5 במרץ 2024 15:54

עונת 2019-2020 באופרה הישראלית

במסיבת עיתונאים הכריז צח גרניט על עונת האופרה לשנים 2019-2020 ההכרזה התקיימה על הבמה בתוך התפאורה המדהימה של טוסקה

טוסקה - 2 - קרדיט צילום - Yasuko Kageyama
טוסקה – 2 – קרדיט צילום – Yasuko Kageyama

??????????

??????????

עונת 2019-2020 באופרה הישראלית

שבע הפקות אופרה מרהיבות וחובקות עולם

שבע הפקות מחול מרתקות עם הכוריאוגרפים המובילים בעולם

שבע סדרות מוסיקה עם חיבורים מפתיעים מהבארוק ועד מוסיקה עכשווית

מופעים מיוחדים לילדים ולכל המשפחה

 

ענבל פינטו מעלה את הגרסה שלה לאופרה האהובה "פליאצ'י" שתעלה  בערב אחד עם "שיץ" מאת חנוך לוין ויוני רכטר בבימויו של עידו ריקלין

לראשונה בישראל : "איש מת מהלך" – האופרה האמריקאית עטורת הפרסים שזכתה להצלחה עולמית בבימויו של תומר זבולון

"לה טרוויאטה" – הפקה חדשה המתרחשת בעולם האופנה הזוהר של ימינו, עם תלבושות של מעצבת האופנה הנודעת אניה ון קראג

"מנון" – רומנטיקה צרפתית במיטבה מאת ז'ול מסנה בניצוחו של דן אטינגר

"הספר מסוויליה" – בהפקה משעשעת שהיא מחווה לקולנוע ההוליוודי של תקופת הסרט האילם

"אידומנאו" מאת מוצרט הפקה עוצרת נשימה של הבמאי הנודע קספר הולטן ("דון ג'ובני") תועלה בשיתוף פעולה עם בית האופרה של וינה

"יבגני אונייגין" יצירתם האהובה של צ'ייקובסקי ופושקין חוזרת אל הבמה

 

עונת המחול עם שבע להקות מחול מהמובילות בעולם:

להקת פינה באוש, חופש שכטר, אטרבאלטו, סנקאי ג'וקו, בלט דורטמונד, בלט באזל ולהקת הבלט הסינית יאנג לי פינג 

 

שבע סדרות מוסיקה המייצרות מפגשים מפתיעים בין עולמות מוסיקליים שונים עם: שלומי שבן, תום כהן, זהר שרון, רועי אופנהיים, דן אטינגר ועוד. כולל סדרה חדשה של אופרות בארוק

מופעים איכותיים לילדים ו"חליל הקסם" לכל המשפחה

האופרה הישראלית גאה לחשוף את עונת 2019-2020 עם תכנית עשירה ומגוונת של הפקות אופרה, מופעי מחול, סדרות מוסיקה ומופעים איכותיים לילדים.

העונה האופראית כוללת 7 אופרות הנעות מיצירות המופת של גדולי המלחינים הקלסיים ועד  יצירות אופראיות עכשוויות מהמאה ה-21 כולל אופרה אמריקאית.

??????????

ההפקות בעונה זו  מדגישות את המהפך שהתחולל באמנות האופרה בשנים האחרונות ואת הפיכתה לז'אנר תוסס וחדשני, המצליח  לחבר אליו מגוון של אמנויות עכשוויות: עיצוב, אנימציה, וידאו ארט, מחול, אופנה, תיאטרון ועוד. החיבור המרתק בין האמנויות השונות הפך את האופרה לאחת מזירות האמנות המדוברות ביותר כיום בכל העולם. את התוצאה של הגשמת החזון של האופרה כאמנות טוטאלית ניתן יהיה לראות על במת האופרה הישראלית בעונה הבאה.

גם בעונה זו ממשיכה האופרה הישראלית לתת מקום חשוב ליוצרים, במאים, מנצחים וזמרים ישראליים לצד אמנים מצמרת עולם האופרה הבינלאומי. האופרה הישראלית גאה על היותה בית לשיח אמנותי בין אמנים שונים מכל רחבי העולם ועל הכוחות הישראליים הנפלאים שמשתתפים בשיח הזה.

