7 בדצמבר 2023 6:08

פסטיבל טאלין – תל אביב – עם אנדרס מוסטונן

פסטיבל בינלאומי בניהולו של המנצח והכנר אנדרס מוסטונן , יתקיים בין התאריכים: 20-24 בפברואר, 2014, מתחם התחנה, תל אביב.

הפסטיבל הוא שיתוף פעולה בין עירית טאלין שבאסטוניה, עירית תל אביב, שגרירת אסטוניה בישראל הגב' מאלה טלבט והמנצח אנדרס מסטונן.

מעצם הפעילות הזו כבר נרקמו יחסי ידידות מיוחדת בין העיר תל אביב והעיר טאלין כול ביקור של ראש עיריית תל אביב בטאלין.

במסיבת העיתונאים שהתקיימה היום 17.2. בשעה 17:00 בקפה ביסטרו הוגו שבמתחם התחנה, הציג המנצח והכנר האסטוני אנדרס מוסטונן את פסטיבל טאלין-תל אביב הראשון שייפתח ביום ה' הקרוב בקונצרט חגיגי במעמד ראש עיריית טאלין. באירוע סיפרה שגרירת אסטוניה בישראל, מאלה טלבט, רעייתו של מוסטונן על הקשר בין המדינות והציגה את חברת הליקרים "ואנה – טאלין" שמשיקה ליקר עשבים אסטוני מסורתי בישראל.

 

אנדרס מוסטונן הוא בעלה של שגרירת אסטוניה בישראל, אתה מיד מזהה בו טמפרמנט בלטי עליז ושמח. אנדרס מנגן בכינור בצורה נפלאה וייחודית ומנצח באותו הזמן. הוא נושא תואר אמן בנגינה בכינור מאוניברסיטת טאלין והוא משעשע וממש מרתק את הקהל באישיותו המרשימה.

הוא הקים את ההרכב הורטוס מוסיקוס ב-1972  ומשמש כמנהלו האמנותי מזה כ-40 שנה. ההרכב מציע רפרטואר שנע ממוסיקה הודית, ערבית, ויהודית מסורתית ועד ליצירות העכשוויות ביותר. הקים את רביעיית הארט-ג'ז איתה הוא מופיע בתכניות של עיבודי ג'אז למוסיקה מהבארוק וגם עיבודים רוקיסטיים או ג'אזיים למוסיקה מהודו, אסיה, צפון אפריקה ועוד. מרבה לסייר ברחבי העולם והופיע  בכל הגלובוס, מברזיל ועד ישראל, כולל הבמות החשובות ביותר באירופה, עם תזמורות מקומיות ובבתי אופרה כמנצח אורח, עם הורטוס מוסיקוס, או כסולן. מנהל את פסטיבל טאלין "מוסטונן-פסט" שמתקיים מדי שנה בפברואר ומעלה מופעים מעולים, קונצרטים ומארח את טובי המוסיקאים מרחבי העולם.

השנה, אנדרס, בחר יחד עם אנשי קרוסל ואחרים את מתחם התחנה ביפו תל אביב כמקום לפסטיבל, יש חיבור מיוחד למקום, לרוחניות שהוא משקף ואנדרס אדם מאוד רוחני יש לציין.

