26 בפברואר 2024 8:34

בלט בוריס אייפמן

בלט בוריס אייפמן

חוזר לישראל עם שתי יצירות שתוצגנה בשני אולמות שונים:

"רודן",עבודה חדשה מאת בוריס אייפמן,בלט על פי סיפור חייו של הפסל אוגוסט רודן והמוזה שלו קאמי קלודל. עבודה זו תחתום את הסדרה "מחול במשכן"

 

רודן– המשכן לאמנויות הבמה תל-אביב ,

5 הופעות, החל מה- 10 ביולי

"אנה קרנינה", היכל אמנויות הבמה בהרצליה,

4 הופעות החל מה-6 ביולי

בלט בוריס אייפמן חוזר לבימת המשכן עם היצירה החדשה, המרגשת והסוחפת: "רודן". וכן יציג את אנה קרנינה – יצירתו האהובה של אייפמן על פי ספרו של טולסטוי שתחתום את סדרת המחול בעונה העשירית של ההיכל לאמנויות הבמה של הרצליה לארבע הופעות החל מן ה 6 ביולי.

רודן-המשכן לאמנויות הבמה ת"א– גם הפעם בחר אייפמן להציג יצירה אפית , כמיטב המסורת שלו.

עבודותיו הדרמטיות של אייפמן מוכרות היטב לקהל הישראלי ובלט בוריס אייפמן הופיע כאן עם יצירותיו האפיות: השחף, אנה קרנינה, ספור חייו של צ'ייקובסקי,  דון ז'ואן ומולייר, המלט הרוסי ועוד.

הפעם בחר אייפמן לעסוק במערכת היחסים המורכבת והטעונה בין הפסל אוגוסט רודן לבין המוזה/המאהבת שלו הפסלת הצעירה רדופת השדים, קאמי קלודל. חיבוטי הנפש של האמן היוצר העסיקו את אייפמן ביצירות רבות.

סיפור מערכת היחסים בין רודן לקאמי קלודל היה עתיר ביצרים ודרמה. במשך 15 שנים היו השניים גוף יצירתי אחד. אבל הפרידה שלהם היתה מכת מוות לבריאותה הנפשית של קלודל וסימנה את תחילת הדרך לקריסתה המוחלטת. כמעט נשכחת, בילתה קלודל את  30 שנותיה האחרונות בבית חולים לחולי נפש. האובססיה שלה לקשר שנרקם נגדה לדעתה, ובו ראתה את רודן כקושר הראשי , היוותה עינוי לנפשה של האישה הפגועה.

קאמי הלכה לעולמה בשנת 1943, נשכחת וננטשת על ידי כל מכריה.

הבלט "רודן", הוא התבוננות  אמנותית רבת עוצמה על טיבעם הטרגי של חייהם של הגאונים. באמצעות שפת תנועת גוף ייחודית של הבלט הפסיכולוגי המודרני, מציג אייפמן לא רק קונספט חדש על עולם התשוקות האנושי כפי שבא לידי ביטוי מופלא ביצירותיהם של רודן וקלודל. אלא גם יוצר יצירת אמנות המוקדשת למסתוריות שבתהליך היצירה. במהלך היצירה יוצרים הרקדנים בגופם את הפסלים המוכרים והאייקונים של רודן, ומותרים את הקהל מלא פליאה והשתאות.

בוריס אייפמן אמר על יצירתו: "ספור האהבה והחיים של רודן וקלודל הוא סיפור דרמטי שיש בו מרכיבים רבים: תשוקה, שנאה, וקנאה אמנותית. בחיים המשותפים עם רודן, קלודל לא רק היוותה סוג של השראה, אלא סייעה בידיו למצוא סגנון חדש וליצור יצירות מופת, היא גם פיתחה את היצירתיות שלה והפכה לאמנית גדולה.

לאחר פרידתם נשמתה נשרפה לאפר, מלווה בשנאה פתולוגית למאהבה , שלטענתה גנב את חייה ואת כשרונה.

ביצירה שלנו אנחנו מתייחסים לכל האספקטים האנושיים והאמנותיים שקלודל ורודן הצליחו להעביר באמצעות שיש וברונזה. אנחנו מנסים להפיח חיים ברגע שהוקפא באבן ולהעביר אותו לרצף תנועות גוף חושניות בלתי ניתנות לריסון.

"רודן" עוסק במחיר הכבד שיוצרים גדולים משלמים בדרכם אל יצירת המופת הבאה, ועל הקשים והסבל בתהליך היצירה, שתמיד מלווים את נפשם  של האמנים.".

בכורת "רודן" התקיימה ב 22 בנובמבר 2011 בסנט פרטבורג ומאז הוצגה בערים רבות בעולם ביניהן: מוסקבה,ניו-יורק ופאריז.

ספורה של קאמי קלודל הסעיר יוצרים רבים, הסופר דומיניק בונא כתב ספר "אחים לתשוקה" שעסק בסיפור מערכת היחסים של הסופר והמשורר פול קלודל עם אחותו.

הסופרת רנה מארי כתבה ביוגרפיה על חיי קאמי קלודל שהפכה לסרט עטור פרסים – "קאמי קלודל",הסרט בוים על ידי ברונו נוייטן בשנת 1988, בכיכובם של איזבל אדג'ני וז'ראר דפרדייה. אדג'ני זכתה באחד מפרסי הסזר שלה על תפקידה זה.

הבמאי ברונו דומון יצר השנה את הסרט "קמי קלודל 1915" בכיכובה של ג'ולייט בינוש, שעוסק בשנות האישפוז של קלודל.

