29 בפברואר 2024 18:14

בלט ג'אז מונטריאול להקת המחול המובילה מגיעה לארץ!

בלט ג'אז מונטריאול

Les Ballets Jazz de Montreal

במסגרת מחול במשכן

שש הופעות בישראל החל מן ה 2/2/2104

ארבע בבית האופרה המשכן לאמנויות הבמה

וכן בירושלים ב-6/2

ובאודיטוריום חיפה ב8/2

לאחר הצלחה גדולה בביקור הקודם שלהם, חוזרים לארץ חברי בלט ג'אז מונטריאול ומביאים לארץ תוכנית תוססת עם שלוש יצירות מאת יוצרים בולטים  בתחום המחול בקנדה ובאירופה, היום.

הלהקה תציג בארץ שתי עבודות שנוצרו במיוחד עבור הלהקה- האחת מאת הכוריאוגרף האמריקאי/ ישראלי ברק מרשל, והשנייה מאת הכוריאוגרף הקנדי ממוצא סיני וון ווי ואנג.

וכן תעלה דואט מיוחד שנוצר על ידי הכוריאוגרף בנג'מין מילפייה.

בלט ג'אז מונטריאול היא אחת הלהקות המובילות בעולם המחול המודרני המשלבת בין האסטטיקה של הבלט הקלאסי לבין סגנונות מחול נוספים. הלהקה נוסדה ב 1972, על ידי ג'נבייב סלבאינג בשיתוף פעולה עם אוה פון ג'נסי ואדי טוסאן. במשך כארבעים שנות פעילות, שמרה הלהקה על הקו התוסס והחיוני בעבודותיה ושלבה מחול מודרני, ג'אז ועבודה עם טובי הכוריאוגרפים בעולם ובקנדה.

בשנת 1998 מונה לואי רוביטיי למנהל האמנותי של הבלט. ועם כניסתו לתפקיד החלו לעבוד עם הלהקה יוצרים מן הבולטים בעולם המחול והמחול המודרני.

הסגנון הייחודי של הלהקה מאפשר ביטוי מלא לכל רקדן ורקדן. לואי רוביטיי, רקדן בעברו,  הפך את הלהקה למעין מעבדה המאפשרת לרקדנים להתפתח גם כיוצרים בצד העבודה עם הכוריאוגרפים הבינלאומיים שעובדים ויוצרים איתה.

הלהקה כונתה לא פעם "Feel Good Company" , כשהנאת הצופים היא חלק בלתי נפרד מן התפישה האמנותית, מבלי לוותר על רמת ריקוד גבוהה וטכניקה מצוינת של הרקדנים. מנהלה האמנותי של הלהקה פועל עם מודעות ברורה להגיש לקהל הצופים תוכנית מובנת ונגישה. הלהקה מביאה לבמה יצירות המדברות לכל הקהל וגם ליודעי דבר. הלהקה הופיעה בכל רחבי העולם ב-65 מדינות ומשמשת כשגרירה אמיתית של התרבות הקנדית ברחבי העולם.

על עבודות הערב והיוצרים :

הארי – מאת ברק מרשל

מרשל יצר את העבודה במיוחד עבור בלט ג'אז מונטריאול. עבודה הנשאבת מן הקרבות הפנימיים שמנהלים בני האדם, המתמודדות עם קונפליקטים הקשורים לתרבות, למגדר וגזע. כדי להשיג איזון במערכת היחסים בן גבר לאישה נדרשת היכולת להתפשר. הארי גיבורה של היצירה נאבק להתגבר על כוחות גשמיים וקיומיים כאחד. מרשל יצר עבודה המשלבת ריקוד בקבוצות, טריו ודואטים. יצירה אנרגטית, אקסטרווגנטית המתאפיינת בהומור ובתקווה. לצלילי פסקול בו משולבת מוסיקת ג'אז, שירי עם ישראליים ומוסיקה מסורתית.

