1 במרץ 2024 13:43

LA PASSION יסמין לוי ויניב ד'אור ואנסמבל נאיה

LA PASSION יסמין לוי ויניב ד'אור ואנסמבל נאיה

 פסטיבל פליציה בלומנטל למוסיקה. קיץ 2021

מדובר בפסטיבל מוזיקה שחובק יצירות מופת קלאסיות עם מבחר יוצא דופן של יצירות מופת מהמאה העשרים. בפסטיבל יככבו יצירותיהם של לאונרד ברנשטיין, דימיטרי שוסטקוביץ', איגור סטרווינסקי, מורטון גולד וסטיב רייך  בביצוע הרכב כלי ההקשה טרמולו, אנסמבל מיתר והפרויקט הקאמרי הישראלי.

יש כל כך הרבה יצירות מגוונות מתל אביב ועד ניו-יורק  שקשה לבחור, בעצם בחרנו מיד במופע של יסמין לוי ויניב ד'אור.

שני קולות  שונים והמון אהבה על הבמה. פעם שמענו את יסמין לוי בפסטיבל תל-אביב דאנס והתמכרנו לה: היא קורעת את הלב וקוטעת את הנשימה של הצופים בשירה המלנכולית שלה שמלאה בעצב, אבל עם המון הבעה. שירה "Una noche mas" זכה להצלחה חסרת תקדים בעולם ובמצטבר ביו-טיוב, מונה הצפיות שלו עומד על קרוב ל-40 מיליון צפיות. יסמין שרה במגוון סגנונות ולשונות, בין היתר טורקית, מזרחית,  ספרדית- פלמנקו וכמובן לאדינו ועוד. מדובר בזמרת בקנה מידה של הצלחה עולמית.

יניב ד'אור עם קול הקונטרה-טנור שלו (כמו של אביו)  כבר תפס מקום של  קבע בפסטיבל הזה ומככב בבמות שונות כולל באופרות ברחבי העולם. אני זוכר שב-2019 הוא הופיע  במופע חדש ("התעלות") שמשלב מוסיקאים בינלאומיים המתמחים בשילוב סגנונות בין מזרח למערב. המון ליטורגיה של כל הדתות.

גם האנסמבל שמלווה אותו קבוע כנראה היה מבטיח מאוד ואכן כך.

אנסמבל נאיה כולל את: מוראט קאקמז – ניי/דודוק/שירה, ארז מונק – כלי הקשה,  אייל לבר- גיטרה פלמנקו/גיטרה בארוק, נדב עובדיה – פסלתריון, אורית מסר יעקובי – צ'לו.

הרכב הקולות הזה עניין אותו כל אחד לחוד וביחד.

ברגע שיניב ד'אור עלה לבמה ב"שמע ישראל" אמרתי: הקול שלו מנפץ פה הכל ואז כשיסמין עלתה כולה מכוסה בבגד שחור מכף רגל עד צוואר, הניגוד בקולות שלהם כאשר הם שרים דואט ביחד הופך ליין-יאנג מושלם. למרות החזות הקודרת שלה האהבה נשפכת על הבמה והיא נוגעת בכל הלבבות באולם. אחת נוגעת והשני מנפץ את הזגוגיות.

שניהם שרו יחד  או לחוד או שהאנסמבל ניגן סולו מעל 17 שירים, מופע שלא רצית שיסתיים. מופע ענק בלתי נשכח  שמרטיט את הלב וממלא אותו באנרגיות חיוביות.

זאת ועוד, האנסמבל שמלווה אותם פשוט אדיר במיוחד נגן החליל הארמני הדודוק שמשמיע צליל  בארוקי מלנכולי (מורט קקמאז) שמתאים לה ליסמין, נגן הגיטרה (אייל לבר)  שנתן סולו ארנחואז   של רודריגו נהדר! תשואות רמות, וכל השאר עילוי.

לסיכום מופע ענק , מוצלח מאוד ומהנה, ואל תחמיצו!

שתפו את הפוסט!