25 ביוני 2024 20:32
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

זיתון בסחקא

 

זיתון בסחקא/ סמי שיפוצים

 

אני ממש לא מבין אותם את האשכנזים האלו, תמיד הם נזכרים לשפץ את הבית שלהם לפני החגים. זאת ועוד, אתה חייב להישבע ולהבטיח כי תסיים את העבודה לפני החג, כאילו שלך אין בית. אולם מה שמצדיק להיות "השפוט" שלהם זה הירוקים שהם משלמים לך בזמן. ומה שיותר חשוב זה שהם ירוקים בעסקי שיפוץ.

 

אני תמיד חייב לדחוף את האף שלי למטבח שלהם ( אם עדיין יש מטבח או שכבר הרסתי אותו). מה לעשות אני מת מצחוק מהאוכל שלהם. למה? כי אין להם שום דבר ירוק בארוחת החג. כן, נכון יש תרד אבל זה בטח בא עם שמן דגים ולכן הם לא אוכלים את זה. אשכנזים לא אוכלים תרד! זה מזכיר להם את הילדות כשדחפו להם תרד, שמן דגים ושום. מספרים לי שבסתר הם היו הולכים ליפו לסמי לאכול בורקס עם תרד אבל זה סיפור אחר.

 

אצלנו המרוקאים יש המון ירק ירוק בשולחן של ראש השנה. ירוק מסמל את הלבלוב והצמיחה שיבואו עם הסתיו. על השולחן חייב להיות כרפס (סלרי עלים), האשכנזים לעומת זאת קונים ראש סלרי זאת אומרת השורש שלו.

אנחנו מכינים זילבונה בלכרפס (אפונה עם כרפס וקציצות) והם מכינים שורש מרוסק עם מיונז לימון ושמיר.

 

אישה מרוקאית גזעית תתאמץ למען בני ביתה ותביא מהשוק חוּרשֻּוּף. תזהו אותו לפי הזנב הירוק הארוך שמשתרך אחריה מתוך הסל. ממנו תכין אֵלחֻרְשָׁף בלכוארי

(גבעולי חרשוף ממולאים בבשר). מצחיק, כשאני אומר לאשכנזי חורשוף ישר הוא עונה לי" ארטישוק". לא מבין מאיפה הם מביאים לי את זה, ממש בא לי הסעיף.

חורשוף זה לא ארטישוק! ארטישוק זה אלקוק או קנרס בשפה שלכם. תנסה להיכנס לירקן ולבקש קנרס, יקרה לך בדיוק מה שקרה לי בילדות כשנכנסתי למסעדה וביקשתי בולבוסים מטוגנים, עד היום יש לי סימנים ירוקים.

 

אצלנו אוהבים לבשל זיתים ירוקים אני אוהב אותם חריפים יעני זיתון בסחקא,

אצל האשכנזים במקום זה מגישים צימס גזר גמדי בצימוקים. אם אצלנו היו מגישים את זה הייתי הופך את השולחן.

 

הייתי ממשיך ומספר לכם עוד המון על האוכל שלנו בירוק כמו תאני בוסר ירוקות בעגבניות או פול ירוק אבל יש לי עוד המון עבודה.

 

כל קליינט תמיד רוצה הצעה בכתב. ככה הוא מרגיש שעשה אתך חוזה. אז אין ברירה, אבל מה תמיד בלי קבלות, כאילו שתמצא שיפוצניק שנותן קבלות. בהצעה כותבים לו פירוק, הריסה, פינוי ככה וככה, צינורות ככה וככה, צבע קירות ככה וככה. הכל בכללי וללא פירוט מדויק.

אחרי שהרסת לו הכל אתה מסביר לו שצינורות ברזל זה לא טוב בגלל החלודה. ומשכנע אותו להסכים על צינור פלסטי משוריין גמיש שכבר חישבת בהתחלה. ככה בכל נושא לדוגמא ההצעה לא דיברה על צבע לדלתות אז אם הוא רוצה גם צביעה זה ככה וככה.

הכי בידור זה לחכות לו בערב עם פרצוף תשעה באב ולאמור לו "יש לך בעיה". הוא מיד מאדים ומלבין ומביט בך בתמיהה, ואז לענות לו "לא עשו לך טוב את הביוב" (מבטאים הביופ). "אז מה עושים"? הוא ישאל בדאגה, ואז מפרטים לו ומגלגלים חשבון כמה זה יעלה לו, נראה לך שהוא יעשה שירותים בלי ביוב.

כל האשכנזים חושבים שהם מומחים גדולים ועורכי דינים אבל בסופו של דבר עם כל הידע שלהם הם ירוקים.

 

לקראת סיום העבודה ביקרתי שוב במטבח, בעלת הבית רזה כמו מקל יעני חַסְקָא לַבְּסָא סַאִיָא  זאת אומרת צנומה ומורעבת. אצלנו אשה צריך שיהיה בה מה לתפוס

יעני בֶּדָה ובְל רֱרבָא וטִקְבִּיט לְחאסִין זאת אומרת בעלת סנטר כפול, צחה, בריאת בשר ובעלת גומות חן. אבל הצנומה והמורעבת הזו הייתה בשלנית משהו אז תמורת מנה של גפילטע פיש כשוחד סיימתי לה העבודה בדיוק בזמן כי אצלי בבית לא יעזו להכניס את זה אם רוצים שלום בית.

והעיקר מלה של סמי זה מלה.

חג שמח שנה טובה ובתיאבון.

 

שתפו את הפוסט!