29 בפברואר 2024 3:44

מיטב האופרות מגיעות לקולנוע – "רואים משם שומעים מכאן" אאידה

צילום Monika-Ritt
צילום Monika-Ritt

רואים משם שומעים מכאן

סדרה חדשה של מיטב האופרות ומופעי מוסיקה

מהפסטיבלים הגדולים בעולם

על המסך בבתי הקולנוע הנבחרים בכל רחבי הארץ

סדרה חדשה "רואים משם שומעים מכאן", סדרה של מופעי אופרה מצולמים בביצוע הגדולים והטובים שבמוסיקאי האופרה הפועלים היום, זמרים, מנצחים במאים ומעצבים. יצירות שצולמו על הבמות הנחשבות בעולם ובאיכות הקרנה מעולה. עורכת הסדרה מירב ברק.

הסדרה תיפתח בחודש מרץ בסינמטק תל אביב, בסינמטק חיפה, בסינמטק הרצליה, בתיאטרון ירושלים וברשת הוט סינמה: בכפר סבא, אשקלון וקריון.

בקיצור, אם מוחמד לא בא אל ההר, ההר בא אל מוחמד…. רוצה לומר אם אתם לא מגיעים לאופרה, האופרה באה אליכם וזה נהדר.

צפיתי באופרה "אאידה" של ורדי בהקרנה בסינמטק בתל אביב, זו בהחלט פרספקטיבה אחרת בצפיה. אמנם זה צילום מתוך הופעה בפסטיבל זלצבורג היוקרתי, כאשר על התזמורת הפילהרמונית של וינה מנצח ריקרדו מוטי והסולנים הם זמרת הסופרן אנה נטרבקו בתפקיד אאידה  ולצידה פרנצ'סקו מלי, יקטרינה סמנצ'וק ולוקה סלסי. את ההפקה המונומנטלית הזו ביימה היוצרת והאמנית הבין-תחומית האיראנית שירין נשאט עם אחד המנצחים הנחשבים בעולם האופרות, ריקרדו מוטי.

החוויה מתעצמת מאחר והצילום מאפשר לקבל זום על הפרטים שהמפיקה חושבת לנכון להדגיש ובכלל הצילום ברמה מאוד, מאוד גבוהה ומאפשר לך הבנה שונה וברורה יותר של האופרה. איכות הקרנה וסאונד מהמעלה הראשונה, עם תמונה באיכות 4K  אשר תגרום לכם להרגיש ממש מול הבמה.

העלילה: שתי ערים מצריות, ממפיס ותביי נופלות לידי הפולשים האתיופים בזמן שלטון הפרעונים. המצרים נלחמים  באויב, משחררים את הערים ולוקחים שבויים אתיופיים שביניהם המלך ובתו שאין המצרים יודעים מי הם. הבת אאידה מתאהבת בשר הצבא המצרי רדמס, אבל הפרעה הבטיח לו את בתו שלו, אמנריס, לאשה כתגמול על הניצחון. נוסחה מעולה לאופרה.

Monika Ritt
Monika Ritt
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
אאידה-רואים-משם-שומעים-מכאן-אופרות-על-המסך-באדיבות-אלהקום-אאידה-אופרות-על-המסך-באדיבות-אלהקום-A04050077_hires-06_Aida_2017_c_S-F_Monika-Ritt

אופרה בארבע מערכות, אנו פוגשים בתחילה את הכוהנים והמלך ואת שר הצבא רדמס העומד להישלח להילחם בפולשים. הכהנים  והמלך מברכים ומהללים אותו לפני צאתו  לקרב.

תמונה:  בתמונה השניה מרשימה שירת המקהלה במקדש עת רדמס יקבל את הנשק.

צילום Monika-Ritt
צילום Monika-Ritt
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
צילום Monika Ritt

מערכה שניה: הניצחון, תהלוכת השבויים ששמו על פניהם אות קלון  וחמת הזעם של אמנריס החושפת את אהבתה של המשרתת אאידה  לרדמס.

בתמונה נוספת המלך מעניק לרדמס את הסכמתו לשחרר את השבויים ומכאן העלילה מתעצמת עם שחרור מלך האתיופים שהוא אבי אאידה, מה שיאפשר לו לחרחר מזימות.

מערכה שלישית: ההכנות לחתונת אמנריס לרדמס נעשות כאשר ברקע גילויי האהבה של רדמס לאאידה וברקע אביה חורש המזימות. אז מתגלית הבגידה של רדמס במצרים, בעם שלו ובמלוכה.

מערכה רביעית: המשפט וגזר הדין.

סיום הקטקומבה – מערת הקבורה ופגישה של רדמס באאידה שנקברה עימו מרצונה החופשי.

הביצוע המוסיקלי אדיר.

התפאורה סבירה אבל לא הרגשתי שאני במצרים הקדומה לפי התלבושות.

חודש מרץ מוקדש להעצמה נשית ואין ספק שהפקתה של נשאט והביצוע של נטרבקו מעבירים עוצמה נשית במלוא כוחה. להקרנות בתל אביב ובירושלים תתלווה הרצאת רקע על האופרה ועל עבודתה של נשאט  מאת מרב ברק שהיא היועצת האמנותית של הסדרה. בהמשך הסדרה יוקרנו גם האופרות: כרמן, מקבת, חליל הקסם וטורנדוט.

