23 במאי 2024 8:13
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

איש הענבים

 

איזה כינוי נפלא שמתאים לחיים גן כמו כפפה " איש הענבים".

את איש הענבים פגשתי כבר בתחרות הטרהאליבו TerraOlivo

ובהחלט התרשמתי מכושר הארגון שלו והיכולת הן להפיק אירועים ברמה בינלאומית,

והן ההכרות שלו עם האנשים המובילים את הענף הן בארץ והן בעולם.

תהיתי אז  על הקשר בין ענבים לכרמי זיתים ושמן זית. אולי התשובה היא בכרם, אולי בקדמוניותם של היין ושמן הזית ואולי כי האיש באמת מומחה.

 

חיים גן הוא גורו של יין, אין רבים כמותו בישראל ואולי בעולם. לאחרונה ארגן את תחרות היינות Terravino בה ששה יינות זכו במדליית זהב כפול ביניהם היין שטעמנו במפגש: היין הישראלי הטוב ביותר בתחרות הוא: סגל, קברנה סוביניון לא מסונן 2007. היקב עצמו גם הוא זכה מדליה.

בעקבות האירוע זימן איש הענבים את טובי הבלוגרים בענף האוכל למפגש הכרות וטעימת היין.

מה שאומר שהייתי אורח המקום. את האירוע הפיקה אריאלה פיקסלר אלון ממשרד מרום תקשורת בהנהלת טל מרום. אני חייב לציין כי היה אירוע מאורגן ומרתק.

 

איש הענבים שוכן בבנין מדהים ביופיו, מבנה עתיק בן 1200 שנה, אשר האגדות מספרות שהוא אחד מאלו שנכבשו ראשונים על ידי צבאו של נפוליאון. אני בטוח שכמויות היים שזרמו בבנין בניצוחו של חיים גן מסוף שנת 1999 גדולות מכמויות הדם שנשפך בקרב כיבוש יפו על ידי נפוליאון.

בבית הזה מתקיימות סדנאות יין וקורסים וכ800 איש עוברים שם חווית יין והכשרה מדי חודש. לחיים גן ותק של 20 שנה במקצוע חלקן כסומלייה, חלקו כטועם יין בכרמל מזרחי חלקן כיועץ והרשימה ארוכה. עם הנסיון שלו הוא החליט לפתוח מקום שמייעץ ומדריך על יין.ואכן הדברים ששמענו שם ממנו ולמדנו הין מרשימים, וזה היה רק בקצה המזלג.

בקצה השני של המזלג, אכלנו מטעמים שהכינה השפית רונית אופנהיים, אשר הכינה בטעם טוב.

 

איש הענבים סבור שלא ניתן לאכול ארוחה טובה ללא ליווי של יין, אולם יש להתאים את היין לאוכל, זהו תפקידו של הסומלייה. שיא הטעם של הארוחה מופק כאשר היין מתאים לאוכל.

סומלייה אינו שונה ממעמדו של שף במסעדה, היין הוא חלק בלתי נפרד מהטעמים שיורגשו באוכל, יין לא מתאים יכול לקלקל ארוחה. היין משלים את הטעם ולאכול בלי יין זה כמו לאכול מנה ללא תבלינים.

גם לשתות יין בלי אוכל זה לא מומלץ ולא טוב. כך שמבחינתו אוכל ויין מחוברים להם יחדיו. 

לדעתו בשנים האחרונות יש כבר שיפור וסדר במעמד היין במסעדות, יש תפריטי יין וגם יין הבית הוא לא  סתם יין זול, יין הבית צריך להיות יין שאתה גאה להגיש לאורחי המסעדה

איש הענבים שחט דעה קדומה שיין לבן לא מתאים לבשרים. וגם הבהיר ששרדונה  מיוצר בשיטת יין אדום ולכן אי אפשר להחשיבו בין היינות הלבנים. אבל הוא ציין לשבח יינות כמו סובניון בלאן או גווירצטרמינר כמתאימים לארוחה.על אמרלד ריזלינג הוא אומר שרק יקב אחד בעולם מייצר אותו..

לדעתו הבלנדים זה היין המעולה שניתן להפיק ממנו את מירב הטעמים.

יין לא קונים בסופר היכן שמאחסנים אותו לא נכון בכל שרשרת האספקה והאיחסון, ויין לא מוכרים כמו אבקת כביסה!

יינות לא מתיישנים הוא אומר! 96% מהיינות מומלץ לשתות בשנה הראשונה ורק 3% מתיישנים ומשתפרים עם הזמן

מתוך היינות הזוכים בתחרות הטרה וינו זכינו ללגום את היין הזוכה – קברנה סובניון לא מסונן 2007 של יקב סגל.