מנון_photo_copyright_by_MartynasAleksa--LNOBT_028
מנון_photo_copyright_by_MartynasAleksa–LNOBT_028

העונה תפתח עם הפקה חדשה של מנון (MANON )מאת המלחין הצרפתי ז'ול מסנה (JULES MASSENET), בניצוחו של דן אטינגר (Dan Ettinger) ובבימויו של וינסן בוסאר (Vincent Boussard). באופרה משתתפות שתי כוכבות האופרה הבינלאומיות זמרות הסופרן יקטרינה בקנובה (Ekaterina Bakanova) וכריסטינה פסארויו ( ( Christina Pasaroiu. (נובמבר 2019)

 

??????????

לראשונה בארץ  תועלה אופרה אמריקאית מודרנית: איש מת מהלך (DEAD MANWALKING  )מאת המלחין ג'ייק הייגי (,JAKE HEGGIE) בניצוחו של פטריק סאמרז (Patrick Summers) ובבימויו של הבמאי הישראלי תומר זבולון(Tomer Zvulun). האופרה בשיתוף פעולה עם בית האופרה של אטלנטה מבוססת על הסיפור האמיתי המטלטל של נזירה אמריקאית המלווה אסיר רוצח לפני הוצאתו להורג, סיפור אשר שימש גם בסיס לסרט עטור הפרסים בבימויו של טים רובינס ובכיכובם של שון פן וסוזן סרנדון זוכת האוסקר על תפקידה זה. את ההפקה החדשה מלווה עבודת וידיאו ארט מרהיבה. (דצמבר 2019)

אידומנאו (IDOMENEO) מאת מוצרט תעלה לראשונה בבית האופרה בהפקה עוצרת נשימה של הבמאי הידוע קספר הולטן (Kasper Holten)הזכור מ"דון ג'ובני" באופרה הישראלית. עימו עבדה מעצבת התלבושות אניה ון קרג ( Anja Van Kragh) – מעצבת האופנה הידועה שעברה מבית האופנה דיור אל עיצוב אופרות. בתפקידים הראשיים ישתתפו הסולניות הישראליות הילה בג'יו (Hila Baggio), נעמה גולדמן (Na’ama Goldman) ואלה וסילביצקי (Alla Vasilevitsky). (ינואר 2020).

??????????

הספר מסיבילה -קרדיט צילום Miklos Szabo
הספר מסיבילה -קרדיט צילום Miklos Szabo

??????????

DSCN5107A

בהפקה מיוחדת שכולה מחווה לקולנוע ההוליוודי של תקופת הסרט האילם תעלה האופרה הקומית  הספר מסוויליה (IL BARBIEREDI SIVIGLIA ) מאת רוסיני, בניצוחו של אלסנדרו דה מארקי (Alessandro de Marchi),בבימויו של מרטין לינגבו (( Martin Lyngbo ובכיכובו של הבריטון הרוסי הצעיר הכובש את במות האופרה בעולם איגור אונישנקו (Igor Onishchenko). הפקה זו מראה עד כמה אופרה יכולה להיות מצחיקה. (פברואר-מרס 2020)

יבגני אונייגין - יוסי צבקר-צלם (75)
יבגני אונייגין – יוסי צבקר-צלם (75)

יבגני אונייגין (ONEGINYEVGENI )יצירת המופת הידועה ביותר ברפרטואר הרוסי מאת צ'ייקובסקי ופושקין, שבה בעונה זו לבמת האופרה בניצוחו של דניאל קלגרי ( ( Daniele Callegari ובבימויו של ז'אן קלוד אוברה (Jean-Claude Auvray). בהפקה זוכת השבחים והמעוצבת להפליא של המעצב אלכסנדר ליסיאנסקי (Alexander Lisyanski). בתפקידים הראשיים יופיעו זמרי האופרה הישראלים אירה ברטמן, אלה וסילביצקי (Alla Vasilevitsky)ודוד ביזיץ' ((David Bizic וכן,הטנור הנודע אלכסיי דולגוב (Alexei Dolgov ) ואייגול אחמטשינה (Aigul Akhmetshina, זמרת המצו סופרן שהיא כיום הכוכב המטאורי בעולם האופרה (מרס-אפריל 2020).

