13 ביולי 2024 8:33
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

דברה קולקר במופע MIX

מופע המפגין את יכולת גוף האדם, משלב מחול מודרני וספורט, נועז וחדשני.

זהו באמת מופע לא יאמן בו דברה קולקר מפגינה את היכוות של גוף האדם, לא בכדי המופעע הזה  MIX זכה בפרס בפרס לורנס אוליבייה, הפרס היוקרתי ביותר לאמנויות הבמה בבריטניה, בקטגוריית "הישגים מיוחדים במחול".

זה מסוג המופעים שאני אומר, לרוץ , לא ללכת.. לא כדאי להחמיץ.

על דברה קולקר DEBORAH cOLKER   ועל יצירתה MIX נכתב בוושינגטון פוסט כי "מאז שיסדה את "להקתה ב-1994, העפילה הכוריאוגרפית-במאית (ושחקנית הכדור-יד בעלת התואר בפסיכולוגיה) לפסגות חדשות של יצירתיות ועשתה לעצמה שם בעולם המחול. בהשראת ניסיונה כספורטאית, קולקר משלבת בין תנועות מורכבות ונועזות לעיצוב מרהיב עין, קוראת תגר על עקרון כוח המשיכה ומגדירה מחדש את האפשרי והבלתי אפשרי. המופע "מיקס" –  שהפך את קולקר לאישה הברזילאית הראשונה שזכתה בפרס לורנס אוליבייה בשנת -2001 הוא יצירה משובבת נפש ועוצרת נשימה, ומספקת את האדרנלין הנוצר במפגש בין ספורט לאמנות – רגע של יופי פיזי טהור."

במופע חזינו בכמה קטעי מחול

הראשון  " מכונות "  כפי שמבינים הפס קול די רעשני מכני משהו אבל בעיקר המסר כאן חקירת הגבולות של הגוף האנושי, גם התפאורה שידרה זאת בזוג הוא והיא בעירום מלא!

היצירה הזו מחברת בין ספורט ומחול באופן מובהק. עיקרון התנועה של הגוף על הבמה  מגיעה כאן לידי ביטוי הגוף האנושי בעל היכולת המושלמת ( אל תנסו את זה בבית).

הקטע השני תצוגת אופנה הוא קטע נועז ( לדעתי בארץ הן הופיעו עם בגד גוף אולם יחד עם זאת היה בסיום קטע עירום חלקי בחטף. כל הקטע מלווה בפס קול מדהים של בוסה ובה וסמבה. הרקדנים נאבקים ונעים על מסלול שלצדו תפאורת כיסאות ענקיים. יש במחול הזה די הרבה תשוקה בתנועה.

הקטע השלישי " תשוקה"  מלווה בפס קול של להיטי ענק רומנטיים ויותר מזה כמו ז'טם ובסמה מוצ'ו ואחרים. יש כאן משחקי משיכה ודחיה ותשוקה על הבמה באופן שלפעמים מעורר מחשבה על הוא והיא. החיוב והשלילה שביחסים אלו מקבל לפעמים מחזה די בוטה על הבמה והכל תוך כדי תנועה ומחול בלתי פוסקים.

לאחר ההפסקה המופע המשיך עם הקטע " מכניקה " שהתחבר לקט " שגרה" המכניקה שבאה לביטוי במאווררים הענקיים בתפאורה, ספק תחנות רוח. המחול מדגיש שוב את האדם ביחס למרחב הגיאומטרי ומציג את הכוחות הקוטביים של גוף האדם בתנועה. ומיד עובר ל " שגרה " המלווה בחיי היום יום בצופרים של מכניות סירנות ובתוך כל ההמולה הזו הרקדנים בתנועות רגילות המשתנות בהתאם לקצב בחדות.

הקטע "סונארי " כשמו מצביע על צלילה, ים ואוקיאנוס, זהו קטע נמרץ אולם קצר מדי . גם כאן יש מעין חקירה של התנועות ויכולת גבולות האדם, אולי לנוע כגד על הבמה ויותר מכך.

קטע הסיום " טיפוס הרים " הפיק מהקהל תשואות ומחיאות כפיים כאילו אנו בקרקס. הרקדנים ביצעו אותו עם קיר טיפוס כאילו הם איילים ואיילות הנאחזים ומקבצים מעל הזיזים.

כאן בא לביטוי החיפוש אחר האיזון וקריאת תגר על שווי משקל וחוקי המשיכה. בהחלט תפיסה חדשנית על במת המחול.

בשנת 1994 יסדה דברה קולקר  את להקת המחול שלה, לאחר שהוזמנה לקחת חלק בפסטיבל המחול קרלטון, ומאז יצרה עשר עבודות מחול. יצירותיה זכו בפרסים רבים בברזיל במהלך השנים. קולקר היא האמנית הברזילאית הראשונה שזכתה בפרס לורנס אוליבייה ב-2001 בתחום ההישגים במחול, עבור יצירתה Mix במרכז האמנויות ברביקן בלונדון. ב-2003 יצרה קולקר מספר עבודות מחול במסגרת הקומישה אופר בברלין, ביניהן היצירה החדשה Ela, והעבודה שנוצרה ב-1999 עבור להקתה שלה, Casa. לאחר מכן יצרה קולקר את העבודה Knot, שהוצגה פעמים רבות באולמות שונים ברחבי ברזיל ובריטניה. ב-2009 קולקר כתבה, ביימה ויצרה כוריאוגרפיה למופע OVO של ה"סירק דה סוליי", והייתה לאישה הראשונה שביימה במסגרת הלהקה.

בזכות עבודה קשה וכישרון לא מבוטל, זכתה הלהקה עד מהרה במימון רשמי מטעם חברת הנפט הארצית של ברזיל, "פטרובראס" אשר אפשר לה להשקיע את משאביה בפיתוח יצירתי וביסוס מעמדה בעולם המחול.

הלהקה, שזכתה בחופש לפתח מרכז משלה בריו, עמלה על יצירת שפות תנועה ועיצוב מקוריות, המשלבות בין טכניקות מסורתיות ועכשוויות ושואבות את השראתן מנושאים יומיומיים המוכרים לקהל.

במהלך השנים העלתה להקת המחול של דברה קולקר מופעים בארה"ב, ארגנטינה, אוסטריה, קנדה, צ'ילה, אנגליה, צרפת, גרמניה, הולנד, הונג קונג, אירלנד, יפן, מקאו, מקסיקו, ניו זילנד, פרגוואי, פורטוגל, סקוטלנד, סינגפור ואורוגוואי. כיום הלהקה היא בעלת מוניטין בינלאומי ונחשבת לאחת המלהקות המחול העכשווי המובילות בעולם.

המופע "MIX" נוצר במיוחד עבור ביאנלת המחול של ליון 1996.

עדיין בארץ במשכן אומנויות הבמה  – האופרה הישראלית

24.1.13, יום חמישי, שעה 20:00-בית האופרה, המשכן לאמנויות הבמה ת"א.

25.1.13, יום שישי, שעה 13:00- בית האופרה , המשכן לאמנויות הבמה ת"א.

26.1.13 , מוצ"ש, שעה 21:00 – בית האופרה , המשכן לאמנויות הבמה ת"א.

שתפו את הפוסט!