13 באפריל 2024 8:45
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שומרים על השטחים הפתוחים – אירועים ללא תשלום עם החברה להגנת הטבע

 

החברה להגנת הטבע תקיים לראשונה, במהלך פברואר, את חודש שמירת השטחים הפתוחים בשלל אירועים ללא תשלום קהל הרחב, טיולים, הפעלות, הדרכות ופריחות

החברה להגנת הטבע תקיים לראשונה, מסוף השבוע הראשון של חודש פברואר ועד סוף השבוע הראשון של חודש מרס, את חודש שמירת השטחים הפתוחים, שיכלול שורה של אירועים ציבוריים לקהל הרחב, בסימן שמירת טבע, שכולם ללא תשלום. האירועים יתקיימו מהכרמל בצפון, דרך הרי ירושלים במזרח ועד דימונה בדרום.

"ישראל התברכה בטבע עשיר ביותר ולא בכדי דורגה בין המקומות החשובים בעולם לשמירה עליו" מסביר סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, ניר פפאי. "השטחים הפתוחים הם המפתח לשמירה על אוצרות הטבע הללו, על החי והצומח שבהם, ומשמשים את כולנו כיעד מרכזי לטיילות ולפנאי. אולם לחצי הפיתוח הכבדים מאיימים כל העת לכרסם בהם ולכלות אותם. אנו מאמינים שאין זו גזירת גורל וניתן לאזן בין צרכי הפיתוח לצרכי השימור".

החברה להגנת הטבע מזמינה את הציבור להצטרף אל מדריכיה ויחד לשמור על השטחים הפתוחים, כפי שעשו בשנה החולפת, כששמרו על שפלת יהודה מתעשיית פצלי השמן, על חוף פלמחים מפני התכנית להקמת כפר נופש, על חולות חולון מפני תכניות בנייה ועל מקומות נוספים ברחבי הארץ.

מגנים על מודיעין

באזור הגבעות הדרומיות של מודיעין יערך הפנינג של הטבע שבו חוגגים לאילנות יומולדת כמדי שנה, ובפעם ה – 16 ברציפות. המפגש מתקיים בגבעות הדרומיות של מודיעין, אחד האזורים היפים ביותר בארץ, כשבראש ובראשונה יוצאים בקריאה לא לבנות על אזור ייחודי זה, כחלק מתכנון לבניית שלב ב' של העיר. ההפנינג יכלול פינות יצירה, הפעלות לכל המשפחה, עמדת תה מהביל ופיתות חמות על הסאג'. מתאים למשפחות, לא לעגלות.

צילוםן דב גרינבלט
צילוםן דב גרינבלט

מתי: שבת, 7 בפברואר, 12:00-10:00

מחיר: ללא תשלום, אין צורך בהרשמה

 

מחבקים את הנרקיסים בדימונה

צילום  אפי פרי
צילום אפי פרי

תכנית גדולה לבנייה בצפון מזרח העיר, עלולה לפגוע בשטחים הפתוחים האיכותיים המיוחדים לדימונה ובערכי הטבע והנוף המיוחדים לעיר. אני מזמינים אתכם להגיע לטיול בנחל אשלון, בשביל מסומן, כדי לחזות בפריחה ולהצביע ברגליים בעד שמירת השטח.

מתי: 14.2

מחיר: ללא תשלום

מטפחים את בריכות החורף

החברה להגנת הטבע מקיימת שמונה ימים של אירועים ארציים, המציינים את חשיבות בריכות החורף, טבע ייחודי ומרתק שהולך ומתמעט בנופי ארצנו. הציבור מוזמן לראות ולחוות את תופעתבריכות חורף שהן מקווי מים עונתיים מתנת הטבע – מקומות שמתמלאים מידי חורף במי גשם ויוצרים עולם חי וצומח מיוחד במינו. מאז ועד היום הצטמצם בצורה ניכרת מספרן של בריכות החורף בישראל, הן כתוצאה מפעולות פיתוח, והן כתוצאה מזיהומים, שינוי של הזרימה באגן הניקוז, ומינים פולשים של דגים וסרטנים. המטיילים יוכלו לסייר, לשמוע ולסייע בשמירה על בריכות החורף.