אודות הבמאית שירין נשאט:

במאית, צלמת ואמנית רב תחומית, נולדה בקזווין באיראן בשנת 1957. בת למשפחה משכילה שעודדה אותה ללמוד. נסעה בשנת 1975 ללמוד אמנות באוניברסיטת קליפורניה בברקלי, שם סיימה תואר שני. בזמן לימודיה התחוללה המהפכה באירן ונשאט נשארה לגור בניו-יורק. היא התפרסמה תחילה כצלמת, כשהיא מתייחסת למוטיבים פרסיים ומוסלמים ונוגעת בנושאים חברתיים. מצילומי סטילס החלה לצלם עבודות וידאו וגם סרטים. היא ציינה את עבאס קיארוסטמי כמי שהשפיע על עבודתה. בפסטיבל ונציה 2009 זכתה בפרס אריה הכסף לבימוי הטוב ביותר בזכות סרטה   Women Without Men המבוסס על רומן מאת שהרנוש פארסיפור. סרטיה הוצגו בפסטיבלים הנחשבים בעולם, כגון: קאן, טלורייד, לוקרנו וטרייבקה. היא גם היתה חברה בחבר השופטים של פסטיבל הקולנוע הבינלאומי בברלין בשנת 2013. באותה שנה גם צילמה סרט בו השתתפה נטלי פורטמן. עבודותיה הוצגו במוזיאונים ובגלריות היוקרתיים ביותר. עבודתה מתרכזת בהבדלים שבין האיסלם למערב, בין הנקבי לזכרי, הציבורי והפרטי, העולם העתיק והחדש ובניית הגשרים שיחברו בין כל הניגודים הללו. נשאט נותרה מחוברת לנעשה במולדתה וציינה את הזעזוע מביקוריה שם לעומת הזיכרונות הטובים מילדותה. בשנת 2009 שבתה רעב מול בניין האומות המאוחדות בניו יורק כמחאה על אי-הסדרים בבחירות באירן.

בשנת 2017 ביימה את האופרה לפי הזמנת פסטיבל זלצבורג כשנשאלה על ידי מארגני הפסטיבל על האתגר של אישה איראנית לביים  אופרה העוסקת ביחסים של אדם-מדינה-דת במובן של איום הלחץ הפוליטי והדתי על החיים הפרטיים והאהבה ענתה "לעיתים הגבולות ביני לבין אאידה מטשטשים".

האופרה "אאידה" מאת ג'וזפה ורדי, בבימויה של נשאט היא חוויה ויזואלית מרתקת, הביצוע המוסיקלי עילאי  בהובלת המנצח הנודע ריקרדו מוטי הנחשב לגדול המפרשים בני זמננו של ורדי ובביצוע התזמורת הפילהרמונית של וינה, מהתזמורות החשובות בעולם. זו הפעם הראשונה שזמרת הסופרן האגדית  אנה נטרבקו, ביצעה את התפקיד הזה של אאידה. מאז ביצעה את התפקיד גם במטרופולין אופרה בניו יורק.

בהמשך יוקרנו הפקות אופרה נוספות בהן:

כרמן מאת ביזה – אופרה על המים, ספקטקל אדיר  מפסטיבל ברגנץ באוסטריה,  התזמורת הסימפונית של וינה בניצוח של פאולו  קארינאני ובבימויו של קספר הולטן.

מקבת מאת ורדי, הפקה שפתחה את בית האופרה הממלכתי של ברלין לאחר שיפוץ ממושך . דניאל בארנבוים מנצח, פלסידו דומינגו ואנה נטרבקו בתפקידים הראשיים.

חליל הקסם מאת  מוצרט, בהפקה צבעונית ועשירה של פסטיבל זלצבורג.

ובנוסף בסדרה אחד ממופעי האופרה המדוברים בעולם:

טורנדוט מאת פוצ'יני, יצירתו המיתית והקולוסאלית של פוצ'יני בהפקה מהממת בעוצמתה מבית היוצר של האמן האיטלקי הרב תחומי סטפנו פודה, אשר ההפקה שלו לאופרה זו נעשתה ל"שיחת היום" בקרב שוחרי האופרה בעולם, מאז הוצגה בבית האופרה של טורינו – איטליה. מנצח: ג'יאן-אנדריאה נוזדה.

מחברת אלה קום נמסר:
"אנחנו שמחים להביא לארץ את מיטב האופרות מבתי האופרה הידועים והגדולים בעולם. חברתנו תמיד הייתה חדשנית ומובילה, בהמשך להצלחת שידור משחקי הגביע העולמי בבתי קולנוע, המהלך הזה נראה לנו המשך טבעי לתכנים נוספים שקהלים יכולים לצרוך על המסך הגדול. תחום האופרות מתבסס יותר ויותר בשנים האחרונות אך יחד עם כך מחירו גבוה מאוד. מטרת הפרויקט הוא להנגיש את האופרה ולהביא את הביצועים הכי טובים שיש היום ובאיכות הגבוהה ביותר במחירים הרבה יותר מאפשרים."

 

רואים משם שומעים מכאן

סדרת אופרות על המסך הגדול

כל המופעים בתרגום לעברית

הפקה של Ellacomm, אופרות בהקלטת חברת Unitel , יעוץ וליווי אמנותי מרב ברק

החל מחודש מרץ בסינמטק תל אביב, בסינמטק חיפה, בסינמטק הרצליה ובתיאטרון ירושלים.

 

לצפייה בטריילר:

https://youtu.be/UPbDsMg38iI

 

צילומים באדיבות-אלהקום

 

 

שתפו את הפוסט!