DSCN5137A

דן אטינגר ((Dan Ettinger ינצח על לה טרוויאטה (TRAVIATALA) מאת ורדי בהפקה חדשה בבימויו של אלסנדרו טאלבי (Alessandro Talevi )הממקם את העלילה בעולם האופנה הנוצץ והזוהר של ימינו. את התלבושות המרהיבות, ששיאן יגיע בסצנה בהשראת תצוגות האופנה העכשוויות, עיצבה אניה ון קראג  ( Anja Van Kragh) שהיתה אחת המעצבות המובילות של בית האופנה דיור. הילה בג'יו (Hila Baggio) תיכנס לדמותה של ויולטה ולא תשאיר אף עין יבשה והטנור הנודע איסמעיל ג'ורדי (Ismael Jordi)יהיה אלפרדו. (מאי 2020).

שיץ-קרדיט צילום - יוסי צבקר.
שיץ-קרדיט צילום – יוסי צבקר.

העונה תינעל עם פליאצ'י/שיץ (SCHITZ/PAGLIACCI) שתי אופרות בערב אחד: ענבל פינטו תביים את פליאצ'י של המלחין רוג'רו ליאונקבאלו (RUGGERO LEONCAVALLO ) בהפקה חדשה ומלאת קסם של אחד מלהיטי האופרה הגדולים על קבוצת שחקני תיאטרון נודדת, ואליה תצטרף "שיץ" – אופרת המקור הישראלית על-פי מחזהו של חנוך לוין (HANOCH LEVIN) שהלחין יוני רכטר, בבימויו של עידו ריקלין(Ido Ricklin). חגיגה אמיתית של יוצרים ישראליים מהשורה הראשונה(יוני-יולי 2020).

ענבל פינטו
ענבל פינטו

עונת המחול הבאה מביאה יצירות של מיטב היוצרים בעולם:

??????????

??????????

תיאטרון מחול פינה באוש (PINA BAUSCH)חוזר, והפעם עם "ציפורנים" (CARNATIONS)עבודתה הידועה ביותר של הכוריאוגרפית פורצת הדרך  שהפכה  מרבד עוצר נשימה של פרחי ציפורן לזירת מחול מסעירה. העבודה נוצרה למוסיקה של  להאר, לואי ארמסטרונג, סופי טאקר, קווינסי ג'ונס, ריכרד טאובר ועוד. (אוקטובר 2019)

 

חופש שכטר- צילום - Rahi Rezvani
חופש שכטר- צילום – Rahi Rezvani

להקתו של  חופש שכטר (HOFESH SHECHTER)– מהכוריאוגרפים הישראלים הבולטים הפועלים כיום בחו"ל מגיעה  מאנגליה לביצוע "גראנד פינאלה "(GRAND FINALE)- יצירה חדשה למוסיקה של הכוריאוגרף שזכתה לביקורות נלהבות בכל רחבי העולם.  (נובמבר 2019)

צילום- אטרבלטו - Nadir Bonazzi (5)
צילום- אטרבלטו – Nadir Bonazzi (5)

אטרבלטו (ATERBALLETO)–מלהקות המחול החשובות באיטליה תעלה בארץ את "אנטיתזה" (ANTITESA)- מופע ובו יצירות של שלושה מהיוצרים המובילים בעולם כיום:  "20,14"  מאת ייז'י קיליאן (Jiří Kylián), "זאב" (WOLF) של חופש שכטר ו"ניגוד" (ANTITESI)של אדוניס פוניאדקיס(FoniadakisAndonis).(ינואר 20120).

יאנג לי פינג -קרדיט צילוםYijian Li-
יאנג לי פינג -קרדיט צילוםYijian Li-

מסין חוזרת להקתה של יאנג לי פינג (YANG LI PING), הכוריאוגרפית הסינית שכבשה את הבמות בארץ ובעולם, עם  "פולחן האביב" (THE RITE OF SPRING)- פרשנות  סוחפת ומרהיבה ליצירת המופת של סטרווינסקי(Stravinsky)  בשילוב מוסיקה מקורית טיבטית. (מרץ 2020)

Bettina Stob - קרדיט צילום-בלט דורטמונט
Bettina Stob – קרדיט צילום-בלט דורטמונט

בלט דורטמונד (DORTMUND BALLET)יציג בערב אחד יצירות של שלושה יוצרים ענקיים: 'הריגוש המובהק של דיוק' (The Vertiginous Thrill of Exactitude), מחווה של וויליאם פורסייט (William Forsythe) לג'ורג' בלנשין (George Balanchine), 'כלבי גשם' (RAIN DOGS)של יוהאן אינגר (Johan Inger)- בהשראת אלבומו המפורסם של טום וייטס, ו'קקטוס' (CACTI)של אלכסנדר אקמן (Alexander Ekman)– סימפוניה חיה של תנועות, צלילים, ומילים. (אפריל 2020).

