7 בדצמבר 2023 7:01

AGWE מחול צונאמי ברזילאי

כשמחברים את הקפוארה להיפ הופ משלבים ראפ וברייקדנס מתבלים בסמבה  וסלסה, המרחק בין צרפת לברזיל מצטמצם לשעה אחת וקצת של מופע  נועז, אנרגטי, אקרובטי, עכשווי עוצר נשימה.

תמיד אני שואל במופעי המחול בהם אני צופה היכן הגבול ליכולת האנושית? כאן במופע הזה

הבנתי שאין גבולות, ואין סורגים, והריקוד או המחול מוציא את הכח אל הפועל מתוך בכלוב  KAFIG.

KAFIG  הוא שם החלק השני והחדש של המופע היפ הופ והקפוארה של הרקדן והכוריאוגרף מוראד מרזוקי, KAFIG זהו כלוב ממנו מוציא מרזוקי את היפ הופ למקום חדשני, אנרגתי בצורה שלא ניתן לתאר במילים וסוחף את הקהל שעצר את נשמתו בתשאות עם הסיום..

https://www.youtube.com/watch?v=AqWs9B9kESM

 

צפיתי במופע הזה בהיכל אומנויות הבמה בהרצליה, האולם היה מלא וחם, ועל הבמה הרקדנים מזיעים כשהם מדגימים לנו את היכולת שיש בהם מהיום בו הם נולדו ובזכותו שרדו דורות – הקפוארה, והריקוד ברחובות ובפאבלות , ההיפ הופ..

Michal Cavalca

Michal Cavalca

Michal Cavalca

המופע המדובר "אגווה" (AGWA)  שיצר הכוריאוגרף הצרפתי מוראד מרזוקי עם להקתו "קאפיג"  (Käfig) ו- 11 רקדנים ברזילאים שגדלו בפאבלות בריו דה ז'אנרו – הגיע לראשונה לישראל לסדרת הופעות במסגרת עונת העשור להיכל אמנויות הבמה בהרצליה. וכמו כן להופעות נוספות בבאר שבע, חיפה וירושלים.

"אגווה" AGWA (מים) הוא ערב מחול עכשווי, וירטואוזי ואקרובטי, עתיר אנרגיה ויצירתיות, הכולל שני חלקים ואשר נוצר משיתוף פעולה בין הכוריאוגרף הצרפתי מוראד מרזוקי ולהקתו קאפיג, לבין הרקדנים הצעירים מברזיל לאחר פגישה מקרית לפני 5 שנים במופע רחוב בבינאלה בליון.

הכוריאוגרף מוראד מרזוקי , יליד צרפת, ממוצא צרפתי צפון אפריקאי הוא הרוח החיה והיוזם של המופע, יצר ב- 16  השנים האחרונות 21 מופעים. להקתו "קאפיג" מבצעת ברחבי העולם מעל 150 הופעות בשנה. ב-2011, זכתה עבודתו להכרה רשמית כאמנות עכשווית אוונגרדית  כשהוזמן ע"י מוזיאון הלובר בפאריס להציג בו את יצירתו BOX- BOX .

יש כאן על הבמה ממש להטוטים מהפנטים, שימוש בכלי נגינה מיוחדים כמו הBERIMBAU מוט ארוך כקשת עם מיתר אחד ותהודה למיכל דלעת ועוד. שימוש בכוסות פלסטיים חד פעמיים באופן מדהים ומים, הרבה מים וצלילי מים.

1 הרקדנים עושים את הבמה לרחוב ברזילאי מפוקפק בו הילדים בברזיל רוקדים כי זה מה שיש להם בחיים. שם ברחובות האלו צמח המחול הזה שמשלב את הקפוארה עם ההיפ הופ. מרזוקי השכיל לחבר את היכולת והכישרון של הרקדנים ולשזור תנועות עם צלילים ופס קול מדהים הפורץ את כל הגבולות אותן היכרנו וחשבנו על מחול בכל ומחול ברזילאי בפרט. יש לנו את ויואלדי, דיניו נסימנטו, גיי מונק, אמה, עמנואל סנטרומאניה ועוד.

https://www.youtube.com/watch?v=qGgSc7GGSaE

המופע מדהים, מדהים מדהים.

