18 באפריל 2024 10:00
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"טעימה מהחיים" – סרט קולינרי מלא רגשות

טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA (20)2
טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA

סרט מרגש על מערכת יחסים בין שף בעל כוכבי מישלן, אדם קיצוני בשליטה בעצביו שנאלץ לשלם על מעשיו בשירות לציבור, לבין נער מתוך חבורה של נערים ונערות הסובלים או בעלי תסמונת אוטיסטית, במקרה שלנו תסמונת אספרגר PDD.

תסמונת אספרגר נמצאת על הספקטרום האוטיסטי אבל מאופיינת באינטליגנציה גבוהה, זיכרון מעולה, יכולות להבין בדרך שלהם בלי בדיחות, בלי שקרים, הכל ישר, מדויק ולעניין אבל עם קושי להתחבר לסיטואציות חברתיות  ותגובותיהם יכולות להיות לא שגרתיות עד מביכות.

ארתורו הוא שף מוכשר, אבל בעקבות התנהגות אלימה הוא נאסר  ושוחרר כשעליו לקיים עבודות שירות. הוא נשלח לתת שיעורי בישול לצעירים עם צרכים מיוחדים  שחיים בהדרכתה של אנה הנאה. לגווידו יש אספרגר אבל גם תאווה גדולה לבישול ולמטבח. המפגש בין שני ההפכים האלו יוצר חברות בלתי אפשרית שתשנה לגמרי את חייו של ארתורו.

טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA3
טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA

זה אולי סרט קצת איטי אבל הוא כל כך "צרפתי", כלומר שזה עשוי טוב ומעניין וברור וחייבת להיות שם אהבה.

התרשמתי מאוד מהדרך של השניים, המדריך והתלמיד שהולך לתחרות אוכל של השף הצעיר והחלטתי להביא את דברי הבמאי על הסרט.

טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA (16)4
טעימה מהחיים באדיבות קולנוע חדש QUANTO BASTA (16)4

הערות הבמאי פרנצ'סקו פלאסקי

"ארתורו הוא טבח מוכשר אך נמצא כבר הרחק משיאו. יש לו בעיה לשלוט בעצביו והא נוהג לא פעם באגרסיביות יתרה. הוא תקוע בגישה לפיה הוא טוב מדי למסעדה העלובה בה הוא מבשל ואיך זה שהוא לא מבשל במקום יותר נחשב ואופנתי. ואז הנסיבות מובילות אותו לפגוש את גווידו, נער עדין עם אספרגר ועם רצון ללמוד בישול ולהיות טבח. ארתורו לא סובל את התיק שהופל עליו לשמש כמדריך בקורס בישול לנערים עם אוטיזם, אך הוא מזהה את תשוקתו יוצאת הדופן של גווידו. בין השניים נרקמת מערכת יחסים מיוחדת המתפתחת לידידות של ממש, מה שמשנה את הגורל של שניהם. ארתורו מתייחס לגווידו ללא מסננים, הוא דורש ממנו כמו מכל אחד אחר, אפילו שלפעמים הוא עושה שגיאות והדרך שלו לא תמיד נכונה. אולם דווקא הדרישות של ארתורו וההתייחסות לגווידו כמו אל כולם מוציאות מגווידו את המיטב שבו. לאספרגר של גווידו יש משמעות מטאפורית, לשני הגיבורים יש קושי להזדהות עם האחר ולהבין מוסכמות חברתיות וכללים בלתי כתובים, גם לגווידו וגם לארתורו ה"נוירוטיפיקל" (כך אוטיסטים מכנים אדם בעל יכולת חברתית נורמלית). ארתורו ביקורתי מדי מטבעו ונוטה להסתבך במחלוקות, מה שהביא אותו בסופו של דבר למסגרת של ענישה. גווידו מנסה להיראות נורמלי ובכל זאת הוא מסתכן בהסתבכות במצבים שאליהם הוא נקלע רק כדי להשיג עבודה.

לשניהם יש גם חזון קולינרי שמקרב ביניהם. על אף שלכל אחד אופי יחודי משלו שלא תמיד הולך בתלם, במטבח הם יותר נצמדים למסורות ופחות פתוחים לניסויים וחידושים.

הסרט הוא על ידידות לפני שהוא סרט על אוכל. אולם האוכל והבישול עומדים בחזית של כל מה שקורה בין ארתורו לגווידו. האוכל מגלה את החיבורים בין שניהם, שניהם קפדנים ועקשנים מאוד. לעיתים התמונה מתהפכת  וקשה לזהות במסע שלפנינו מיהו החניך ומיהו המלווה.

לא רק גווידו וארתורו מופיעים בסרט, יש עוד דמויות שמניעות את הסיפור: אנה, סלסו ואפילו עמיתו ויריבו של ארתורו – דניאל. בסוף הסרט כולם יסיימו עם בחירות שלא היינו מצפים מהם. לכן אני מרגיש המשכיות עם הסרטים הקודמים שיצרתי במיוחד "אמה" (Emma sono io) בו גם היה מגוון בין מה שאמיתי למה שרק נראה כך (שם דובר על נושא אחר: הפרעה נפשית דו-קוטבית).

"טעימה מהחיים" הוא סרט feel good, קומדיה לדייטים, סרט חברוּת  ולא משנה באיזו הגדרה נבחר, זה קודם כל סרט שמתבסס על הדמויות שלא מפחדות לחשוף רגשות ולקבל תחושות חיוביות. כאן באה לידי ביטוי היכולת המופלאה של השחקנים שעמדו לרשותי והצליחו ליצור את התחושה הזו. אני רוצה להודות להם על הביצוע שהעניקו כל אחד בתפקידו  ולתרומה הנדיבה שלהם להפיח חיים בסרט".

 

יוצרים:

בימוי:          פרנצ'סקו פלאסקי             Francesco Falaschi

תסריט:        פילפו בולניה                   Filippo Bologna

אוגו צ'יטי                        Ugo Chiti

פרנצ'סקו פלאסקי             Francesco Falaschi

פדריקו ספרינדיי               Federico Sperindei

צילום:          סטפנו פאליוונה               Stefano Falivene

מוזיקה:        פאולו ויואלדי                   Paolo Vivaldi

הפקה:         גוגליאלמו מרצ'טי             Guglielmo Marchetti

דניאל מצוקה                   Daniele Mazzocca

 

משחק:

ארתורו:        ויניצ'יו מרצ'יוני                 Vinicio Marchioni

אנה:            ולריה סולרינו                   Valeria Solarino

גווידו:          לואיג'י פדלה                   Luigi Fedele

מרינארי:      ניקולה סירי                     Nicola Siri

מריונה:        מירקו פרצה                    Mirko Frezza

קונסיריאז':    סטפניה דה יונג                Stephanie de Jongh

ג'ולייטה:       בנדטה פורקרולי              Benedetta Porcaroli("זרים מושלמים")

 

לצפייה בטריילר הרשמי בתרגום לעברית:
https://youtu.be/7UVkgXK02I8

 

 

 

 

92 דקות, איטלקית, כתוביות לעברית

החל מתאריך 13/6/2019 בבתי הקולנוע בכל רחבי הארץ

הפצה בישראל על ידי קולנוע חדש

 

שתפו את הפוסט!