22 ביוני 2024 18:31
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

BEERS 2013 תערוכת הבירה של ישראל חוזרת להיכל נוקיה בפעם השלישית!

עוד כמה ימים, ב 8.1 תפתח זו השנה השלישית תערוכת הבירה BEERS 2013. השנה כנראה לא התווספו משמעותית מבשלות בוטיק ישראליות

ומאידך הרבה מאוד מבשלות מחו"ל הגיעו לתערוכה מה שאומר שהולכת להיות תערוכה מעניינת ומגוונת. לצערנו הבירות המסורתיות שמיוצגות תחת המותג " קוקה קולה" לא יציגו השנה ( כנראה מסחרי) מה שאולי נותן לנו המבקרים חלון הזדמנויות להכיר מבשלות אחרות.

איך מכירים?

באים לתערוכה בהיכל נוקיה וטועמים.

BEERS 2013  תערוכת הבירה של ישראל חוזרת להיכל נוקיה בפעם השלישית!
מבשלות הבוטיק הישראליות, יבואני הבירה ומותגי הפרימיום מכל העולם, באירוע הבירה הגדול של השנה – 9-8 בינואר 2013

BEERS 2013 –  תערוכת הבירה של ישראל – הינה האירוע השנתי הגדול והמרכזי של ענף הבירה,  שמרכז אליו את כל מקצועני וחובבי הבירה תחת קורת היכל נוקיה בת"א.
במסגרת התערוכה יוצגו מותגי בירה רבים ומגוונים מכל העולם לצד בירות בוטיק מקומיות כחול לבן, בניהן בירות של מבשלות שעושות את צעדיהן הראשונים ולהן זו הופעה ראשונה. למעלה מ-200 סוגי בירה שונים ימזגו במהלך שני ימי התערוכה לאלפי המבקרים חובבי הבירה.

9-8 בינואר, ימים שלישי ורביעי

בין השעות 17:00-14:00 – קהל מקצועי בלבד

בין השעות 23:00-17:00 – התערוכה פתוחה לקהל הרחב

פרטים נוספים:

www.beers.co.il/beer_news.asp?news=1&id=282


הרשמה לקהל מקצועי:

www.reg.co.il/beers2013

אני הגעתי טרום התערוכה ולקראתה לטעימות. טעמתי 13 בירות, 9 מחו"ל ו4 ישראליות.

אני מקווה שהייתי די פיקח כאשר כתבתי הערות והתרשמויות בשעת האירוע.

התחלנו בסיידר, אני מטורף על סיידר ובירות מתוקות. שני סוגי הסיידר הם של ווסטונס סיידר הראשונה סיידר של 4.5% אלכוהול היתה קלאסית! משהו שאנחנו רגילים אליו, משקה יום יומי של כיף שזורמים איתו, החברה הזו WESTTONS– ווסטונס מציגה כמה סוגי סיידרים והיא חודרת יפה לשוק הישראלי.

סיידר נוסף שלגמתי מיצרן זה היה הרבה יותר חזק 7.3% אלכוהול . שווה טעימה. המבשלה נמצאת באנגליה במקום שנקרא ליטל מארקל לצד מטעי תפוחים , רק לקטוף ולהכין, איזה כיף.

ואז  באה לי מכה ממקום בלתי צפוי. "מוסקו" מבשלת בוטיק חדשה קטנה הגישה בירה מרה, אבל באמת מרה – מוסקו רד

בירת אייל עינברי אדמדם המאופיינת בטעמים של לתת קלוי ורמיזות של אגוז. בעלת מרירות קלה וטעם אדמתי. עוברת תהליך של תסיסה שנייה בבקבוק לגיזוז טבעי. הבירה ללא סינון ופסטור בכדי לשמור על טריות הבירה. 5% אלכוהול. אני מקווה שעם הזמן הטעמים ישתבחו שם במושב זנוח. הם מציגים עוד סוג של בירה בתערוכה, ויש לזכור שזו מבשלה ממש חדשה, אז תפרגנו.

ההמשך היה הרבה יותר מוצלח מבחינתי בירה של קופר'ס מאוסטרליה, בירה לא מסוננת ספרקלינג אייל מבושלת בטמפרטורות גבוהות יחסית ומועשרת בשמרים פעילים טרם הביקבוק בתהליך המונע כניסת חמצן. מאפיינים אלו מקנים לבירה עננות, טעמים פירותיים ופרחוניים מובהקים ומתקתקים מעט וסיומת מאוזנת ופריכה המזכירה אדמה רעננה. את אלו מלווה בעבוע מרשים וראש קצף עדין. 5.8% אלכוהול. תשמעו מרגישים שזו מבשלה מקצועית ותיקה מ 1862 כאן צברו מספיק ידע והכרה של הקהל והתוצאה בירה מצוינת. הם מציגים עוד שני סוגים בתערוכה, מומלץ.