עוזרים לכוריאוגרף הרקדנים הישראליים ענבל נמירובסקי ואסנת קלנר

היצירה הועלתה בתמיכת הקונסוליה הישראלית במונטריאול

ברק מרשל

יליד לוס אנג'לס , הפך לאחד הקולות הבולטים בעולם המחול הישראלי . יצירתו הראשונה "דודה לאה" זכתה בפרס הראשון בתחרות "גוונים במחול", ו"חתונתה של אמה גטדלמן" ייצגה את ישראל בתחרות הבניולה. וזיכתה אותו במספר פרסים. מאז יצר מספר עבודות שהוצגו בישראל ובעולם בהצלחה רבה. בהן "מונגר" ו"רוסטר". מרשל הוא גם זמר והופיע עם הצ'לן יו יו מא, והרכבים מוסיקליים נוספים. מרשל מחלק את זמנו בין לוס אנג'לס וישראל.

 

 

קלוז'ר מאת בנג'מין מילפייה.

דואט אותו יצר מילפייה בשנת 2006 למוסיקה של פיליפ גלאס. הדואט נוצר עבור הרקדנים סלין קאסון- סולנית בלט ג'אז מונטריאול  וסבסטיאן מרקובצי, סולן הניו יורק סיטי בלט.

היצירה הוצגה לראשונה בליון . ותבוצע בארץ  על ידי קאסון עם הסולן אלכסנדר היל.

דואט חושני ואנרגטי השואב את השראתו מהמתח הנוצר בין שני גופים.

בנג'מין מילפייהיליד בורדו. החל לרקוד אצל אמו ואחר כך למד בליון ובניו יורק, זכה בפרס בתחרות המחול בלוזאן שוויץ. הוזמן להצטרף לניו יורק סיטי בלט. במהרה הפך לרקדן ראשי בלהקה. רקד בעבודות של מיטב הכוריאוגרפים שעבדו עם הלהקה . בלנשין, ג'רום רובינס ועוד.

ב2001 יצר את עבודתו הראשונה. ומאז יצר בלטים רבים, בהם גרסה משלו למפצח האגוזים. יצר עבודת סולו למיכאל ברשיניקוב. מאז יצר עבודות עבור בלט בית האופרה של פאריס, הבלט הלאומי של קובה ותיאטרון המחול האמריקאי. ב-2010 יצר את הכוריאוגרפיה והשתתף בסרט ברבור שחור, לצידה של נטלי פורטמן, שהפכה לרעייתו ואם בנו. ב 2011 הקים את פרויקט המחול של לוס אנג'לס, ובסתיו 2014 יכנס לתפקידו החדש מנהל בלט בית האופרה של פריס.

 

נייט בוקס וון ויי ונאנג.

יצירה שנוצרה עבור בלט ג'אז מונטריאול, מקורותיה בחיים האורבניים, ובייחוד במה שמתרחש בחסות החשיכה. העיר מתעוררת לחיים באמצעות צלילים, מקצבים מוסיקה והבהוב בלתי פוסק של אורות ויצירה מחשמלת השוזרת בין אהבה, אובדן, מיניות וחדווה. מחול מודרני, ריקודי רחוב, תאורה מופלאה. הקרנות וידיאו ופסקול סוחף.

 

ןוון ווי ואנג החל ללמוד מחול במולדתו סין ב 1991 הגיע לקנדה והצטרף למספר להקות מחול. מאז 2003 מכהן כמנהל להקת מחול על שמו.

זכה בפרסים רבים, סייר עם להקתו בערים רבות ברחבי העולם. והופיע בפסטיבלים הבולטים. יצר עבור בתי האופרה של ונקובר ושל סן פרנסיסקו בין היתר.

בלט ג'אז מונטריאול

במסגרת מחול במשכן

שלוש עבודות שונות

הארי מאת ברק מרשל Harry – by Barak Marshall

קלוז'ר – מאת בנג'מין מילפייה  Closure- by Benjamin Millepied

נייט בוקס – מאת וון ווי וונג Night Box by Wen Wei Wang

 

שש הופעות בישראל

בית האופרה המשכן לאמנויות הבמה בתל אביב

 יום ראשון 2/2/2104 בשעה 20:00

יום שני     3/2/2014 בשעה 20:00

יום שלישי 4/2/2014 בשעה 20:00

יום רביעי 5/2/2014 בשעה 20:00

כרטיסם 149-299 ש:ח

תיאטרון ירושלים

יום חמישי 6/2 בשעה 20ף30

אודיטוריום חיפה

מוצאי שבת 8/2 בשעה 20:30

הפקה בישראל בימות.

שתפו את הפוסט!