מתי: שישי-שבת, 21-13 בפברואר

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

שומרים על הרי ירושלים

אירוע שמירת טבע יערך בהר חרת שבהרי ירושלים, סמוך למבשרת ציון. האירוע יסמל חיבוק חם ושומר על ההרים המאוימים על ידי תכניות פיתוח גדולות. האירוע מתאים למשפחות, מומלץ להירשם מראש.

מתי: שישי, 20 בפברואר

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

מונעים בנייה בגבעות נס ציונה

בין נס ציונה וראשון לציון, ניצבות גבעות כורכר שהן נכס טבע. איומי הבנייה והפיתוח על הגבעות נדחה בעקבות מאבק מוצלח ובעתיד הן יוכרזו כנכס לאומי. המטיילים מוזמנים להשתתף בסיורים, לטייל, ליהנות ולתמוך בשמירה על הגבעות ועל פרח אירוס הארגמן, הפורח בשיא תפארתו בעונה זו של השנה. האירוע בשיתוף עם עיריית נס ציונה, רשות הטבע והגנים ופורום גבעות הכורכר. מומלץ להירשם מראש.

מתי: שבת, 21 בפברואר, 14:00-08:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

תומכים בגבעת האירוסים

אירוע טבע מיוחד יתקיים בגבעת האירוסים ומשלב פעילות, פריחות ושמירה על הטבע. יערכו סיורים מודרכים תוך קריאה לקידום הפיכת הגבעה לשמורת טבע. האירוע בשיתוף עם עיריית ראשון לציון, רשות הטבע והגנים ופורום גבעות הכורכר. חנייה בתחנת הרכבת של ראשון לציון. יציאה מתחנת הדלק פז מדרום לצומת גן הוורדים, ראשון לציון.

מתי: שבת, 21 בפברואר, 13:00-10:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

מצילים את מרחבי רחובות

שומרים על השטחים הפתוחים במזרח העיר רחובות. חגיגת טיולים והפעלות לכל המשפחה. השטחים הפתוחים ממזרח לכביש העוקף של רחובות, הם מרחב טבעי גדול ורציף, ובו פסיפס של שטחים טבעיים וחקלאיים. בגבעות החמרה והכורכר באזור זה, אשר כמעט ונעלמו מנוף הארץ, מצויים מיני צומח וחי ייחודיים, חלקם בסכנת הכחדה.

הציבור מוזמן להצטרף למדריכי החברה להגנת הטבע בקריאה לעיריית רחובות לאמץ את השטח כשטח פתוח וטבעי. לעצור את קו הבנייה של העיר בגבול הכביש העוקף, להחמיר את האכיפה על השלכת פסולת ולטפח את אתרי הטבע והמורשת הייחודיים. מפגש: מזרח רחובות, ליד בית העלמין. אורך המסלול: 5-4 ק"מ, מתאים למשפחות,  אינו מתאים לעגלות.

מתי: שישי, 6 במרס, 13:00-09:00

מחיר: ללא תשלום, מומלץ להירשם מראש

 

מונעים פיתוח ב"תות אליקים"

הפנינג פורים לכל המשפחה יתקיים בתת "תות אליקים" המשתרעת דרומית לכביש 70 (ואדי מילק). זוהי פנינת טבע חבויה שהאיומים עליה רבים ובלתי פוסקים. הציבור מוזמן לחגוג במקום את חג הפורים, לטייל ולשמוע ובעיקר ליהנות מיופיו וייחודו של אזור זה. מקום מפגש: יורדים מכביש 70 לאתר חגית ובפנייה אחריו, עם השילוט, פונים ימינה ליער לקוחות חברת חשמל.

מתי: שישי, 6 במרס

מחיר: תשלום סמלי 10 שקל (תרומה לשמירה על הטבע) מומלץ להירשם מראש

 

פרטים נוספים ומלאים על כל האירועים: www.teva.org.il/shtachimptochim

 

 

 

שתפו את הפוסט!