22 באפריל 2021 14:07

ויסקי גלנמורנג'י Glenmorangie מהטובים בעולם

לפני כמה שנים בטיול בסקוטלנד ביקרנו במזקקת ויסקי, הדהימו אתי דודי הנחושת, לרגעים נזכרתי בתקופת האיסור והברחות הויסקי בארצות הברית. בתקופה ההיא הויסקי היה ויסקי אירי השונה בהרכב שלו מדגנים ובזיקוק שלו.

לימים האמריקאים החלו ליצר ויסקי משלהם ( חוקי) הבורבון, אלא שהוא מיוצר מתירס.

הויסקי הסקוטי מיוצר מלתת, מכאן בא השם " מאלט " ( לא מבירה שחורה שגם היא עשויה… מלתת).

זכיתי להיות מוזמן לביסטרו פאב תל אביבי לטעימות ויסקי של Glenmorangie וגיליתי טעמים חדשים, אניניים, וכן שמעתי הסברים על יצור הויסקי וההיסטוריה של גלנמורנג'י מפי יוני ישי מנכ"ל מועדו הויסקי הישראלי.

מהם הנושאים המייחדים ומבדילים את הויסקי של גלנמורנג'י מאחרים?

המים! לטיב וטעם המים כמו העושר המינרלי שלהם חשיבות רבה. מיקומה של מזקקת הוויסקי גלנמורנג'י נקבע בשל קרבתה למקורות מים מתוקים. המים המשמים לייצור הוויסקי מקורם במעיינות טרלוגי, הנמצאים במרחק של כשני קילומטר מהמזקקה. המים מקורם בגשם שירד בהרי טיין (Tain). המים מחלחלים דרך שכבות אבני הגיר ואוספים איתם מינרלים יקרים בדרך, בתהליך שיכול להימשך עד 100 שנה. המים נחשבים כמרכיב חשוב המבדיל בין וויסקי מאלט אחד למשנהו, ולכן רכשו אנשי גלנמורנג'י את כל אגן הניקוז של המעיין, המשתרע על שטח של קרוב ל – 3,000 דונם.

מערכת הדודים, גובה הדודים, גובה הצינור דרכו עוברים האדים של האלכוהול, כמול ההחזר- הריפלוקס לעומת החומר המזוקק, מה שאומר שאנו זוכים רק לאדים העדינים. דודים אלו, המגיעים לגובה של מעל 5 מטר, מבטיחים שרק האדים הקלים והטהורים ביותר עוברים את השלב הזה. זו הסיבה לכך שגלנמורנג'י הוא וויסקי ייחודי בעדינותו ובכל זאת גם כל כך מורכב ומלא.

והגורם האחרון שמשפיע הוא החביות והעץ, החביות המשמשות ליישון הוויסקי של גלנמורנג'י מיוצרות בארה"ב מעץ אלון אמריקאי לבן, לפי המפרטים המדויקים של גלנמורנג'י. החבית  ממולאת בוויסקי מסוג בורבון  ורק אז, לאחר ריקון הברבון, היא מועברת לסקוטלנד.

הויסקי שמיצרים ב גלנמורנג'י נכנס לחביות שבהן היה בורבון כ 10 שנים, תקופה זו מוסיפה טעמים ומונעת טעמי העץ- תאנינים, זאת ועוד בנוסף בכמה מסוגי הויסקי משתמשים בחביות שלאחר היישון של הבורבון מיישנים בהן יין שרי או אחר, כך משיגים את הטעמים הנפלאים. לדברי יוני ישי 80% מהטעם מגיע מהחביות ( עץ אלון שגלנמורנג'י מפקחים על גידולם בארה"ב). כל יצור החביות הוא לפי התקן ובעבודת יד.

ועם כל זאת התהליך שלפיו מיוצר וויסקי בגלנמורנג'י כמעט זהה היום לתהליך בו יוצר הוויסקי החוקי הראשון.

מזקקת גלנמורנג'י הוקמה בשנת 1823, וההיתר להקמת מזקקה לוויסקי התקבל 20 שנה מאוחר יותר, בשנת 2004 היא נרכשה על ידי משקיע צרפתי מחברת LVMH העדות הכתובה הראשונה לייצור וויסקי באזור המזקקה של גלנמורנג'י היא משנת 1703.