כמאה מוסיקאים מובילים מישראל ומאסטוניה ייקחו חלק ב"טאלין–תל אביב" – חגיגה של צלילים במתחם התחנה: מוסיקה קלאסית, מוסיקה עתיקה, ג'אז, מוסיקה אלקטרונית ומוסיקה אתנית. במסיבת העיתונאים סיפר אנדרס מוסטונן על האידאולוגיה שעומדת מאחורי הפסטיבל שהקים "ספונטניות, יצירתיות ואימפרוביזציה יעמדו בבסיס הפסטיבל. הרעיון המרכזי הוא קשר בין אמנים מאסטוניה ומישראל. כיף לנו לעבוד ביחד, כבר שנים שאני מקפיד לעודד מוסיקאים ומוסיקה ישראלית ברחבי העולם עם דגש על אלו שגם חיים בישראל. אני אוהב את האמנים האלו". "הקשר שלי עם ישראל התחיל ה-1978 בפסטיבל מוסיקה בהלסינקי, שם הכרתי את העיתונאי חנוך רון. קשר זה הוביל לביקור עם ההרכב הורטוס מוסיקוס ב-1988 ולאחר מכן להופעות נוספות בישראל ולחיבור עז עם התרבות הישראלית". מאלה טלבט דיברה על החשיבות שהיא רואה בחיבור בין העם האסטוני לישראלי "לא מכירים בישראל את אסטוניה" אמרה טלבט "ולי אישית חשוב מאד לבסס את הקשר. כבר אנחנו מביאים את הליקר האסטוני המוערך ואנה טאלין שנכנס כעת לשוק הישראלי, ואני מקווה שיהיו מוצרים נוספים מאסטוניה שנציג בשנים הבאות. באמצעות הפסטיבל אנחנו יוצרים קשר בין ראש עיריית תל אביב וראש עיריית טאלין שיגיעו לפתיחת הפסטיבל ב-20.2 ומקווים להמשך קשר פורה בין הערים".

תחת שרביט הניצוח שלו ניגנו עד כה התזמורות המובילות של גרמניה,  הולנד, שוודיה, פינלנד, לטביה, ליטא ורוסיה.  באסטוניה מולדתו  עבד לאורך שנים עם התז' הסימפונית  הלאומית והאופרה הלאומית, עם הקאמרית  של טאלין והסינפונייטה של טאלין. בארץ מוסטונן ניצח על הקאמרטה בעונת 2012/13 בסדרת קונצרטים.

בפסטיבל יתקיימו שישה מופעים של מוסיקה קלאסית, מוסיקת עולם, ג'אז, אלקטרוני ושילובים בין הסגנונות השונים. מוסטונן, שנודע ברחבי העולם בשל גישתו הא-פורמלית למוסיקה ושבירת הקונספט המעונב של אולם הקונצרטים המסורתי, שם לו למטרה להביא את התרבות הצפון אירופאית לתל אביב, ליצור שיתופי פעולה בין המוסיקאים האסטונים לבין אחיהם בישראל, לשלב בין סגנונות המוסיקה השונים ולהעלות הפקה חדשה וייחודית – עם דגש מיוחד על חוויה כיפית ומשחררת, תוך הצגת מוסיקה נגישה הפונה לקהל רחב.

הקונצרטים יתקיימו באולם 4 שבמתחם התחנה בתל אביב – חלל סגור שיוסב במיוחד לרגל הפסטיבל לאולם מופעים. לבאי הפסטיבל צפויות הפתעות מאסטוניה, כמו חלוקת ליקרים מיוחדים מבית Vana Tallinn וחטיפים מבית Olde Hansa (שני מותגים אסטוניים נחשבים), כשבמקביל נערכים מופעי חוצות במתחם התחנה ועוד. כמו כן, ייערכו ג'אם סשנים פתוחים אל תוך הלילה בקפה התחנה. הפסטיבל ילווה בתערוכת הצילומים "ארבע העונות בטאלין".

מי שחווה פעם אחת לצפות, לשמוע, לראות את אנדרס מסטונן מנגן או מנצח או אפילו להבין את החיבור שלו למוסיקאים, נגנים או זמרים, מתמכר!

יש בו משהו שונה, בו ובאנשים שהוא בוחר להשתתף עימו בקונצרטים. ואני מזמין אתכם להיות שותפים לחוויה הזו בפסטיבל ת"א – טאלין.