 

צילום מישל קוואלקה
צילום מישל קוואלקה

מרזוקי , בן 39 , ממוצא מרוקני, נולד וגדל ברחובות Pieds Noir (כפות רגליים שחורות)-  פרבר של ליון . את כישורי התנועה , הלהטטנות והאקרובטיקה רכש ברחובות כבר בהיותו בן 7. בשנות ה 70 עם התפתחות תרבות הברייקדאנס בארה"ב והגעתה לצרפת רקד מרזוקי יחד עם חבורות הרחוב את ריקוד הברייקדאנס המזוהה כאמנות רחוב.

המפגש של מארזוקי בגיל 15 עם תרבות ההיפ-הופ  סללה דרכו לאמנות המחול.את להקתו הראשונה הקים כשהיה בן 16 בלבד.  הוא פיתח צורה זו של אמנות רחוב ובמקביל  גם התנסה בסגנונות כוריאוגרפים אחרים, במיוחד  באמצעות עבודתו כרקדן עם Maryse Delente , ו Jean-François Duroure ו -Josef Nadj.

עושר  חוויותיו ושפע היצירתיות הטבועים התבטאו בפרויקטים אמנותיים, שבהם יצר מיזוג היפ-הופ עם דיסציפלינות אחרות. בשנת 1989 הקים את  להקת   – 'Accrorap', וב -1994, אחרי ש  Guy Darmet מנהל הביאנלה בליון זיהה את הפוטנציאל היצירתי של אמנות הרחוב, הוזמנה להקתו של מרזוקי להופיע לראשונה ב"ביאנלה של ליון"  עם המופע Athina  שהביא בפעם הראשונה ריקוד רחוב לבמה ואשר זכה להצלחה כבירה.

בשנת 1996, הקים להקה קבועה: Käfig,(כלוב)  אשר התמקמה ב Espace אלבר קאמי בעיר ברון. התיאטרון הפך למקום המפגש של פסטיבל Karavel, שנוצר בשנת 2007 בהנהגתו של מרזוקי. זהו פסטיבל  מחול המתרכז בהיפ הופ .

בשנת 2009, התמנה מרזוקי למנהל המרכז הלאומי לכוריאוגרפיה

CCC Creteil et du Val-de-Marne,  בפרבר של פאריס. הוא ממשיך לפתח את הפרויקטים שלו שם, עם דגש על פתיחות לעולם ועל ביצוע פרויקטים וחיבור אמנותי בין אמנים מארצות שונות . מינויו נחשב כהכרה רשמית בחשיבות  סגנונות מחול הרחוב בהתפתחות המחול המודרני .

מרזוקי יוצר שיתופי פעולה ייחודיים.  בפברואר 2012 יצר שת"פ עם רקדנים ומעצבים בטייואן  וביוני יצר את " Käfig/Brasil " -הפרויקט השני עם קבוצת הרקדנים הברזילאים בשיתוף עם 4 כוריאוגרפים מצרפת. המופע הוזמן על ידי פסטיבל המחול היוקרתי מונפלייה.

מהעיתונות: "קאפיג – ברזיל של מרזוקי: קרשנדו מדהים . היה צריך לראות את המופע בסוף השבוע האחרון כדי להבין עד כמה ההיפ הופ השתנה והתפתח בשנים האחרונות. קהל הפסטיבל, (במונפלייה, צרפת) שבאופן מסורתי מגיע לפסטיבל כדי לצפות במחול עכשווי, היה באקסטזה….הרקדנים משחררים אנרגיה מדבקת ומלאת צבעים כבר מדקותיו הראשונות של המופע…"

ג'רלדין פיגוט (Géraldine Pigault) מהמגזין "a vu On" (ראינו)  יולי   2012 ,צרפת.

שתפו את הפוסט!