיאון לאמנות האסלאם מציג:

שפת התכשיט

אלף שנים של צורפות – דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה

45 צורפים ישראלים מציגים תכשיטים אמנותיים עכשוויים המתכתבים עם תכשיטים אסלאמיים מאוסף המוזיאון ומרחיבים את גבולות הצורפות המסורתית

בין המשתתפים: דגנית שטרן- שוקן, קובי רוט, רמי טריף, ורד קמינסקי, אסתי קנובל, דנה חכים – ברקוביץ ועוד

תצוגה מרהיבה של עבודות צורפות ייחודיות המיוחסות לשלוש הדתות הבולטות בירושלים: אסלאם, יהדות ונצרות על פני ציר זמן של כאלף שנים

חשיפה ראשונה לציבור של כלי כסף וזהב בני מאות שנים מאוסף המסדר הפרנציסקני בירושלים

תצוגה מיוחדת של תכשיטי עפרה חזה (!)

תכשיטים תימנים מסורתיים פרי ידיו של הצורף בן – ציון דוד

מירב רהט, whats the 'matter', צילום שי בן אפרים
מירב רהט, whats the 'matter', צילום שי בן אפרים
 תליון-צלב.-פורטוגל-1825.-כסף-אבנים-טובות-ויהלומים.-צילום-שי-בן-אפרים

תליון-צלב.-פורטוגל-1825.-כסף-אבנים-טובות-ויהלומים.-צילום-שי-בן-אפרים

אוצרת: ד"ר איריס פישוף

 

30/5/19 – 16/11/19

המוזיאון לאמנות האסלאם בירושלים פתח החודש מאי הקרוב תערוכה רחבת היקף – "שפת התכשיט" המציגה  על ציר זמן של כאלף שנים דיאלוג בין תרבות, דת, עבר והווה. בתערוכה יוצגו  עבודות צורפות ייחודיות המיוחסות לשלוש הדתות המונותיאיסטיות הבולטות בירושלים: אסלאם, יהדות ונצרות. מוקד נוסף של התערוכה הוא הצורפות בת זמננו. 45 צורפים ישראלים יצרו במיוחד לתערוכה תכשיטים בהשראת תכשיטים מאוסף הצורפות האסלאמי הנדיר של המוזיאון.

הייתי בתערוכה ומאוד התרשמתי, יש שם ממש מוצגים נדירים שזו הזדמנות נדירה לראותם ואני ממליץ.

 ??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

20190528_121205A

בחלקה הראשון של התערוכה יוצגו עבודות צורפות המיוחסות לשלוש הדתות המונותאיסטיות ושנועדו לצורכי פולחן או לשימוש טקסי. המגוון מאפשר מבט רחב על השפה האמנותית, החומרים והטכניקות בהם השתמשו הצורפים השונים:

בפרק האסלאמי יוצג אוסף הצורפות הנדיר של המוזיאון הכולל תכשיטים וחפצי צורפות שנוצרו במהלך למעלה מאלף שנים. בין המוצגים מספר פריטים ממטמון הררי, מטמון נדיר ויקר של כלי כסף מהמאה ה- 11 , 12 שהוחבאו מסיבה לא ברורה בכד גדול במערה באיראן ונשתמרו במצב מעולה. בפרק של הנצרות יוצגו לראשונה לציבור אוסף של כלי כסף וזהב קדושים בני מאות שנים מאוסף המסדר הפרנציסקני בירושלים. חפצים אלו שנוצרו לצורכי פולחן נוצרי הן מתנות של האומות הנוצריות השונות באירופה שנשלחו לפרנציסקנים על מנת לסייע להם בשמירת האתרים הקדושים לנצרות בארץ. בין המוצגיםחפצים שנוצרו בספרד ובפורטוגל, בנאפולי ובסיציליה כמו גם באימפריה האוסטרו הונגרית מהמאה ה-16 ועד המאה ה-19.

