1 בדצמבר 2023 12:39

האופרטה העטלף התזמורת הסימפונית אשדוד

??????????

התזמורת הסימפונית אשדוד והמאסטרקלאס הבינלאומי לשירה אמנותית ע"ש ז'מבוקי ביצעו את העטלף של יוהאן שטראוס , אחת האופרטות המוכרות והאהובות בגרסת הבימוי של אלכסנדר ניקוליץ פון הונדנברג (במאי הרויאל אופרה קובנט גארדן אנגליה), בניצוחו של ברק טל ברקאנטי מוזיאון תל אביב.

היצירה מחולקת לשני חלקים כאשר בחלק הראשון אנו נפגשים עם המוסיקה הסוחפת בביצוע התזמורת הסימפונית אשדוד עם המנצח ברק טל והביצוע היה ממש טוב ומלהיב. לצידו הופיעו זמרים מצטיינים ישראליים ובינלאומיים הלוקחים חלק במאסטרקלאס אשר ביצעו את הליברית בשירה ומשחק.

??????????

??????????

??????????

??????????

הסצנה הראשונה נערכת בביתו של פון אייזנשטיין בו החדרנית שזה עתה קיבלה הזמנה מאחותה אידה לסעודה חגיגית בביתו של הנסיך העשיר אורלופסקי מנסה לקבל חופשה לטפל בדודה חולה ובה בעת מחד איזנשטיין מבוקש למעצר על העלבת איש ציבור, ורעייתו משחקת לזרועותיו של הטנור המתנשא אלפרד שקולו הרשים אותה, אבל הכל מסתבך שם.

הפרק הזה הרשים אותי במוסיקה מאוד ופחות במשחק והשירה.

המערכה השנייה מתרחשת בארמון הנסיך אורלופסקי. פלקה מציג את אייזנשטיין תחת השם המרקיז רנארד,אורלופסקי מבקש ממנו לשתות איתו. אדל מופיעה בשמלה הטובה ביותר של גבירתה.אחותה הציגה אותה כשחקנית, אך היא מזוהה על-ידי אייזנשטיין ומחזירה לו בזעם. רוזילנד גם מגיעה בתחפושת ומזהה את כולם. המשחק והתלבושות בחלק הזה מדהים כמו גם השירה. ההסתבכות של שרשרת השקרים מתפוצצת בבועות השמפניה אבל למי אכפת. זה מה שטוב באופרטה, כולם שמחים.

??????????

??????????

??????????

??????????

פרק סימביוזי של שילוב מוסיקה טובה, ניצוח מדהים, משחק ושירה טובה מלא הומור ושמחת חיים .

בסך הכל גישה מאוד קלילה ונעימה לליברית, פעם ראשונה שאני שומע את התזמורת הסימפונית אשדוד ועם הניצוח של טל ברק זה היה מעולה.

 

הפעילות המרכזית של המאסטרקלאס הבינלאומי לשירה אומנותית ע"ש ז'מבוקי ירושלים (IMVAJ) מתקיימת כל שנה בתקופת חופשת הקיץ ומתמשכת בין שבועיים לשלושה שבועות. במסגרת המיזם נבחרים מדי שנה כ-35 מוסיקאים צעירים מצטיינים מהארץ ומהעולם אשר מקבלים במהלך המאסטרקלאס כלים משמעותיים לפיתוח הקריירה שלהם. במסגרת כיתות האמן הם עוברים שיעורים פרטניים (שיעורי פיתוח-קול, דרמה, תנועה וליווי פסנתר), שיעורי העשרה והכוונה מקצועית וכמו כן, יוצרים קשרים עם עמיתים מכל העולם. ההופעות הן גולת הכותרת מבחינת המשתתפים. היכולת להשתתף בהפקת אופרה בבכורה עולמית או מקומית כשהם עובדים עם אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחומם, אמנים בעלי שם מהארץ ומחו"ל, היא הזדמנות פז עבורם להיחשף וללמוד. בוגרי המאסטרקלאס זוכים למלגות, חשיפהוחוזים בארץ ובעולם.

המייחד את פרויקט כיתות האמן לשירה אמנותית ע"ש ז'מבוקי, ירושלים הוא החזון החברתי-אמנותי. נותן החסות הראשי, מר יוסף ז'מבוקי, הוא השורד החי האחרון ממחנה הריכוז בבלגרד. כילד ניצל הודות לסרבי פאול ז'מבוקי ומשאת נפשו הינה להפוך את ירושלים לשם דבר בתחום השירה האמנותית. המיזם פועל בירושלים במטרה ששורדי השואה יוכלו ליהנות מפעילויות תרבותיות ולקחת בהן חלק. בפועל, האמנים הצעירים חווים פעילויות משותפות עם דור הקשישים המגיעים למתחם בו מתקיימות כיתות האמן. כמו כן, מתקיימת מדי שנה כיתת אמן שמעניקה מלכת הזמר העברי נעמי פולני שמטרתה לחזק את הקשר הבין דורי בין שורדי השואה למשתתפי המאסטרקלאס. במסגרת המיזם מוזמנים שורדי שואה לקחת חלק ולצפות בפעילויות השונות ללא תשלום.

שתפו את הפוסט!