25 ביולי 2024 12:57
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ארץ חדשה בהבימה

 

 

 

 

 

ההצגה האקטואלית הטובה ביותר שצפיתי השנה. הצגה בועטת וכותשת ולא מתביישת לשחוט פרות קדושות ובכך מעלה  לצופה מחשבות שהן במרכז סדר היום הציבורי: הפליטים.

 

ההצגה עוסקת בנושא של מהגרים לא חוקיים בישראל. אין כאן רצף עלילתי, אלא תמונות, פעם מנקודת מבט של המהגרים ופעם מנקודת המבט של הישראלים הנאלצים לקלוט אותם ולדאוג להם ולכל צרכיהם.

 צילום יחצ

ההצגה נפתחת במה ללא תפאורה, רק כסאות וסורגים, " ראש עירית אילת" שאינו רוצה אותם ורואה בהם איום ומטרד מנסה להסביר את עמדתו. מאידך יש אנשים שמנסים לעזור. ההצגה אינה חד משמעית היא רק תמונת מצב לכאן ולכאן, אתה הצופה תבחר בדרך שלך אם יש כזו.

 

אנו רואים את המהגרים כשהם נודדים במדבר, כשחלק מהם לא שורדים את המסע הקשה. את המציאות הקשה בארצות מוצאם, את הרצון העז למצוא חוף מבטחים, מקום בו ירגישו בטוחים ויוכלו לחיות ולהתפרנס ללא מלחמות ורדיפות. מצד שני אנו רואים את הישראלים, הממסד המתנשא והמנוכר לחלוטין לגורמים שדחפו אותם להיקרע ממולדתם ולנדוד.

צילום יחצ

בין היתר אנו עוקבים אחר אם ובתה בת ה 12 שרוצות בכל מאודן להשאר בארץ, ומחכות לאב שאולי יגיע. אנו צופים בתלאות של מהגר שנעצר מול גלגלי הבירוקרטיה.

 

השחקנים מחליפים לעיתים דמויות ותפקידים ועושים עבודה משכנעת מאוד. אין כאן טריבונה של שחקנים מהשורה הראשונה של הבימה ( גם לא צריך ), אולם הליהוק כאן מעולה והמשחק מצוין ומשכנע. עם הזמן ובמיוחד לקראת הסוף אנו מבינים שכל אחד מאיתנו  הוא בן או נכד לפליטים שנאלצו לעזוב את ארצותיהם כשצרור אחד בידם והיו תלויים בחסדן של מדינות או אנשים זרים,

צילום יחצ

או בני דת שונה, זאת ועוד ההצגה גם מציגה פליטים ערביים שנאלצו לנדוד לארצות ערב. כל זה גם ברמז לפירוק משפחות ולמדור לחיפוש קרובים ( למי שזוכר).

הצפה אינו יכול להשאר אדיש, הוא יוצא בהרגשה לא נוחה, הדברים שראה כאן לא יופיעו בשום עיתון, הם לא " פוליטקלי קורקט " ואולם חוזקה של ההצגה בכך שהיא אינה מציעה פתרון, גם לא מציגה עמדה אלא רק מציגה את כל ההיבטים שלה וגורמת לנו לחשוב קצת יתר זמן מכותרת של מהדורת חדשות.

 

צילום יחצ

" המחזה " ארץ חדשה" של צעירי הבימה בועט בבטן הרכה של הצופים. ההצגה חשובה. ההצגה מטלטלת. הצגה חובה" – ידיעות אחרונות

 

כתבו: שי פיטובסקי ושחר פנחס

במאי שי פיטובסקי

שחקנים:עודד אהרליך, הראל מורד, לאה גלפנשטיין, נעמה ארמון, יובל שלומוביץ , שחר רז, אלינור פלקסמן

 

 

זהו פרויקט תיאטרון בינלאומי בשם "כניסת חרום" הכולל את התיאטרון הלאומי של יוון, תיאטרון גריבלדי מפלרמו (איטליה), התיאטרון הלאומי של פראג (צ'כיה), התיאטרון ההונגרי בקלוז' (רומניה), השאושפילהאוס של גראץ (אוסטריה) והתיאטרון הלאומי הבימה

 

שתפו את הפוסט!