20190528_122151A

20190528_122140A

 תליון-רקה-גרבה-תוניסיה-1905–1917.-זהב-ואבני-חן.-צילום-–-ארדון-בר-חמא.-אוסף-משפחת-גרוס

תליון-רקה-גרבה-תוניסיה-1905–1917.-זהב-ואבני-חן.-צילום-–-ארדון-בר-חמא.-אוסף-משפחת-גרוס
ענק-חמסות-אלגיריה-1925-בקירוב.-כסף-יצוק.-צילום-–-ארדון-בר-חמא.-אוסף-משפחת-גרוס
ענק-חמסות-אלגיריה-1925-בקירוב.-כסף-יצוק.-צילום-–-ארדון-בר-חמא.-אוסף-משפחת-גרוס

בפרק של היהדות יוצג מבחר תכשיטי קמעות יהודיים מארצות האסלאם המשקפים את סגנון התרבות בה חיו היהודים בארצות אלו תוך שהם מבטאים שפה דומה של אומנות עממית ששירתה את המאמינים היהודים והמוסלמים כאחד. לצד הקמעות יוצגו גם כלים טקסיים שהיו בשימוש יהודים באירופה כגון מנורת שבת, גביע לקידוש והדס בשמים באדיבות אוסף משפחת גרוס.

 20190528_120946A

??????????

??????????

החלק השני של התערוכה עוסק בצורפות בת זמננו. 45 צורפים ישראלים יצרו בהזמנת המוזיאון עבודות צורפות ותכשיטים השואבות את השראתן מאוסף הצורפות האסלאמי של המוזיאון כשהם מתייחסים לחפץ ספציפי, מוטיב, היבט צורני או משמעות. העבודות שנוצרו פורצות את תחום הצורפות המסורתית לטובת עיסוק בתכנים הנוגעים בזמן ובמקום בו אנו חיים. עבודות הצורפות החדשות יוצגו לצד מקור השראתן מאוסף המוזיאון, מפגש היוצר דו שיח מסקרן בין עבר והווה, מסורת ושינוי.  בין המשתתפים: דגנית שטרן-שוקן וקובי רוט שיצרו בהשראת בובות תיאטרון הצלליות התורכי המוצגות במוזיאון, ארבע דמויות של שני צמדים המייצגים קונפליקט. הדגש בעבודתם הוא על ההיבט האנושי של הדמויות, באהבת אדם ובתרבויות שמדברות זו עם זו. ריל גרינפלד יצרה תכשיט פוריות מודרני, תליון כקופסת פלסטיק שבתוכה גלולות למניעת הריון בהשראת תכשיט פוריות ברברי ממרוקו מהמאה ה 19. רמי טריף יצר 50 סיכות דש גבריות עם גלעין זית עשוי כסף בצורות שונות. עבודתו מבקשת להאיר את התפיסה הפטריארכלית המשתנה של הגבר הערבי החדש.

רמי טריף, 50 גוונים של פטריאכליות אינסיגניה, צילום שי בן אפרים9
רמי טריף, 50 גוונים של פטריאכליות אינסיגניה, צילום שי בן אפרים9

??????????

??????????

בחלקה השלישי של התערוכה יוצגו תכשיטיה של הזמרת המנוחה עפרה חזה. אלו תכשיטים מסורתיים של יהדות תימן שיצר במיוחד עבורה הצורף בן ציון דוד. האחרון דור שמיני לצורפים מנג'רן שבצפון תימן שלמד את המלאכה בילדותו מאביו ולקח על עצמו כשליחות לשמר את רז הצורפות התימנית.

??????????

עוד יוצגו בתערוכה תכשיטים שיצרו הצורפים הבדואים חסיין אעווד ובנו מנסור בני שבט הג'באליה השוכן למרגלות מנזר סנטה קתרינה בחצי האי סיני. התופעה של צורפים בני שבט זה היא בבחינת יוצא דופן שכן  תכשיטי בדואים בסיני הובאו לרוב מחצי האי ערב בידי עולי רגל ששבו ממכה. תכשיטיהם של השניים מוצגים באדיבות אוסף פרטי.

 

 ??????????

 

טלפון: 02-5661291

www.islamicart.co.il

שעות פעילות המוזיאון:

שני – רביעי : 10:00- 15:00

חמישי: 10:00- 19:00

שישי – שבת: 10:00 – 14:00

 

שתפו את הפוסט!