חיים הסביר גם אחיך מזהים אם היין יוצר בארץ קרה או ארץ חמה, איך פותחים את הבקבוק מבלי שהיין יגע בטבעת המתכת – חותך קפסולות ( לפעמים זו עופרת רעילה ) איך מטפלים בפקק שבור. איך מריחים יין, לא לערסל את היין כמו שכל " המומחים עושים. להטות את הכוס ולראות את קצב ירידת הקשת שהיין מותיר על הכוסית. רק אחר כך אפשרי כנראה לערסל ולקלוט את הריח שמעיד על האלכוהול והחבית ועוד. 

צילום אילן לוי

 צולם בטרהוינו

בקיצור מה שאני בא לומר כאן שיש המון ללמוד, ואצל איש הענבים זה המקום.

כפי שציינתי הטעימה לוותה במטעמים שהכינה השפית רונית אופנהיים. והתרמתי מהיכולת עוד בקבלת הפנים בה הוגשו קרוסטיני עם גואקמולי, עם כבדי עוף ומרק הכתומים.

בארוחה עצמה ליד הסלט הירוק הטרי והשופע הוגשו קבבוני טלה על מקל קינמון.תאנים ממולאות בשר טלה טחון. משמש ממולא אנטריקוט. גלילי אנטריקוט ,סלט פקן סיני עם פטריות,  וסלט שרי מעודן בפרמזן ועלי תיבול. כדורי הריזוטו המטוגנים עשו לנו נעים וגם השניצלונים

 

בקיצור היה טעים.

היינות שלגמתי היו בנוסף ליין הקברנה סובניון של סגל, סובניון בלאן של בנימינה 2009.

וקברנה סובניון של יקב אסף.

 

 את איש הענבים ניתן למצוא ביפו העתיקה , סימטת מזל שור 9

מידע תמציתי מאוד על היינות הזוכים בטרהוינו ציטטתי כאן מתוך הודעת הזכיה שפרסם איש הענבים אשר גם ארגן והפיק את התחרות.

לא פחות מ- 706 יינות וכהלים מ- 29 מדינות השתתפו בתחרות היין הבינלאומית טרהוינו 2010 אשר התקיימה במלון דניאל ים המלח, מרשת טמרס – 27-21 בנובמבר 2010.

סה"כ, הוענקו 16 מדליות זהב כפול בלבד, מתוכם – 6 הוענקו ליינות ישראלים

צוות השופטים מנה כ- 30 טועמי יין – בהם דמויות מפתח בתעשיית היין וסגנון חיים, ועיתונאי יין, גורמה ותיירות מובילים מהעולם. אליהם הצטרפו, כמדי שנה, בכירי טועמי היין והכהלים בישראל (ייננים מובילים, עיתונאים ועוד).

תחרות טרהוינו עומדת בסטנדרטים הקפדניים ביותר המקובלים בענף, ומנוהלת בפיקוח מלא של ארגון היין הבינלאומי המשפיע ביותר ה—OIV. זוהי השנה הרביעית שהארגון מעניק לטרהוינו את חסותו המלאה, המהווה תו איכות ואות כבוד לתעשיית היין בישראל.

התחרות מורכבת מ"טעימות עיוורות" של היינות המתחרים על ידי פאנל השופטים. היינות מתחרים בקטגוריות בהתאם למחיר לצרכן, כאשר בכל קטגוריה נבחר היין המנצח והוענקו מדליות זהב כפול, זהב וכסף.  

בערב הגאלה שנערך ב- 24.11 חולקו המדליות והוכרזו הזוכים המיוחדים:

היין הישראלי הטוב ביותר בתחרות הוא: סגל, קברנה סוביניון לא מסונן 2007.

הפרס ליינן הטוב ביותר בתחרות הוענק לצוות יינני ברקן. פרס זה ניתן ליקב אשר זכה לפחות ב- 4 מדליות בתחרות, מתוכם לפחות 2 מדליות זהב.

יקב הבוטיק הטוב ביותר בתחרות הוא יקב הר אודם.

היין הטוב ביותר מבין יינות יקבי הבוטיק הקטנים הוא: ליגר קב"ס-מרלו-סירה 2007 של יקב כפיר.

 

צילום אייל קרן

 

צילום עדי גלעד

 

צילום אבי כהן

 

צילום גבריאל בהרליה

3 יינות ישראלים זכו בפרס אלופי קטגוריות מחיר שונות בתחרות:

בקטגוריית המחיר עד 7$ לצרכן זכה: רד 2009 של יקב טפרברג 1870.

בקטגוריית המחיר בין 17 – 27$ זכה יין הקינוח: גוורצטרמינר רזרב 2009 של יקבי בנימינה.

בקטגוריית המחיר בין 27 ל- 37$ זכה: סירה 2008 של יקב הר אודם.

 

היין הטוב ביותר בתחרות, שזכה בתואר Grand Champion Terravino 2010  הוא Stepan Manak Sauvignon slamove vino 2009 של Vinařství Stepan Manak מצכיה.

 

 

תודתי נתונה לחיים גן איש הענבים על ההזדמנות הנדירה להציץ לשמוע וללמוד.

 

 

 

שתפו את הפוסט!