התכנית

תכנית הפסטיבל

פתיחה סימפונית (יום ה', 20.2.14, ב-20:30)
הנדל – מוסיקה על פני המים, סוויטות מס' 2 ו-3; מוצרט – סימפוניה מס' 31, פריז;
מהלר – שירים על מות ילדים; מנדלסון – סימפוניה מס' 3

התזמורת הסימפונית ירושלים, רשות השידור
אנדרס מוסטונן, מנצח (אסטוניה)
הלן לוקוטה, מצו סופרן (אסטוניה)
מנחה: אביגיל ארנהיים

כח הג'אז (יום ו', 21.2.14, ב-21:00)
עיבודי ג'אז למוסיקה של באך ובני זמנו

רביעיית ארט-ג'אז עם אנדרס מוסטונן, כינור (אסטוניה)
טריו ירון גוטפריד
הפסנתרנים: ענת פורט, איתמר כרמלי
מנחה: דובי לנץ

ü 22:30 לאחר הקונצרט יתקיים ג'אם סשן הפתוח לקהל עם אמני הפסטיבל ב"קפה התחנה"

ועכשיו רוקדים! – קונצרט פתוח לכל המשפחה (שבת, 22.2.14, ב-11:30)- הכניסה חופשית
מוסיקה לריקודים מתקופות שונות מהבארוק עד הרוק, מלולי ועד לד זפלין, בליווי ריקוד חופשי
אנסמבל הורטוס מוזיקוס בניצוחו של אנדרס מוסטונן (אסטוניה) רביעיית מיתרים ישראלית
רקדני סוזן דלל
מנחה: ניצה שאול

חלום נורדי (מוצ"ש, 22.2.14, ב-20:30)
מנגינות נורדיות מסורתיות בלבוש מודרני, אלטרנטיבי ומדיטטיבי

מאסטוניה: אנדרס מוסטונן, כינור; יאק סואר, גיטרה חשמלית; טולה קאן, נבל נורדי; טאבו רמל, קונטרבס ומחשב; טאנל רובן, כלי הקשה
יורם לכיש, אבוב, קרן אנגלית וכלי נשיפה מתרבויות שונות
מנחה: יורם לכיש

בל קאנטו (יום א', 23.2.14, ב-20:30)
מדריגלים ושירי אהבה איטלקיים מהמאה ה17 מאת מונטוורדי:
מחול הנשים כפויות הטובה; Altri canti d´Amor; Chiome d’oro ; Vaga su spina ascosa

סולני האופרה האסטונית הלאומית: טאלה יוקס, סופרן; הלן לוקוטה, מצו-סופרן; פבלו בלקין, בס ; אנסמבל הורטוס מוזיקוס (אסטוניה)
קלייר מגנאג'י, סופרן
שחקן ומנחה: יפורסם

יחצ

הרמוניה אוניברסלית (יום ב', 24.2, ב-20:30)
מופע חגיגי וקוסמופוליטי לכבוד יום העצמאות האסטוני

מוסיקה מהודו, מצרים, אסטוניה, תורכיה וארצות הבלקן, לצד שירי עם בעברית, ערבית, יידיש, לאדינו, ארמנית, גרמנית, אנגלית, איטלקית ועוד

אנסמבל אתי בן זקן
רביעיית ארט ג'אז עם אנדרס מוסטונן (אסטוניה)
אנסמבל הורטוס מוזיקוס (אסטוניה)
סולנים מאסטוניה
מנחה: אתי בן זקן

ü 22:30 לאחר הקונצרט יתקיים ג'אם סשן פתוח לקהל עם אמני הפסטיבל ב"קפה התחנה"

מחירי הכרטיסים: 89-110 ש"ח

חבילת הזהב (כל המופעים, 1+5) נע בין 380 ש"ח ל 440 ש"ח

כרטיסים: אוונטים *9066, http://www.eventim.co.il/tallinntlv
אתר הפסטיבל: [www.mustonenfest.com ]
פייסבוק: Talinn – Tel Aviv Festival

אישית אני כבר שריינתי כרטיסים למופע הקוסמופוליטי זה מה שמאפיין את אנדרס מסטונן מה עוד שאתי בן זקן שרה שם.

חגיגה מוזיקלית

ואתם?

אגב בתי העסק במתחם התחנה יציעו לאורחי הפסטיבל שלל הנחות ומבצעים בימי הפסטיבל.

אתר הפסטיבל: http://tallinntlv.co.il/

שתפו את הפוסט!