מזקקת גלנמורנג'י הוקמה בשנת 1823, וההיתר להקמת מזקקה לוויסקי התקבל 20 שנה מאוחר יותר מתיחת פנים ושינויים בשנת 2007, שינויים שלא פגעו בויסקי ובמוניטין אלא רק השביחו אותו.

בין השינויים ביטול הפינישים ( טעמים) והתמקדות בשלושה: שרי, פורט, וסוטרן, שינוי הלוגו לקליידסקופ הסקוטי, ושינוי בבקבוק.

מזקקת גלנמורנג'י היא אחת המזקקות הקטנות ביותר באזור ה – Highlands של סקוטלנד, ומייצרת וויסקי באותן שיטות כבר 170 שנה. השילוב של שיטות העבודה המסורתיות, המים המיוחדים, והחביות המיוחדות המשמשות ליישון הוויסקי הפכו את גלנמורנג'י סינגל היילנד מאלט לוויסקי המאלט הנמכר ביותר בסקוטלנד, ואחד משלושת סוגי הוויסקי מאלט המשובחים הנמכרים ביותר בעולם.

השימוש המבוקר בעישון בעת תהליך הייבוש והדודים הגבוהים ביותר בסקוטלנד מקנים לוויסקי של גלנמורנג'י טעם עדין, מורכב ומיוחד, שעושה אותו לאחד מהוויסקי מאלט הנעימים והטעימים ביותר לשתייה.

לוויסקי של גלנמורנג'י שפע של ניחוחות – המומחים הצליחו לגלות בסוגי הוויסקי השונים לא פחות מ-140 ריחות שונים. בשנת 1996 פותחו בחברה סוגי וויסקי חדשים, שלאחר יישון של 10 שנים בחביות וויסקי ברבון, עוברים יישון נוסף של 18-24 חודשים בחביות ששימשו ליישון יינות שונים. יישון זה מעניק לוויסקי רבדים נוספים של צבעים, ניחוחות וטעמים המבדילים אותו מה"אוריגינ'ל" בן 10 השנים.

אז מה טעמנו ומה התרשמותי האישית:

גלנמורנג'י אוריג'ינל , זהו הויסקי המקורי ללא פיניש כל שהוא, סינגל מאלט, עם ניחוח משגע של פריחה פירותית ווניל. צבע בהיר וכשלוגמים אותו יש מתקתקות של כרמל מהחבית( כנראה משריפת פנים החבית) וטעמי אפרסק אולי הרגשתי שזיף מיובש וטעמי תבלין. מצוין.

הויסקי השני היה גלנמורנג'י לסנטה Glenmorangie Lasanta, ויסקי בעל גוף ונוכחות, הויסקי הזה אחרי יישון של 10 שנים בחביות וויסקי ברבון, עוברים יישון נוסף של 18-24 חודשים בחביות ששימשו לייצור שרי אולורוסו. זהו וויסקי אלגנטי ובעל גוף מלא, עם מרקם רך הממלא את הפה וניחוחות וטעמים מתוקים עמוקים ומפתים. זהו וויסקי המיועד לאנשים הרוצים תמיד להתנסות בחוויות חדשות.

ריח – בוקה מעולה אפשר רק להריח.. הוא נפתח עוד יותר לאחר המתנה באויר הפתוח ואפילו בדילול מים 1:1 , טעמי תבלין וג'ינג'ר וטופי מתערסלים בפה בעוד האף נושם את הבוקה המדהים. וויסקי לסנטה הוא בעל הטעם המתוק המאפיין את יין השרי הספרדי, עם טעמי צימוקים, פלחי תפוזים, אגוזי מלך וטופי חמאה. הטעם הנשכני של אגוזי לוז מצופים שוקולד, טעמי תבלינים מעניקים לו תחושת עושר נפלאה. הסיום הארוך משולב בטעמים של תפוזים מפולפלים ואגוזי לוז מצופים.

אחד הטובים שלגמתי .