לבירה הבאה מגיע פרס מקום ראשון בעיצוב התווית – הובגובלין ממבשלת וויצ'ווד פועלת במחוז אוקספורדשר זוהי מבשלה ידועה הוקמה ב 1983 הבירה עצמה בירת אייל אנגלית כהה, עוצמתית, מאוזנת ובעלת גיזוז עדין. הבירה מבושלת עם שלושה סוגים שונים של כשות בתוספת של שוקולד. מרירות הכשות ביחד עם מתיקות השוקולד נותנת בירה קלה לשתיה בעלת סיומת פירותית שטעמי השוקולד והטופי ניכרים בה. יוצרה לראשונה כבקשה מיוחדת מבעל פאב מקומי לכבוד חתונת בתו. 5.2% אלכוהול. כנראה הם חיים שם באגדות היער הסמוך. על כל פנים בירה קצת כהה וטעימה .

הבירה הכי טעימה לי הייתה לונדון פורטר בירה כהה מאוד, טעמי שוקולד וקפה קלוי, מאוזנת. הפורטר נחשבת כמקור בירת הסטאוט. הבירה כהה, העשירה והמרירה הפכה פופולארית בקרב סבלי הנמלים (באנגלית – "פורטרס") וכך קיבלה את שמה. הבירה מגיעה למרקם הקטיפתי ולטעמה המורכב תוך שימוש במאלט בשלוש רמות קלייה, אליהם מוסיפים את הכשות המסורתית של מבשלת פולר'ס. 5.4% אלכוהול' מעולם לא חשבתי  שאני אעריך ואוהב בירה כהה כזו אבל אפשר להבין זאת כשמדובר ב מבשלת גריפין הלונדונית מייצרת בירות אייל כבר למעלה מ-350 שנה. בשנת 1845 נכנס ג'ון בירד פולר לשותפות במבשלה הוותיקה. הבירות המיוצרות בה קיבלו מאז את השם פולר'ס.

זהו הגיעה תורה של מבשלת בירה ישראלית ידוע לטוב. הדאנסינג קאמל הזכורה לטוב מתערוכות קודמות   אישית אני ממליץ על הפייל אייל שלהם, אסור להחמיץ. הפעם טעמנו את המיידנייט סטאוט מידנייט סטאוט היא בירה שחורה כפחם בעלת ראש קצף סמיך וקרמי וגוף קטיפתי. טעם וניחוח הקלייה הם דומיננטיים כראוי לסגנון וישנם גם רמזים לוניל, מוקה ואספרסו. זוהי בירה עוצמתית בטעמה, בעלת אופי ייחודי משלה. 5% אלכוהול. לראשונה בישראל מבשלה זו מייצרת בירה סטאות ואתם יודעים מה? הבירה טובה. אין לי ספק שאפשר למצב את המבשלה הזו שנמצאת בתל אביב כמבטיחה ביותר.

עוד בירה ישראלית סבירה היא גליל סייזון, אני מקוה שהם לא נשארו שם בתקופה ההיא, על כל פנים המבשלה נמצאת בקיבוץ מורן. הבירה עצמה בירה בסגנון בלגי צרפתי, קלה לשתיה. מתובלת קלות בקליפות תפוזים ותבלינים נוספים. הבירה היא בירה עונתית של מבשלת הגליל, יוצרה בעונה זו במיוחד לתערוכת BEERS 2013 ולאחר מכן תיוצר רק בחודשי הקיץ. 7% אלכוהול..

הייתי שמח לטעום את בירה החיטה שלהם.

עוד בירה ישראלית היא ממבשלת פאבו הידועה בזכרון יעקב מספרים  לי שווה לבקר שם. טעמנו את הטריפל שלהם בירה מושלמת לימי החורף הקרים, צבע הבירה אדמדם-נחושתי מלא בטעמי לתת וקרמל. הטריפל היא שילוב מושלם ומיוחד בין שני עולמות הבירה, הבלגי והאמריקאי. גוף הבירה ואחוזי האלכוהול הגבוהים מאפיינים את הסגנון הבלגי, ואילו הסגנון האמריקאי הוסיף את תרומתו לבירה בסוג הכשות, המעניק לה את הארומה הפירותית המיוחדת והמורכבת. 9% אלכוהול. הושקה לראשונה בתערוכת BEERS 2012. לצערי לא הייתי בקו הבריאות אז. אני חייב בתערוכה לטעום את הבירה ההודית שלהם.

