30 בנובמבר 2023 13:37

אנסמבל הפולקלור הלאומי ההונגרי מופע מחול זיכרונות מטרנסקרפטיה

אנסמבל הפולקלור הלאומי ההונגרי

Hungarian State Folk Ensemble

זיכרונות מטרנסקרפטיה

Transcarpathia Invoked

??????????

 

ד"ר אנדור נאג'י שגריר הונגריה בישראל פתח את המופע הססגוני הזה ואמר שזו מתנה מהונגריה ליום ההולדת ה 70 למדינה, ואתם יודעים מה, נכון והרבה יותר מזה כי הקטע של שירת "אבינו מלכנו" על הבמה גרם לרטט בלב של כל הצופים.

 

מדובר לדבריו בלהקת הריקוד הטובה ביותר בהונגריה שמביאה זכרונות ינקות וילדות לכל מי שקשור ומשמחת את כל הקהל. מייחד אותה באמת צילומי הרקע המיוחדים שמחזירים אותנו לשנים ההם של הונגריה.

 ??????????

התוכנית החדשה של אנסמבל הפולקלור הלאומי ההונגרי, זיכרונות מטרנסקרפטיה, הציגה לראשונה בתולדות המחול העממי ההונגרי תוכנית מיוחדת ושונה המביאה את התרבות והמסורת הססגונית והעשירה של התושבים שחיו במזרח קרפתיה וטרנסקרפטיה (זאקרפטיה). תערובת של בני לאומים שונים, הונגרים, אוקראינים, רוסים, יהודים, רומנים, צ'כים, צוענים. המופע מחבר בין התרבויות השונות עם המאפיינים הלאומיים השונים, כשהדגש הוא על השורשים המשותפים והדמיון ההיסטורי.

 המחול ההונגרי karp_150 1יחצ

טרנסקרפטיה הוא מחוז שהועבר בחלוקת שטחים ונמצא מאמצע שנות הארבעים בשטח אוקריאינה. אולם, להונגרים יש זיקה מיוחדת לחלקי ארץ שונים בהן נמצאת אוכלוסייה דוברת הונגרית, אם זה בטרנסקרפטיה ואם זה בטרנסילבניה. המופע מביא את הגעגוע למחוזות הללו ולתרבות שליוותה את תושביה.

גם יהודי טרנסקפטיה, שרבים מהם נספו במחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה, על אף שעלו לארץ רשמית מאוקראינה, רואים את עצמם כחלק מן הקהילה ההונגרית ובמופע עצמו יש פרק שלם המוקדש ליהדות טרנסקרפטיה.

בפתיחת המופע מוקרנים צילומים מן האזור בהם משולבים מנורה, וגם פסי רכבת, המקושרים מיד לרכבות למחנות ההשמדה. ופרק שלם מוקדש לתרבות היהודית.

 המחול ההונגרי karp_222 1יחצ

מופע שזור מנגינות, שירה ונגינה פולקלוריסטית בביצוע מצוין של הנגנים ורקדנים ורקדניות. התלבושות הצבעוניות הססגוניות המתחלפות במהירות על הבמה מהממות. נוצרת הרמוניה בין המוסיקה לרקדנים ולקהל שלא התאפק ( כמוני) ושלף מצלמות כי משהו נדיר כזה בריגושים שהוא יצר על הבמה, הרבה זמן לא חווינו.

המופע עשיר בקטעי משחק כמו גם בהופעה על הבמה עם חבורת נגנים פולקלוריסטית מרשימה בהחלט.

אחד ממופעי המחול העממי הנדירים שהוצגו על בימת האופרה, עם כ 50 מבצעים שמעניקים המון שמחה ואהבה לקהל.

 ??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

??????????