 

צילום באדיבות Sankai Juku-סנקאי ג'וקו
צילום באדיבות Sankai Juku-סנקאי ג'וקו

סנקאי ג'וקו (SANKAI JUKU) – הלהקה היפנית הנודעת חוזרת לישראל עם הקולאז' המרתק "בין שתי מראות" (BETWEEN TWO MIRRORS )שיצר מנהיג הלהקה אושיו אמאגצו. מופע החוגג את יופיים של החיים ושל הטבע בסגנון הייחודי של הלהקה שבזכותו היא נחשבת לאחת הלהקות החשובות בעולם. (יוני 2020).

 צילום-L.-Hunzike

צילום-L.-Hunzike

בלט באזל (BASEL BALLET )יעלה את "כרמן" (CARMEN) לכוריאוגרפיה של יוהן אינגר (Johan Inger))-פרשנות רעננה ומודרנית לסיפורה המוכר של כרמן בשילוב המוסיקה האהובה של ביזה(Bizet), מוסיקה של המלחין הרוסי שדרין (Schedrin) ומוסיקה מקורית מאת מרק אלבארז(Marc Alvarez). (יולי 2012).

סדרה חדשה של אופרות בארוק מצטרפת לסדרות המוסיקה המצליחות של האופרה הישראלית בהשתתפות המוסיקאים המוערכים שמובילים את העשייה המוסיקלית התוססת בבית האופרה:

במסגרת סדרת מזרח מערב (EAST-WEST SERIES)בשיתוף תזמורת ירושלים מזרח מערב בניהולו המוסיקלי של תום כהן (TOM COHEN), יתקיימו מופעים המפגישים ז'אנרים מוסיקליים שונים עם מוסיקה שמקורה באגן הים התיכון. בין האורחים בסדרה: חוה אלברשטיין (Chava Alberstein)עם "שירי ארץ אהבתי" בעיבודים חדשים ומפתיעים בסגנון הייחודי של התזמורת; אלני ויטאלי ((Eleni Vitali) מהכוכבות היווניות הגדולות ביותר בביצועים לשיריה האהובים; שלושת  הפסנתרנים  עומרי מור, גיא מינטוס וניזאר אלכאתר (Nizar Elhater,Mor, Guy Mintus  Omri) מחברים את הפסנתר ממוצארט ועד למחוזות תורכיה, צפון אפריקה ויוון; ומירה עוואד וריהאם חמאדי (Riham Hamadi  Mira Awad)בהומאז' לזמרת הלבנונית פיירוז(FEIRUZ).

"השתקפויות", הסדרה המצליחה של שלומי שבן ותזמורת קאמרטה (SHLOMI SHABAN AND THE CAMERATA – REFLECTIONS), ממשיכה בעונה זו להפגיש בין  מוסיקה קלאסית לפופולרית עם: "בחזרה למזל גדי" (MAZAL GDI REVISITED)- ביצוע חדש לשירים שעיצבו את הפסקול של חיינובהשתתפות שלומי שבן, אלון עדר, עוזי נבון (Alon Eder and Uzi Navon)ואמן אורח מיוחד: שלום חנוך. במופע כל הג'אז הזה יפליגו התזמורת ואבישי כהן והחצוצרה אל מחוזות הג'אז ןבמופע האחרון בסדרה גם ההיפ הופ יגיע אל במת האופרה ביחד עם אמני היפ הופ, פטר והזאב והפתעות נוספות.

תזמורת המהפכה בניהולם של זהר שרון ורועי אופנהיים (ZOHAR SHARON & ROY OPPENHEIM)תמשיך להפתיע בקונצרטים מקוריים ומעוררי השראה במסגרת סדרת המהפיכה(THE REVOLUTION SERIES) :"התרנגולים – הרמיקס" (THE TARNEGOLIM – THE REMIX)מחווה ללהקת התרנגולים ושיריה עם קטעי וידאו נדירים של הלהקה האגדתית, "ציפורלה והמהפכה"(ZIPORELA AND THE REVOLUTION)- שיתוף פעולה חד פעמי בין שני ההרכבים שחוללו מהפכה במוסיקה ובתיאטרון, עם קטעים שכבר הפכו לקאלט בביצוע מפתיע ובלתי צפוי ו J.VIEWS– מופע  בו יתארח הישר מניו יורק יונתן דגן בשילוב ייחודי בין אלקטרוניקה, כלים חיים ושירה.