השיא בטעם הטוב והתענוג, כן תענוג היה: גלנמורנג'י קווינטה רובאן

Glenmorangie Quinta Ruban, זאת בגלל חביות יין הפורת בהן הוא שהה. צבע זהוב כהה ניחוח רחוק של מנטה ושוקולד ואפטר טיסט ( טעם שיורי) ארוך. לאחר יישון של 10 שנים בחביות וויסקי ברבון, שעבר יישון נוסף בחביות עץ המשמשות לייצור יין פורט, המכונות Pipes, המגיעות מהיקבים, או Quintas, של פורטוגל. זהו וויסקי בעל מרקם קטיפתי המיועד לחובבים הדינמיים של משקאות חריפים יוקרתיים האוהבים להיות מובילים.

הוויסקי הוא חלק להפליא, עם איזון נפלא של טעמים מתוקים ויבשים. ניחוחות של פרי הדר מקולף ושוקולד ממולא במנטה, שאליהם מצטרף ניחוח קליפות אגוזי מלך שהושלכו לתוך האח הבוערת, המתערבב עם ניחוח מוסקט.

הטעם קטיפתי בפה, המפנה מקום לרובד עמוק של אגוזי מלך מצופי שוקולד ואחריהם לטעם הלימון והוורדים של רחת לקום, פלחי תפוז מסוכרים מופיעים בהמשך ומאוזנים על ידי שוקולד מנטה המוסיף מרקם משיי. סיום ארוך של שוקולד מנטה מריר ותפוזים.

כדאי לדלל אותו במים ולתת לו לנשום , הוא משתבח.

ה גלנמורנג'י נקטר הזהב, Glenmorangie Nectar D’Or הוא לטעמי ויסקי מעט נשי, הוא מתקתקבטעמי דבש ואניס, מעט לימוני, ריח של עוגיות ג'ינגר תפוזים וסוכריות. צבעו הזהבהב מפתה. גלנמורנג'י נקטר ד'אור (Nectar D’Or = "נקטר הזהב") שעבר יישון נוסף בחביות עץ קטנות (barriques) ששימשו לייצור סוטרן. זהו וויסקי מורכב ומהנה המיועד לחובבי משקאות חריפים יוקרתיים הנהנים מהנאות חושניות.

חוויה של טעמים נשיים…

האחרון וויסקי סינגל היילנד מאלט בן 18 שנים, 18 year old single highland malt whiskey

זהו וויסקי שיושן באיטיות במשך 15 שנים בחביות שימשו בעבר ליישון וויסקי בורבון, ולאחר מכן הועבר חלק ליישון של שלוש שנים נוספות בחביות שימשו לייצור שרי אולורוסו.

התוצאה היא וויסקי מיושן היטב, נדיר, בעל ניחוחות עשירים וטעם עגול ומלא. לאחר הניחוחות הראשונים של אגוזים מופיעה מתיקות של קרם ברולה המתמזגת עם וניל. רמזים של תפוזים ולימונים, אגוזי מלך פריכים, יערה ותמרים, שאחריהם מופיעים ניחוחות פרחוניים של גרניום, יסמין ונרקיסים.

הוספת מים חושפת את האופי של עץ האלון, ואז נחשף האופי הפירותי האופייני כל כך לגלנמורנג'י, עם ניחוחות של משמשים, תמרים ואגוזי לוז.

טעמו של גלנמורנג'י בן 18 שנה הוא חלק ומשיי, מלא ומעוגל. טעמים של תפוז ואשכולית מפנים את מקומם לטעמי מאלט, דבש ופרחים ארומטיים, ובעקבותיהם טעמי אגוזי מלך ואלסר האופייניים לשרי אולורוסו. אליהם מצטרפים טעמי תאנים ותמרים, עם מגע של עשן עץ.

הסיום הוא ארוך ומתמשך עם מתיקות של פירות יבשים ויובש של שרי.

לסיכום, ויסקי זהו בהחלט משקה יוקרתי, אבל היוקרה מגיעה לו, צריך לדעת מה לבחור כי זהו עולם מלא עם מגוון של שיטות, יצרנים ועוד גורמים המשפעים על הטעם והחוויה. עם הויסקי של גלנמורנג'י, הרגשתי טעמים נפלאים במיוחד ה Glenmorangie Quinta Ruban, וה Glenmorangie Lasanta. מה 18 פחות התלהבתי אבל כבר הייתי אחרי טעימה מרובה.


מזל שבחוץ חיכתה לי מונית.

שתפו את הפוסט!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email