אחד מבתי החולים לחולי נפש בצרפת, נקרא על שמה.

אנה קרנינה – בהיכל האמנויות בהרצליה

זו הפעם השלישית שיצירה זו מוצגת בישראל ובכל פעם זכתה להצלחה רבה, הן בקרב מבקרי המחול ובעיקר אצל הקהל הרחב שהגיע בהמוניו למופעים השונים.

יצירת המופת של טולסטוי "אנה קרנינה" בעיבוד לבלט מקבלת מימד נוסף והופכת ליצירת מחול סוחפת.

"תמיד גיליתי עניין באנה קרנינה, כשאתה קורא את טולסטוי אתה יכול לחוש את יכולת ההבנה וההזדהות של הסופר עם הדמויות שיצר, ואת היכולת המופלאה שלו לתאר את החיים ברוסיה בתקופתו. ב"אנה קרנינה" אנו מסוגלים לא רק לרדת לעמקי נפשה של אנה, אלא גם להבין את הדחפים הפסיכו ארוטיים שלה. הספרות של היום לא מציעה עומקים כאלה של הבנה, תשוקה, מטמורפוזות ודמיון, כל אלו עמדו בבסיס תהליך העבודה כשהתחלתי ליצור את הכוריאוגרפיה,

ספור אהבתה האסורה  של אנה קרנינה הנשואה, למאהבה ורונסקי. האישה שהעזה לצאת נגד החברה השמרנית בה חיה, והעדיפה את התשוקה והאהבה על פני חיי משפחה קרים ולא מספקים. ספור אהבה טרגי המסתיים בהתאבדותה של הגיבורה מתוך רצון לשים קץ לחייה המיוסרים.

אייפמן  יצר את עבודתו תוך הזדהות מלאה עם אנה קרנינה, ומביא לבמה את שני הצדדים של אנה, הליידי מן החברה הגבוהה כפי שהכירו אותה בעלה, בנה, וכל הסובבים אותה, והצד השני אישה הנמשכת אל ים של תשוקה.

לצלילי המוסיקה של צ'ייקובסקי, עם עשרות רקדנים ועשרות תלבושות ותמונות מרהיבות. יוצר אייפמן שוב את אחד הבלטים המרגשים והמסעירים שלו.

בלט בוריס אייפמן

אייפמן הקים את להקת הבלט שלו בשנת 1977, כשהוא משלב בין בלט קלאסי לבלט בן זמננו בסגנונו המיוחד. אחרי שנים רבות שבהן נאבק באיסורים שונים שהגבילו את יצירתו, הצליח אייפמן לבסס את הלהקה, המונה היום כ-60 רקדנים, והקים מרכז יצירה משלו, הפועל בעיר סנט פטרסבורג.  מאז 1990 מסיירת הלהקה באסיה, גרמניה, אנגליה, דרום אפריקה, פולין, ספרד, אוסטריה, צרפת וארצות הברית. בשנת 2000 צירף בלט הבולשוי במוסקבה את יצירתו של אייפמן "המלט הרוסי" לרפרטואר הקבוע של הלהקה.

אייפמן יצר 40 בלטים. הוא וסולני הבלט צ'ייקובסקי זכו בפרס מסכת הזהב, הפרס היוקרתי הרוסי למחול. אייפמן אף זכה בפרס מסכת הזהב מיוחד, למפעל חייו. הוא גם זכה ארבע פעמים בפרס של סנט פטרסבורג ובפרס מיוחד ברוסיה לתרומתו לקידום אמנויות הבמה, פרס אביר האמנויות, מטעם ממשלת צרפת, פרס מטעם הממשלה הרוסית , אמן רוסיה ופרופסורה באקדמיית ואגנובה לבלט. באותה אקדמיה החל את לימודיו, וסיים במחלקת הכוריאוגרפיה של הקונסרבטוריון של לניניגרד. בשנת 2004 יצר בלט במערכה אחת שהוזמן על ידי ניו יורק סיטי בלט כחלק מחגיגות המאה לכוריאוגרף ג'ורג' בלנשיין.

"רודן"

בלט  מאת בוריס אייפמן

מוסיקה : מוריס ראוול, קאמי סן סאנס, ז'ול מאסנה

עיצוב תפאורה: זינובי מרגולין

עיצוב תלבושות: אולגה שישמילשווילי,

תאורה: גלב פילשטינסקי ובוריס אייפמן

 

 

 

      במסגרת הסדרה מחול במשכן: 

יום רביעי ה- 10/7 בשעה 20:00

יום חמישי ה- 11/7 בשעה 20:00

יום שישי ה- 12/7 בשעה 13:00

יום שבת 13/7 בשעה 17:00

יום שבת 13/7 בשעה  21:00

טלפונים להזמנות:

בית האופרה:  03-6927777, 03-6927700

קסטל: 03-604-5000  WWW.TKTS.CO.IL  לקבוצות 03-5464333

"אנה קרנינה"

כוריאוגרפיה ורעיון: בוריס אייפמן

מוסיקה: צ'ייקובסקי

תפאורה : זינובי מרגולין

תלבושות: סלבה אוקונוב

תאורה : גלב פילסינסקי

 

במסגרת סדרת המחול בהיכל אמנויות הבמה בהרצליה

מוצ"ש ה- 6/7 בשעה 21:00

יום ראשון7/7 בשעה 21:00

יום שני ה- 8/7 בשעה 21:00

יום שלישי 9/7 בשעה 21:00

להזמנת כרטיסים 1-70070-29-29

הפקה בישראל: ש. צמח , א.עופר הפקות בע"מ

 

 

 

שתפו את הפוסט!