סדרת אופרות בארוק חדשה בשיתוף תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים (JERUSALEM CAMERATA ORCHESTRA), מצטרפת אל הסדרות המוכרות ובמסגרתה יבוצעו שתי אופרות מוקדמות בביצוע קונצרטי בבימוייה של שירית לי וייס:(Shirit Lee Weiss) אורלנדו (ORLANDO) מאת הנדל בניצוחו של איתן שמייסר (Ethan Schmeisser) והמלך הרועה (IL RE PASTORE)מאת מוצרט בניצוחו של אבנר בירון (Avner Biron). האופרות יבוצעו על ידי הסולנים המובילים של האופרה הישראלית.

הסדרה הסימפונית (THE SYMPHONIC SERIES) עם תזמורת האופרה– התזמורת הסימפונית ראשון-לציון, בניהולו המוסיקלי של דן אטינגר תגיש מעדן מוסיקלי עם הסימפוניה התשיעית של בטהובן, מזמורי צ'יצ'סטר של ברנשטיין, הסימפוניות הראשונה והחמישית של מהלר, הקונצ'רטו השני לפסנתר של רחמנינוב, ויצירות אהובות נוספות של דבוז'אק, שריף, רימסקי-קורסקוב, ראוול, מוצרט, גריג, פרוקופייב ואחרים.

הסדרה הקאמרית (THE CHAMBER SERIES)שנוספה השנה בשיתוף עם התזמורת הסימפונית ראשון לציון, תמשיך בשנה הבאה עם קונצרטים באווירה אינטימית עם יצירות ווקאליות וקאמריות כמו: מסע חורף של שוברט בביצוע מבויים על ידי שלו זמרות, רומנסות של צ'ייקובסקי ושירים מהבארוק האיטלקי שיביאו את סיפורו של כוכב האופרה הנודע פארינלי. גם דן אטינגר יצטרף לסדרה זו, והפעם על הפסנתר, בקונצרט עם יצירות של מוצרט ורוסיני.

סדרת שבת של זהב(SATURDAY OPERA HIGHLIGHTS)הזוכה להצלחה כבר שנים רבות – תביא את סולני האופרה הישראלית לשיר בבוקרי שבת את מיטב להיטי האופרה מכל הזמנים בליווי פסנתר ובהנחייתה של זמרת הסופרן יעל לויטה(YAEL LEVITE).

האופרה הישראלית ממשיכה לפנות לילדים ולהקנות להם את האהבה לאופרה ולמוסיקה קלאסית עם:

חליל הקסם” (THE MAGIC FLUTE)בהפקה גדולה וצבעונית לכל המשפחה של האופרה מאת מוצרט בגרסה מיוחדת ובתרגום לעברית של אהוד מנור(Ehud Manor). במאית: שירית לי וייס. בהשתתפות סולני האופרה הישראלית והתזמורת הקאמרית הישראלית.

באולם הקטן ימשיכו לעלות בשבתות ובחגים המופעים 'אליסה בארץ הפלאות' (ALICE IN WONDERLAND) – גרסה אופראית משעשעת לסיפורו הקלאסי של לואיס קרול, ו'מה עושות האיילות?' (WHAT ABOUT THE DEER?)– מופע משובב משירי הילדות הנוסטלגיים של לאה גולדברג, מרים ילן שטקליס ואחרים.

מופעים אלה יצטרפו אל שתי הסדרות האהובות, שילדים רבים כבר גדלו עליהן:

"צלילי קסם" עם ניצה שאול (MAGICAL SOUNDS WITH NITZA SHAUL) הסדרה המספרת את סיפורם של המלחינים הגדולים ועולם המוסיקה המופלא בשירה, בנגינה ובמחול, והעונה עם המלחינים היידן, רוסיני, סן סאנס, מוסיקת רנסאנס, וצ'ייקובסקי.

שעת אופרה לילדים (CHILDREN OPERA HOUR)- שעה קלה של קסם אופראי בעיבוד מיוחד לשפה העברית, בבימוי מלא בליווי פסנתר בביצוע זמרי מיתר אופרה סטודיו והעונה עם:סינדרלה מאת רוסיני,שיקוי האהבה מאת דוניצטי, חליל הקסם, תיבת ההפתעות ונשואי פיגרו מאת מוצרט והנזל וגרטל מאת הומפנדריק.

 

 

שתפו את הפוסט!