זיכרונות מטרנסקרפטיה מציג מבחר ריקודים מצ'רדש לצ'רדש מהיר ועד לריקודים בהשראה רומנית, ריקודי בנות ברוח רוסית, ריקוד קרנבלי רוסי, חגיגת חג מולד, ריקודים צועניים וירטואוזים ועוד. אחד משיאי המופע הוא התפילה היהודית "אבינו מלכינו" המושרת בעברית ומובילה לריקודי חתונה יהודיים וחלק יהודי זה במופע מסתיים באחד השירים היהודיים המוכרים ביותר באזור הקרפטים "קריאת התרנגול".

 ??????????

המחול ההונגרי _MG_5326יחצ

האנסמבל הלאומי לפולקלור נוסד בשנת 1951. ומאז מקפידים מנהליו, הרקדנים והמוסיקאים לשמור על רמה ביצוע גבוה, ומביאים להקל בכל העולם את הפולקלור ההונגרי המשובח על שלל סגנונותיו ומאזורים שונים של המדינה.

מאז ימיה הראשונים ועד היום מציגה הלהקה סגנונות מחול שונים שיסודם בפולקלור העשיר של המדינה, והכוריאוגרפים והרקדנים יוצרים חגיה על הבמה. מופע שהוא שילוב של צבע ותנועה. הרמה הגבוהה, הרפרטואר העשיר והמגוון הפכו את האנסמבל הלאומי ההונגרי, לאחת הלהקות המבוקשות ביותר ברחבי הונגריה ועם הזמנות להופעות על הבמות היוקרתיות בעולם.

האנסמבל הופיע בלמעלה משישים ארצות בארבע יבשות והופיע בפני למעלה מעשרה מיליון צופים במהלך השנים. בבודפסט פועלת הלהקה באולם הבית שלה, המרכז למסורת הונגרית. זו גם מוזמנת להופיע באולמות נוספים בכל רחבי הבירה ובכל רחבי הארץ

תחת ניהולו האמנותי של גאבור מיכאיי, נפתחה הלהקה לסגנון חדשני יותר ועכשווי, המופעים החדשים הציגו מבחר של סגנונות ויצרו פסיפס מרתק של המחול ההונגרי העממי

 

מי שלא ראה שמחת ריקודי הצ'רדש על בימת האופרה לא ראה שמחה כזו הרבה זמן

חוויה של מופע ולא נותר אלא לחכות לפעם הבאה שיבואו.

 

לצפייה בקטע מחול ושירה בביצוע האנסמבל (7 דקות):

https://youtu.be/mZq6QHbNI4s

אנסמבל הפולקלור ההונגרי הלאומי

מעל ל-50 משתתפים, רקדנים, תזמורת וסולנים

מנהל וכוריאוגרף: גאבור מיכאיי Gábor Mihályi

מנהל אמנותי: אישטוון פאל סלונה István Pál Szalonna

סולנים: מרטינה סרנצ'ש, מילאן הטניי Martina Szerencsés, Milán Hetényi

רקדנים סולנים: מוניקה קושינה, באטריס בורביי Mónika Kosina / Beatrix Borbély

מוסיקה: אישטוון פאל סלונה István Pál Szalonna

מנהל מוסיקלי: לאיוש פאל Lajos Pál

כוריאוגרפים: דז'ו פיטוש, אניקו קוצ'יש, ריכרד קוקניי, גאבור מיכאיי Dezső Fitos, Enikő Kocsis, Richárd Kökény, Gábor Mihályi

עיצוב תלבושות: ריטה פוריק Rita Furik

עיצוב במה: סוזאנה מולנאר Zsuzsa Molnár

וידיאו: אנדריאה שאוש Andrea Soós

תאורה: לאסלו גיורי László Győri

עוזרת למנהל: קאלין אוזרה Calin Orza

מנצח התזמורת: פרנץ ראדיץ' Ferenc Radics

 עוד מופע אחד

יום רביעי 6/6 בשעה 20:00 באודיטוריום חיפה – לינק לאתר אתוס

קופת חיפה 04-8662244

שתפו את הפוסט!