בירה ממנזרים זה כבר אקזוטי לדעתי, לה טראפ המיוצרת במנזר הולנדי על גבול בלגיה, מנזר קונינגסהובן/לה טראפ הוא המנזר הטראפיסטי היחיד שעדיין מייצר בירה בהולנד, והוא אחד משבעת המנזרים הבודדים בעולם אשר מייצרים "מוצר טראפיסטי אותנטי". (הששה האחרים ממקומים בבלגיה).
בירות לה טראפ (למעט הבוק) הן בירות אייל מסורתיות, טעמתי את לה טראפ – איזידור שהושקה ב-2009 לציון 125 שנים להקמת המנזר. הנוזל המוצלח הפך מיד לחלק מסל הבירות הטראפיסטיות וזכה להיקרא על שמו של הברומסטר הראשון משנת 1884- האח לאבר איזיד'ור. אייל חזקה בגוון ענברי, עם טעמים פירותיים בולטים ורמיזות לקרמל. המרירות המתונה שלה מגיעה מזן כשות מסוג פרל שהנזירים מגדלים בעצמם. 7.5% אלכוהול. 7.5% אלכוהול שלא מורגשים. בירה זו זכתה אצלי בציון מצוין, לצד הבירה הקודמת שציינתי לשבח בכתבה.

זה לא פשוט לטעום כל כך הרבה בירות, אפילו לגימה, בסך הכל טעמים שונים אבל בהחלט אלכוהול. דובל – טריפל הופ משתמשים בזן כשות אמריקאני נוסף הנותן ארומה מצויינת ומעניינת ויש כאן מעין תזכורת לבזיליקום. יוצרה לראשונה בשנת 2007 כמהדורה חד-פעמית ומוגבלת שנועדה למכירה בתחומי בלגיה בלבד. בדובל זו משתמשים בלא פחות משלושה סוגי כשות (במקום שניים במהדורה הרגילה), דבר היוצר בירה ארומאטית ופרחונית במיוחד, עם גוף מלא וסיומת יבשה-מרירה מודגשת. הבירה מגיעה בבקבוקי 750 מ"ל מהודרים.  9.5% אלכוהול. מספרים לי שהביקוש לבירה זו עולה על המצאי, לא בטוח שתמצאו אותה בתערוכה.

מרדסו הטריפל שלגמתי בטעימות בירה מצויינת נוספת מָרֵדְסוּ (Maredsous) הוא שמו של מנזר בנדיקטיני הממוקם בנוף יערות הארדנים הקסום בדרום בלגיה. יופיו ומיקומו מהווים מוקד משיכה תיירותי. המנזר ידוע מזה שנים רבות בבירות המוערכות ובמגוון גבינות איכות המיוצרות בו. צבע הבירה זהוב-אדמוני, היא בעלת גוף מלא ועשיר ומרקם קטיפתי. הארומה קרמלית ופירותית עם ניחוח אפרסק ותפוז קל. בטעמה ניתן לזהות רמזים לדבש, פלפל שחור ופירות הדר. הבירה עוברת תסיסה נוספת בבקבוק. 10% אלכוהול.

והאחרונה קסטיל רוז' / קאווה דה שאטו גם היא בירה המיוצרת במנזר בלגי, מאופיינת בצבע כהה עמוק. ראש קצף לבן שחרחר. הבסיס ליצור בירה זו הינו אחותה הבוגרת "קסטיל דונקר" העשירה בטעמים וארומה אשר התבגרה בחביות עץ אלון למשך חודשים ארוכים. בירת הקווה (Cuvee) היוקרתית ממגוון סוגי בירות "קסטיל". בירת קווה דו שאטו הושקה לראשונה בפברואר 2010 . ניתן להגישה כפתיח לארוחה, בליווי בשר או כבירת קינוח. טמפרטורת הגשה: 12° . 11% אלכוהול. זו בירה אקזוטית , פיירותית מאוד, כהה וראויה לציון מיוחד.

אז זהו טעמתי רק 13 בירות מתוך כ 200 שיגיעו לתערוכה מ 40 מציגים, ואני מציע לכם לבקר בתערוכה, רק תביאו נהג תורן או תצלצלו לחבר שיאסוף אתכם. זו הולכת להיות תערוכה מיוחדת ושווה ביותר.

הרשמה לקהל מקצועי

 

תודתי נתונה לאבי בן עמי שמארגן ועושה הכל שיהיה מושלם ומתערוכות קודמות אני יכול לציין שהוא עושה זאת על הצד הטוב ביותר. וגם לשחר הרץ האיש המקצועי מאחורי התערוכה.

שתפו את הפוסט!